Hlavní navigace

Czech Internet Forum 2015: Na internetu platí, že vítěz bere vše

 Autor: Karel Choc, Internet Info
Jan Beránek 22. 10. 2015

Deset let. Dekáda, během které se internet, a nejen ten tuzemský, významně posunul. Czech Internet Forum 2015 okořenila i zahraniční hvězda Andrew Keen.

Kulatiny si tradiční sešlost tuzemské internetové scény naplánovala do Národního domu na Vinohradech. A pár dní potom, co na parketu křepčili teenageři během své první prodloužené, se v klasicistní budově sešla víc než pětistovka zástupců různých oborů českého internetu.

Hned na začátku si vyslechli znepokojivé vize hlavního zahraničního hosta, kterým byl Andrew Keen, autor knihy Internet Is Not The Answer. Digitální revoluce podle něj mění skoro každý obor lidské činnosti. Přes přísliby, že internet vše změní k lepšímu, je ale často pravdou přesný opak, přesvědčoval publikum Keen.


Autor: Karel Choc, Internet Info

Andrew Keen

Podle představ lidí, kteří stáli u vzniku internetu, měl web přispět k větší demokratizaci společnosti. Každý měl mít díky němu například možnost založit e-shop a konkurovat velkým značkám – jenže ve výsledku internet přispěl ke vzniku monopolů, které jsou silnější než kdy dříve, vysvětloval Keen.

„Internetová ekonomika funguje na základě pravidla ‚vítěz bere vše‘,“ dodal. A velké internetové firmy jako Google nebo Facebook jsou dnes silnější a bohatší než leckteré země. Bohatnou přitom na základě dat, která jim uživatelé dobrovolně – a zdarma – dávají. Řešením, které Keen nabízí, je silnější regulace internetového trhu ze strany státu. Ta by měla monopolům přistřihnout křídla. 

Internetová ekonomika

Přílišného technologického a internetového optimismu se po Keenovi návštěvníci nedočkali ani od Petra Koubského. Ten se snažil popsat roli IT v ekonomice. 

„Česká ekonomika stojí na automobilovém průmyslu a na věcech, které s ním souvisí. IT přináší procenta HDP. Ve Spojených státech je to ale úplně stejný poměr. IT ekonomika je normální obor jako každý jiný a nic jiného od ní nemůžeme čekat,“ tvrdí Koubský.

Moorův zákon podle něj sice funguje v IT, ale nefunguje na lidi, instituce nebo energetiku. 

Větším vlivem internetu na ekonomiku naopak kontroval Patrick Zandl z Energomonitoru, který si vzal na pomoc teorii zamrzlé evoluce. „Korporace jsou ve fázi, kdy už je nic nestimuluje k prudkým a rizikovým změnám,“ tvrdil s tím, že internet přináší inovaci. 

Startupy a nápady

Mimo hlavní sál se žilo zkušenostmi startupů a marketingovými vychytávkami. „Kdybychom měli stejnou aféru s emisemi jako škodovka, tak nám trojnásobně stoupnou prodeje,“ hřímal v marketingovém sálu Jaroslav Vavřina z Harley-Davidson.

„V gynekologii boříme mýty a bojujeme ve světě, kde vládnou předsudky a tabu,“ tvrdil pro změnu David Dostal ze zdravotnického FetView. Tato firma získala v létě investici od J&T a snaží se prosadit mezi gynekology cloudové řešení. 

„Náš klíčový trh je Německo, ale v Česku už máme pár spolupracujících lékařů,“ dodává Dostal s tím, že tuzemští lékaři se významně liší od těch německých. „Je tu mnohem jednodušší se dostat do ordinací,“ řekl s tím, že němečtí doktoři se mnohem více zajímají o to, jak je v cloudu pořešena ochrana dat. 

Se zkušenostmi s krátkodobým pronajímáním bytů se podělil i Luboš KulhánekFlatbooku. „V Praze jsme během prázdnin pronajímali celkem šest bytů s průměrně jedenasedmdesátiprocentní úspěšností,“ vysvětlil zástupce globální služby v tuzemsku. Flatbook v podstatě zavádí prostředníka mezi turisty a pronajímatele. Kulhánek si bere klíče od bytů, které jejich majitelé opouští na několik týdnů, a pak se o byty stará, uklízí a řeší problémy, které se objeví. 

Ulf „Traged“ neexistoval…

…ale přesto se Seznamu čistě internetovou brandovou kampaní na neexistující knihu smyšleného autora podařilo posílit povědomí o značce za podobné peníze jako by to bylo možné v televizní kampani. Fiktivní temná severská detektivka Noc patří slunci tak, minimálně podle tuzemského portálu, ukázala sílu internetové reklamy. 

Seznam si tak připravil univerzální případovou studii, s jejímiž výsledky se budeme setkávat v budoucnosti často. Prezentace ale zaujala i Jaroslava Kábeleho z Mafry, a tak je možné, že se inspirace posune i o pár domů v Radlické ulici dál. 

Média neumírají

Zatímco podle šéfredaktora Lupy Davida Slížka jsou média ve smrtící spirále, podle novinářů a vydavatelů to tak moc nevypadá. Penta koupila vydavatelství Tablet Media s tím, že duo zakladatelů by mělo přejít na ředitelské posty v nedávno pohlceném vydavatelství VLP. 

Michal Klíma má být ředitelem celé firmy a Eva Hanáková bude šéfovat on-line, dozvěděli se návštěvníci z rozhovoru Roberta Čásenského z časopisu Reportér a Miroslava Motejlka ze stejnojmenného serveru.

Přinesl ale i další informaci, a to, ze  vydavatelství Empressa připravuje ekonomický týdeník a podílet by se na něm měl právě i tým Motejlek.com.


Autor: Karel Choc, Internet Info

Robert Čásenský a Miroslav Motejlek

Reklama potřebuje víc robotů

Na českém reklamním trhu se za uplynulý rok v podstatě nic nestalo, shodli se účastníci panelové diskuse, ve které zadavatele reprezentoval Lukáš Burda z České spořitelny, média obchodní ředitel Seznamu Michal Heisig a agentury Martin Picek z Group M.

Pokračuje nástup videa a většina médií hlásí, že mají videoreklamu vyprodanou. „Nemáme ji kam dávat,“ potvrdil i Heisig. Popsal také tradiční problém: zadavatelé a agentury na internet pouštějí stejné spoty, které odehrají v televizích. Neberou přitom ohled na to, že online chování je zcela jiné – na rozdíl od televize mají na zaujetí diváka jen prvních několik vteřin. Jenže – vyrábět více verzí spotů je drahé, takže na ně zadavatelé většinou rezignují.


Autor: Karel Choc, Internet Info

Lukáš Burda, Michal Heisig, Martin Picek a David Slížek

Na vzestupu je i programatické nakupování reklamy. „Česká spořitelna přes něj realizuje do 15 % svých online kampaní,“ prozradil Lukáš Burda. Problém ovšem vidí v ceně programatického nákupu – zejména v různých poplatcích, které si účtují poskytovatelé technologií a mediální agentury. „Budeme pracovat na tom, abychom reklamu víc zautomatizovali,“ uzavřel Burda. 

Na automatizaci – ovšem v trochu jiné podobě – chce vsadit i Seznam. „Potřebujeme více menších inzerentů. Na příští rok pro ně připravujeme poloautomatizovaný reklamní systém,“ oznámil Heisig.

DVTV to ráda Horký

Internetová televize DVTV už má za sebou polovinu tříletého kontraktu s vydavatelstvím Economia. „Finančně to celé funguje, reklama je v podstatě vyprodaná a provozně jsme v plusu,“ potvrdil jeden z moderátorů Martin Veselovský

„Z našeho pohledu je nejdůležitější, že to celé směřuje k tomu, že z DVTV bude projekt stojící na vlastních nohách, který nebude nikým dotovaný a vydělá si na sebe,“ dodal.

Měsíční sledovanost videí DVTV je kolem tří milionů (podle Google Analytics). Celkem standardně se dostáváme ke 100 tisícům zhlédnutí jednoho videa, uvedl Veselovský. Zhruba třetinu návštěvnosti DVTV podle něj tvoří příchody z Facebooku.

Po úspěšné crowdfundingové kampani teď může DVTV rozšířit svůj tým. Bude nás jedenáct, oznámil Veselovský nástup ex-redaktora České televize Filipa Horkého, který se má stát „létajícím“ reportérem.


Autor: Karel Choc, Internet Info

Zatím zveřejněné prezentace (budeme doplňovat):

Programatic tvořil loni v USA polovinu obchodu s displayovou reklamou, letos už je to většina – další zajímavá čísla a trendy přinesl Matěj Novák z CEPExu:

Týdeník Respekt má už 15 % předplatitelů v digitálu, prozradil v prezentaci o redesignu webu Respekt.cz Michal Ischia:

WT100

Hlidacipes.org vznikl před necelým rokem jako inspirace americkým projektem ProPublica.org. Jak se serveru vede a kdo ho platí, prozradil šéfredaktor Robert Břešťan:

Prezentace zde (PDF)

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku