Hlavní navigace

Další dějství v informační otevřenosti

Marek Antoš 27. 9. 1999

"Zatloukat, zatloukat, zatloukat!" Právě tohoto hesla doktora Plzáka se již dlouho dobu velmi pevně drží drtivá většina českých poskytovatelů připojení. Jsou však i výjimky - po nedávném zveřejnění počtů zákazníků přichází na scénu další poskytovatel s přehledem vytížení své sítě i obsazenosti modemů.

Už nějakou dobu velmi bedlivě sleduji, zda a jak se jednotliví poskytovatelé otevírají veřejnosti a svým zákazníkům. Zatím jsme skutečně teprve na začátku a poskytovatelé svým zákazníkům nedávají mnoho šancí podívat se, nakolik kvalitní služby od nich odebírají; dokonce ani ti, kteří by se snad nemuseli za nic stydět.

Každý krůček, který směřuje k informační otevřenosti – to není moc pěkné slovní spojení, ale zkuste vymyslet lepší – si proto zaslouží být vzpomenut a pochválen. Zatímco v nedávné době jsme byli svědky otevírání se především v obchodní rovině (nejprve INEC těsně před svou akvizicí GTS a posléze SPT TELECOM zveřejnili své počty zákazníků), technická, resp. kvalitativní část byla spíše v pozadí. Historicky nejstarší vlašťovkou v tomto ohledu bylo PVT, které na svém WWW serveru takřka odnepaměti uvádělo počty svých modemů v jednotlivých přístupových bodech a jejich aktuální obsazenost, ovšem příslušná stránka byla nedávno zrušena. Podle informací od Michaela Šturma z PVT, kterého jsem se na ni zeptal začátkem léta, zmizela následkem přechodu WWW serveru na nový systém. Znovu se měla objevit koncem léta, nicméně přestože už padá první podzimní listí, zatím o jejím vzkříšení nevím. Bohužel, PVT by si mohlo připsat kladné body.

Významným posunem je proto krok moravského regionálního poskytovatele Internext2000, který je sice při pohledu z Prahy jakýmsi lokálním poskytovatelem, ale ve skutečnosti si na Moravě udržuje poměrně významnou pozici. Před několika dny se jako první větší poskytovatel odhodlal k zásadnímu kroku: na svých stránkách zveřejnil kompletní MRTG statistiky zatížení své linky Praha-Vsetín, kterou je prostřednictvím Internet OnLine připojen k Internetu. Kromě toho uvádí také graf zatížení svých modemů – v tomto ohledu však není jasné, zda jde o celkovou statistiku za všechny přístupové body (pak by vlastně nic neříkala, protože se vždycky někde najde nějaký neobsazený modem), anebo jen z centra jeho sítě, tedy ze Vsetína.

Pro čtenáře, kteří ještě neměli možnost vidět, jak taková MRTG statistika vypadá, jsem se rozhodl dát přímo do tohoto článku graf Inextu. Obrázek je stahován přímo z jejich serveru, takže doufám, že se jeho umístění nezmění a nebude tu místo něj prázdné místo:

Tento graf zachycuje jen stav v posledním dnu, Inext však nabízí i jeho obdobu pro celý týden. Zeleně je vyznačen příchozí provoz po lince do Vsetína, modře naopak provoz odchozí. Celková kapacita linky je znázorněna červenou tečkovanou čárou v horní části grafu. Podrobnější informace najdete přímo na příslušné stránce Inextu, nenechte se zmást chybovými hláškami Javascriptu a klidně pokračujte. Stránka má být původně zobrazována v rámcích, což při přímém odkazu odjinud dost dobře nejde zařídit, nicméně až na chybovou hlášku se zobrazuje bez problémů.

Internext2000 je tedy prvním statečným. Ve skutečnosti jich však bylo sedm – najdou se tedy i další? A kdyby jich nakonec bylo dokonce ještě více než ve filmu, žádná škoda, co říkáte?

WT100

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom