Hlavní navigace

Dá Contactel za CESNET půl miliardy?!

Marek Antoš 14. 1. 2000

Jak jsme včera informovali, Contactel zvítězil ve druhém kole výběrového řízení na strategického partnera CESNETu a v současné době se jedná o definitivních podmínkách smlouvy. Přestože celá věc je zatím z větší části zahalena mlhou, podařilo se nám během včerejšího dne zjistit několik dalších podrobností.

Nejdůležitější otázkou, na kterou jsem nedokázal odpovědět ve včerejším článku, se týkala akademické sítě. Nebylo totiž jasné, zda Contactel převezme CESNET en bloc, tedy včetně akademické sítě TEN-155 CZ, nebo zda se prodej týká pouze komerční sítě. Alespoň v tomto ohledu je tedy nyní jasno: b) je správně, prodává se pouze komerční část, zatímco akademická síť zůstane i nadále v rukách vysokých škol (byť patrně dojde k přejmenování CESNET, z.s.p.o., aby nedocházelo ke zmatení).

CESNET sice nehledal finančního, nýbrž strategického (nebo také technologického) partnera, což zdůrazňují i zdroje z CESNETu, ale podle dostupných informací byla zřejmě nejdůležitějším faktorem, který rozhodl o vítězství Contactelu, právě cena. Podle neověřených informací, které pocházejí z různých zdrojů, létaly v případě CESNETu stamilionové částky a konečná nabídka Contactelu by dokonce mohla převýšit půl miliardy korun! Pokud to srovnáme s předchozími akvizicemi, je to poměrně dost, ale zřejmě to odpovídá pozici CESNETu na trhu. Například Video On Line bylo před rokem a půl odkoupeno údajně za 7 milionů dolarů, což je necelých 250 milionů korun; řada lidí z oboru však tehdy pochybovala, zda skutečně má takovou hodnotu.

Svou cenovou nabídkou Contactel převálcoval ostatní zájemce, kteří se dostali do užšího výběru (podle nejmenovaného zdroje z CESNETu bylo na začátku až 30 zájemců, zejména z řad zahraničních telekomunikačních operátorů). To tedy kromě skutečnosti, že to Contactel myslí na poli telekomunikací opravdu vážně, svědčí i o tom, že má velké množství investičních prostředků a jak se zdá, CESNET nemusí být jeho posledním cílem.

Život někdy přináší půvabné roztomilosti a i v případě CESNETu jednu takovou natropil. V říjnu 1998 vyhrály řízení na realizaci páteřní sítě České radiokomunikace, jejich smlouva však skončila na přelomu loňského a letošního roku a další výběrové řízení vyhrál Aliatel, jehož služeb tedy v současné době CESNET pro svoji páteř využívá. České radiokomunikace jsou přitom akcionářem Contactelu, takže se zřejmě brzy nepřímo stanou i vlastníkem CESNETu. Svého konkurenta se však zřejmě jen tak snadno nezbaví, protože všechno nasvědčuje tomu, že jde o kontrakt s podobnou délkou trvání, jako byl ten předchozí, takže CESNET jím bude vázán přinejmenším do konce tohoto roku.

I nadále zůstávají ve vzduchu otázky, zejména pokud jde o zaměstnance CESNETu: pokud dojde k dělení na akademickou a komerční část, které byly doposud personálně přeci jen trochu provázány, není jasné, kdo kam půjde. Například současné obchodní oddělení by patrně nemělo v čistě akademickém CESNETu příliš velké uplatnění, Contactel má však také své obchodníky a je otázkou, zda a jak bude chtít zařadit do své struktury kolegy z CESNETu. Jednání každopádně pokračují a přestože pozice Contactelu je podle všeho silná, úplně jistotu zatím zřejmě také nemá. Nejmenovaný pracovník CESNETu nám totiž doslova řekl: „Celá věc není tak jednoznačná, jak to prezentuje Contactel.“ Velkých překvapení se však už těžko dočkáme.

KL_HLASOVANI

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Digi TV nyní nabízí Nova Sport 2 HD

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Jak se hlásí 4 krevní nemoci

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení