Hlavní navigace

Dá Contactel za CESNET půl miliardy?!

Marek Antoš 14. 1. 2000

Jak jsme včera informovali, Contactel zvítězil ve druhém kole výběrového řízení na strategického partnera CESNETu a v současné době se jedná o definitivních podmínkách smlouvy. Přestože celá věc je zatím z větší části zahalena mlhou, podařilo se nám během včerejšího dne zjistit několik dalších podrobností.

Nejdůležitější otázkou, na kterou jsem nedokázal odpovědět ve včerejším článku, se týkala akademické sítě. Nebylo totiž jasné, zda Contactel převezme CESNET en bloc, tedy včetně akademické sítě TEN-155 CZ, nebo zda se prodej týká pouze komerční sítě. Alespoň v tomto ohledu je tedy nyní jasno: b) je správně, prodává se pouze komerční část, zatímco akademická síť zůstane i nadále v rukách vysokých škol (byť patrně dojde k přejmenování CESNET, z.s.p.o., aby nedocházelo ke zmatení).

CESNET sice nehledal finančního, nýbrž strategického (nebo také technologického) partnera, což zdůrazňují i zdroje z CESNETu, ale podle dostupných informací byla zřejmě nejdůležitějším faktorem, který rozhodl o vítězství Contactelu, právě cena. Podle neověřených informací, které pocházejí z různých zdrojů, létaly v případě CESNETu stamilionové částky a konečná nabídka Contactelu by dokonce mohla převýšit půl miliardy korun! Pokud to srovnáme s předchozími akvizicemi, je to poměrně dost, ale zřejmě to odpovídá pozici CESNETu na trhu. Například Video On Line bylo před rokem a půl odkoupeno údajně za 7 milionů dolarů, což je necelých 250 milionů korun; řada lidí z oboru však tehdy pochybovala, zda skutečně má takovou hodnotu.

Svou cenovou nabídkou Contactel převálcoval ostatní zájemce, kteří se dostali do užšího výběru (podle nejmenovaného zdroje z CESNETu bylo na začátku až 30 zájemců, zejména z řad zahraničních telekomunikačních operátorů). To tedy kromě skutečnosti, že to Contactel myslí na poli telekomunikací opravdu vážně, svědčí i o tom, že má velké množství investičních prostředků a jak se zdá, CESNET nemusí být jeho posledním cílem.

Život někdy přináší půvabné roztomilosti a i v případě CESNETu jednu takovou natropil. V říjnu 1998 vyhrály řízení na realizaci páteřní sítě České radiokomunikace, jejich smlouva však skončila na přelomu loňského a letošního roku a další výběrové řízení vyhrál Aliatel, jehož služeb tedy v současné době CESNET pro svoji páteř využívá. České radiokomunikace jsou přitom akcionářem Contactelu, takže se zřejmě brzy nepřímo stanou i vlastníkem CESNETu. Svého konkurenta se však zřejmě jen tak snadno nezbaví, protože všechno nasvědčuje tomu, že jde o kontrakt s podobnou délkou trvání, jako byl ten předchozí, takže CESNET jím bude vázán přinejmenším do konce tohoto roku.

I nadále zůstávají ve vzduchu otázky, zejména pokud jde o zaměstnance CESNETu: pokud dojde k dělení na akademickou a komerční část, které byly doposud personálně přeci jen trochu provázány, není jasné, kdo kam půjde. Například současné obchodní oddělení by patrně nemělo v čistě akademickém CESNETu příliš velké uplatnění, Contactel má však také své obchodníky a je otázkou, zda a jak bude chtít zařadit do své struktury kolegy z CESNETu. Jednání každopádně pokračují a přestože pozice Contactelu je podle všeho silná, úplně jistotu zatím zřejmě také nemá. Nejmenovaný pracovník CESNETu nám totiž doslova řekl: „Celá věc není tak jednoznačná, jak to prezentuje Contactel.“ Velkých překvapení se však už těžko dočkáme.

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?