Hlavní navigace

CzechInvest otevřel v Singapuru novou destinaci pro české startupy

Redakce 22. 3. 2012

Ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek otevřel dnes v akcelerátoru Expara v Singapuru nové místo, kam budou na několik měsíců “na zkušenou” vysíláni zástupci mimopražských firem vybraných do projektu CzechAccelerator 2011–2014. Singapurský akcelerátor je zaměřen na ICT, biotechnologie a life sciences.

České ministerstvo nakupuje prostřednictvím CzechInvestu většinu poradenských služeb pro vybrané startupy přímo od provozovatelů jednotlivých zahraničních akcelerátorů. V Singapuru je to Expara IDM Ventures. Platí jim část nákladů na kanceláře, školení, semináře, mentoring, účast na odborných akcích, poradenské služby, coaching a přispívá i na dopravu a ubytování.

Náklady na celý program byly přitom až dosud překvapivě nízké. Za dva roky, v pilotním kole a v prvních dvou výzvách, prošlo CzechAcceleratorem ve Spojených státech 26 firem. Ministerstvo za zvýšení jejich konkurenceschop­nosti zaplatilo podle informace jeho představitelů z únorové tiskové konference pouze pět milionů korun.

Vedle Singapuru se letos otevírají i dvě další destinace: (Technopark v Curychu a Misgav Venture Accelerator v Haifě.

O tom, jaké jsou zkušenosti absolventů CzechAcceleratoru, a jaké jsou podmínky pro další zájemce, jsme psali před měsícem v článku Singapur, Haifa, Curych –CzechAccelerator nabízí startupům nové destinace. Další aktivitu ministerstva průmyslu, která má za stovky milionů z evropských fondů oživit české inovace, rozebíral článek Státní fond rizikového kapitálu. Rozhýbe ministerstvo startupovou scénu?.

Brána do Asie

"[V] Singapuru plyne značná část investic právě do vědy a výzkumu a je zde veliká koncentrace patentů a licencí,“ vysvětlil výběr asijské destinace ředitel sekce EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Petr Očko.

Také podle šéfa CzechInvestu Miroslava Křížka byl Singapur při rozhodování, kam CzechAccelerator rozšířit, jednoznačnou volbou: “Nejen, že to je znalostní ekonomika, která produkuje výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou, je zde také rozvinutý systém podpory start-up společností a jedná se o jedno z nejvýznamnějších finančních center světa a pomyslnou vstupní bránu do celé jihovýchodní Asie.”

Praha, nebo Liberec?

Jako první ze dvou účastníků, kteří byli pro pobyt v Singapuru v rámci II. výzvy vybráni, do singapurského akcelerátoru dorazil zástupce firmy NFG services, která při té příležitosti spustila globální verzi webu Nafigate.com věnovaného nanovláknům. Zatímco Nafigate má sídlo v Praze, a nemá proto na podporu s eurofondů nárok, NFG services sídlí v Liberci. Takže je vše v pořádku.

„Asijský trh je pro nás klíčový, je to trh budoucnosti – jak z hlediska vědy a výzkumu, tak z hlediska konečné spotřeby. Navíc navazujeme na dlouholeté aktivity zavádění Nanospidera na asijské trhy,“ řekl předseda představenstva NFG services Ladislav Mareš. „Singapurem asijská expanze českého portálu Nafigate.com pouze začíná. Singapur je pro nás vstupní bránou a základnou. Ve druhé polovině roku plánujeme zprovoznění japonské verze portálu a do konce roku bychom chtěli začít s čínskou verzí.“ Nafigate chce v počáteční fázi investovat do svého rozvoje 1 –2 miliony singapurských dolarů (cca 15 – 30 milionů korun).

KL_HLASOVANI

Druhou českou firmou, která do Singapuru v rámci projektu CzechAccelerator odcestuje, je společnost System4u, která se specializuje na mobilní řešení pro firemní zákazníky.

Zdroj: Tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic