Hlavní navigace

Další stopka pro Uber přišla ze Španělska. Tento týden už třetí

Jan Beránek 9. 12. 2014

Taxikářská aplikace sbírá soudní zákazy skoro stejně úspěšně jako investice. Kromě Španělska má nově problémy i v Indii.

V devatenáctém století to byly stroje, teď je to Uber. Americká služba se s rostoucí hodnotou dostává stále pod větší tlak soudů a měst. Španělský soud teď nakázal firmě okamžitě ukončit své aktivity v zemi. Podle BBC tomu výrazně pomohla série protestů taxikářských asociací. 

Zákaz Španělé vysvětlují tím, že řidiči nemají licenci a tím pádem nejde o férovou konkurenci. V podstatě jde o tradiční argumenty, se kterými se ovšem soudy nebo magistráty v různých zemích, kde Uber funguje, popraly odlišným způsobem.

Třeba bruselská radnice zakázala využívat ridesharingovou službu Uber Pop pod pokutou deset tisíc eur. Zákazy přišly ale i třeba v Německu a s mírnými problémy se potýká služba i v Česku. Netýká se to ale jen Evropy. V pondělí přišel zákaz v Indii poté, co byl jeden z řidičů obviněn ze znásilnění pasažérky. 

Kromě Španělska tento týden udeřily i holandské soudy. „Řidiči, kteří vozí lidi za peníze bez licence, porušují zákony,“ zní z Haagu. Uber přesto zvažuje, že bude dál poskytovat svou nejkritizovanější službu Pop. A to i přes hrozbu pokuty ve výši 100 tisíc eur pro firmu a 40 tisíc pro řidiče. 

Zaostalé zákony

Firma přes všechny zákazy stále roste. Pět let po svém vzniku funguje ve více než 250 městech z padesáti zemí. Zároveň se díky posledním investicím její hodnota vyšplhala na 40 miliard dolarů. Popularitu výrazně nesnížila ani nedávná „PR sebevražda“ viceprezidenta společnosti, který tvrdil, že by neváhal utratit milion dolarů za diskreditace novinářů, kteří o nich píší negativně. 

Zároveň Uber podporují další firmy ze Silicon Valley, které také aktuálně bojují především s Evropskou komisí. „Evropa potřebuje přijmout způsob, jakým nové firmy narušují trh. Staré postupy musí čelit těm novým, aby je to nutilo k inovacím,“ naráží na Uber šéf Googlu Eric Schmidt v rámci seriálu Digital Minds for a New Europe organizovaného bývalou eurokomisařkou Neelie Kroesovou

Podnikání Uberu v Evropě tak ukazuje mnoho. Mimo jiné hlavně sílu taxikářských lobby, které se proti němu dokázaly spojit a rozjet několik koordinovaných protestních akcí hned v několika velkých evropských městech. Zároveň otevírá stále palčivější problém spočívající v tom, že legislativa často zaostává za byznysem, především tím digitálním. 

Našli jste v článku chybu?

9. 12. 2014 20:14

Asi jsem to nějak nepochopil. V čem legislativa zaostává za byznysem? Že chce po řidičích licenci? Co prosím brání řidičům Uberu, aby si taxikařskou licenci obstarali? Ostatně tak, jako to dělají v ČR. V čem stát diskriminuje Uber? Stát reguluje spoustu věcí. Ale ne proto, že je zaostalý, ale aby tím zaručil určitou kvalitu služeb, nebo patřičný příjem do státní kasy. Proto si nemůže každý založit jen tak sázkovou kancelář, provozovat mobilního operátora a lékaři nestačí supr čupr aplikace domác…

9. 12. 2014 22:44

A proč by tu licenci mít neměl? A proč potřebuji stavební povolení na dům, když jsem renomovaný architekt a vím o tom víc, než kdejaký úředník?
Asi nečtu. Tak kdy tedy proběhla nějaká konstruktivní snaho o změnu zákonů a pravidel? Kdy proběhlo veřejné referendum, slyšení, čtení návrhu novely v parlamentu? A nebo je to jen snaha vydělat fůra peněz, která se ráda maskuje za blokování pokroku. Myslím, že zase pokrok to není, aby se muselo postupovat takto nestandardně. Když nebude Uber, nikdo nezem…

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET