Hlavní navigace

Další hoax na Facebooku. Pozor na "hackery", co si založí váš falešný profil!

Daniel Dočekal

Falešných účtů se na českém Facebooku (ale i Twitteru) vyskytovalo vždy mnoho. A virtuální „identity“ jsou a budou jenom virtuální. Nikdy není jasné, jestli X. Y. je opravdu X.Y.

Po českém Facebooku pobíhá varianta staršího anglického hoaxu, která upozorňuje na něco, co je základní princip na kterékoliv „sociální“ síti. Je důležité si uvědomit, že na následující „mechanismus“ není potřeba žádného hackera – vzít profilovou fotografii libovolného uživatele je snadné (je veřejně přístupná). 

Stejně tak je možné vzít jeho jméno a příjmení a poté založit falešný účet – takový, který se za někoho vydává. Pokud dotyčný uživatel zpřístupňuje přátele, je samozřejmě možné jim zkusit poslat „žádost o přátelství“ – doprovázenou tím, že jde o „nový účet“.

UPOZORNĚNÍ !!! Prosím, buďte opatrní: někteří hackeři našli něco nového. Berou si obrázek profilu a vaše jméno a vytvoří nový účet FB. Potom žádají vaše přátele o přidání. Vaši přátelé si myslí, že jste to vy, tak vás přijmou. Od tohoto okamžiku mohou hovořit a publikovat cokoliv vaším jménem. Prosím, nepřijímejte další žádost o přátelství ode mě, mám jen jeden účet. Zkopírujte si to na vaši zeď, abyste informovali ostatní!!!!

Hoax samozřejmě trochu mystifikuje tím, že by snad někdo mohl „hovořit a publikovat cokoliv vašim jménem“. Hovořit a publikovat bude pouze na falešném  účtu, který může samozřejmě mít stejné jméno i fotografii jako někdo jiný. Samozřejmě lze říci, že pokud jsou „vaši přátelé“ neopatrní a podobnou žádost přijmou, může dojít k omylu.

UX17

Účtů vydávajících se za někoho jiného na Facebooku ostatně najdete dostatek – historicky například existovalo zhruba až deset Davidů Rathů. Někteří z nich existují ještě stále – viz www.facebook.com/rath.david vs. www.facebook.com/david.rath.184 a www.facebook.com/davida.ratha

 Falešné účty existují i na Twitteru, například falešný @jiriparoubek, schwarzenbergk či @zemanmilos (nebo falešný Kardinál Vlk v podobě @kardinalvlk, který již bohužel neexistuje).

Našli jste v článku chybu?
30. 1. 2013 1:48
hacker (neregistrovaný)

Dle wikipedie je hacker:

- ten kdo zneuzije vas profil na socialni siti pote co se v internetove kavarne zapomenete odhlasit

- ten kdo se zaregistruje pod falesnym jmenem a vydava se za vaseho pritele

- ten kdo nelegalne stahuje filmy a autorsky chraneny obsah z torrentu

- ten kdo chce zabit a snist vase deti skrz obrazovku

30. 1. 2013 7:53
Amaron (neregistrovaný)

Wikipedie je nekvalitní zdroj, kam může každý napsat cokoliv. Každý přece ví, že hacker je ten, kdo hacknul pooův účet na Lupě na píše na ni bláboly.