Hlavní navigace

CZ.NIC schválil nová pravidla registrace domén

Mirek Zeman 2. 11. 2001

Spekulace s doménovými jmény znepříjemňují život firmám i jednotlivcům. Dlouhou dobu se zdálo, že CZ.NIC zaměstnávají spíše vnitropolitické boje, ovšem včera byla schválena pravidla, která "blokování" domén za účelem spekulace prakticky znemožňují. Budou znamenat konec spekulantů v Čechách?

Včera, 1. listopadu 2001, proběhla valná hromada sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz. Na pořadu jednání bylo přijetí nových členů – poskytovatele webhostingu IGNUM a telekomunikačního operátora eTel -, změny stanov jednacího a volebního řádu a nová pravidla komunikace. Její výjimečnost je však dána zejména faktem, že prvně v historii CZ.NIC dochází ke změně Pravidel registrace doménových jmen (pomineme-li kosmetické úpravy, které vstoupily v platnost březnem letošního roku). Motivace je zřejmá – zabránit spekulacím s doménami, neboť CZ.NIC byl v minulosti často obviňován, že se nesnaží v této oblasti zjednat nápravu. Pro novináře budou nová pravidla uvolněna až 6. listopadu, pro veřejnost o dva dny později. Přinášíme proto alespoň neoficiální nástin hlavních změn.

První a současně klíčovou změnou je možnost podání speciální žádosti o doménové jméno, které je registrováno ale není zaplaceno. Princip spekulací s doménami dnes spočívá především v opakované registraci doménového jména, které vypadlo ze 78 (resp. 92) denního registračního cyklu – pro tento účel se používají zvláštní skripty. V minulosti byli zájemci o takto „blokovanou“ doménu odkázáni na služby typu hlidej.domeny.cz či zaplacení výpalného. Podle nových pravidel lze podat speciální žádost, na základě které je vám nezaplacené doménové jméno na konci registračního cyklu převedeno. Žádost je ovšem relevantní až v okamžiku, kdy na účet CZ.NIC složíte finanční zálohu (která se následně přemění v registrační poplatek). Podá-li žádost současně více zájemců, vyhrává první, ostatním se vrací peníze.

MIF16

Druhá změna přímo souvisí s první – jedná se o zkrácení registračního období 78 (resp. 92) dnů. V původních 92 dnech bylo zahrnuto 14 dnů na testování jmenných serverů, 30 dnů na zaplacení domény, šest dnů coby rezerva pro případ procesního zdržení platby, 14 dnů na zaplacení domény od odeslání první připomínky, 10 dnů coby rezerva pro případ procesního zdržení platby, 14 dnů na zaplacení domény od odeslání druhé připomínky a čtyři dny coby rezerva pro případ procesního zdržení platby. Nyní bude registrační období trvat 39 dnů, tj. polovinu. Doménu navíc nebude možné po registraci používat, dokud nezaplatíte registrační poplatek na účet CZ.NIC, což má zřejmě zabránit krátkodobému zneužívání domén pro nejrůznější nárazové akce.

Některé přijaté změny vstupují v platnost dnešním dnem, ovšem nová pravidla budou fungovat až od 1. března 2002. Přestože bližší podrobnosti budou známy až počátkem příštího týdne (kdy rovněž přineseme obsáhlejší materiál), lze konstatovat, že po dlouhém období stagnace a vnitropolitických tahanic uvnitř CZ.NIC se našel dostatek politické vůle k prosazení úpravy, jež je skutečným krokem vpřed a měla by pomoci především koncovým zákazníkům, kteří si často stěžovali – a možná nikoli neprávem – že se na jejich potřeby nebere příliš zřetel. To je třeba ocenit. Podaří-li se navíc vyřešit problém se spekulativními registracemi doménových jmen, stojí před CZ.NIC úkol podstatně komplikovanější (politicky i technicky) – navrhnout a realizovat systém více registrátorů, který by v doméně .cz rozčeřil stojaté tržní vody.

Anketa

Domníváte se, že upravený princip registrace vyřeší problémy s doménovými spekulanty?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně