Hlavní navigace

CZ.NIC schválil nová pravidla registrace domén

Mirek Zeman

Spekulace s doménovými jmény znepříjemňují život firmám i jednotlivcům. Dlouhou dobu se zdálo, že CZ.NIC zaměstnávají spíše vnitropolitické boje, ovšem včera byla schválena pravidla, která "blokování" domén za účelem spekulace prakticky znemožňují. Budou znamenat konec spekulantů v Čechách?

Včera, 1. listopadu 2001, proběhla valná hromada sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz. Na pořadu jednání bylo přijetí nových členů – poskytovatele webhostingu IGNUM a telekomunikačního operátora eTel -, změny stanov jednacího a volebního řádu a nová pravidla komunikace. Její výjimečnost je však dána zejména faktem, že prvně v historii CZ.NIC dochází ke změně Pravidel registrace doménových jmen (pomineme-li kosmetické úpravy, které vstoupily v platnost březnem letošního roku). Motivace je zřejmá – zabránit spekulacím s doménami, neboť CZ.NIC byl v minulosti často obviňován, že se nesnaží v této oblasti zjednat nápravu. Pro novináře budou nová pravidla uvolněna až 6. listopadu, pro veřejnost o dva dny později. Přinášíme proto alespoň neoficiální nástin hlavních změn.

První a současně klíčovou změnou je možnost podání speciální žádosti o doménové jméno, které je registrováno ale není zaplaceno. Princip spekulací s doménami dnes spočívá především v opakované registraci doménového jména, které vypadlo ze 78 (resp. 92) denního registračního cyklu – pro tento účel se používají zvláštní skripty. V minulosti byli zájemci o takto „blokovanou“ doménu odkázáni na služby typu hlidej.domeny.cz či zaplacení výpalného. Podle nových pravidel lze podat speciální žádost, na základě které je vám nezaplacené doménové jméno na konci registračního cyklu převedeno. Žádost je ovšem relevantní až v okamžiku, kdy na účet CZ.NIC složíte finanční zálohu (která se následně přemění v registrační poplatek). Podá-li žádost současně více zájemců, vyhrává první, ostatním se vrací peníze.

Druhá změna přímo souvisí s první – jedná se o zkrácení registračního období 78 (resp. 92) dnů. V původních 92 dnech bylo zahrnuto 14 dnů na testování jmenných serverů, 30 dnů na zaplacení domény, šest dnů coby rezerva pro případ procesního zdržení platby, 14 dnů na zaplacení domény od odeslání první připomínky, 10 dnů coby rezerva pro případ procesního zdržení platby, 14 dnů na zaplacení domény od odeslání druhé připomínky a čtyři dny coby rezerva pro případ procesního zdržení platby. Nyní bude registrační období trvat 39 dnů, tj. polovinu. Doménu navíc nebude možné po registraci používat, dokud nezaplatíte registrační poplatek na účet CZ.NIC, což má zřejmě zabránit krátkodobému zneužívání domén pro nejrůznější nárazové akce.

Některé přijaté změny vstupují v platnost dnešním dnem, ovšem nová pravidla budou fungovat až od 1. března 2002. Přestože bližší podrobnosti budou známy až počátkem příštího týdne (kdy rovněž přineseme obsáhlejší materiál), lze konstatovat, že po dlouhém období stagnace a vnitropolitických tahanic uvnitř CZ.NIC se našel dostatek politické vůle k prosazení úpravy, jež je skutečným krokem vpřed a měla by pomoci především koncovým zákazníkům, kteří si často stěžovali – a možná nikoli neprávem – že se na jejich potřeby nebere příliš zřetel. To je třeba ocenit. Podaří-li se navíc vyřešit problém se spekulativními registracemi doménových jmen, stojí před CZ.NIC úkol podstatně komplikovanější (politicky i technicky) – navrhnout a realizovat systém více registrátorů, který by v doméně .cz rozčeřil stojaté tržní vody.

Anketa

Domníváte se, že upravený princip registrace vyřeší problémy s doménovými spekulanty?

Našli jste v článku chybu?

7. 11. 2001 12:34

www.knight (neregistrovaný)
Jen tak dál. Co kdyby jsme iniciovali petici za demonopolizaci a méně poplatků????????? CZ.NIC by daleko více mohl optimalizovat své činnosti a v důsledku toho dávno jít dolů s poplatky za správu TLD cz! Vždyť už teď registruje plno uživatelů raději např. .com či .info, protože jsou mezinárodní a také a hlavně levnější. Kdo je pro???...petici za demonopolizaci a méně poplatků?????????

7. 11. 2001 0:18

Vít Burda (neregistrovaný)
Mám trošku jiný názor :-) Jedna smlouva (nepíši, že první neboť to bohužel nevím) byla platná od 1.11.1997 a následující od 1.9.1999. Otázka je co je relevantní pro tazatele v příspěvku nad vámi. Možná ho spíše zajímají? Pravidla registrace doménových jmen a to vím o 4 verzích.

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný