Hlavní navigace

Další velký prodej: Telenor koupí pvt.net!

Marek Antoš 28. 3. 2000

Po rozsáhlé vlně prodejů a koupí zůstalo na českém trhu jen málo poskytovatelů, kteří tuto bouři přečkali s původní vlastnickou strukturou. Asi nejvýznamnějším z nich - pokud pomineme Internet OnLine - bylo PVT. Situace se ale mění: podle dostupných informací by měl být pvt.net prodán Telenoru.

Přestože PVT nepatří k úplně nejstarším českým poskytovatelům, působí na trhu s připojením k Internetu už poměrně dlouho, zhruba od roku 1997. Díky zázemí PVT, vybudované infrastruktuře a rozsáhlé síti poboček se mu podařilo získat poměrně silnou pozici, zejména v oblasti středních podniků. PVT nikdy nebylo poskytovatelem, zaměřeným na drobné zákazníky s jedním dial-upem, hlavní doménou služeb byly nepochybně pevné linky. V posledním období byla navíc zřetelná snaha přesunout se i do oblasti služeb s přidanou hodnotou, což také odpovídá zaměření celého PVT, které se dnes snaží být především systémovým integrátorem.

Otázka případného prodeje pvt.netu se i v minulosti objevovala poměrně často a to i v době, kdy se o akvizicích ještě příliš nemluvilo. PVT úzce spolupracovalo s UUNETem a podle některých informací z tehdejší doby měl právě UUNET o koupi pvt.netu výrazný zájem. Nakonec však z prodeje sešlo, vedoucí představitelé PVT prohlašovali, že si tuto oblast hodlají ponechat i nadále. Zvláště po odchodu bývalého ředitele pvt.netu Borise Bělousova PVT vždy zdůrazňovalo, že pvt.net je jedním ze základních kamenů v jejich mozaice služeb a jejich hlavní akcionář, kterým je IPB, mu dává zelenou.

Nyní je však všechno jinak. Již dříve probleskovaly zprávy o tom, že PVT je na prodej, ovšem jen vcelku: a zájem o něj zřejmě nebyl velký. Později do PVT IPB přenesla celou svoji IT divizi, což je neklamnou známkou toho, že s ním počítá i do budoucna. To se však nutně netýká pvt.netu. Podle notně neoficiálních zpráv byla již uzavřena předběžná dohoda o jeho prodeji mezi PVT a Telenorem, který u nás nyní působí pod názvem Nextra. Cena má údajně dosáhnout půl miliardy, což je o něco méně než v případě nedávného prodeje CESNETu. Bližší informace zatím nejsou k dispozici, tisková mluvčí PVT včera podle svých slov o možném prodeji pvt.netu nic netušila.

Že se prodej uskuteční je nyní již více než pravděpodobné, podobné věci se zpravidla neřeší ze dne na den a podle některých zpráv se jednání vedla již zhruba tři čtvrtě roku. Otázkou tedy zůstává, zda půjde skutečně o půlmiliardový obchod. Osobně se domnívám, že tato cena je poměrně realistická a vyjadřuje hodnotu PVT; na rozdíl od 775 milionů za CESNET, což je podle mého názoru cena poněkud nadsazená.

Když Telenor před dvěma lety vstupoval na náš trh koupí maličkého Terminal Baru, hýřili jeho představitelé optimismem a tvrdili, že do konce tisíciletí chtějí být mezi třemi největšími poskytovateli. Jejich následná politika skupování malých poskytovatelů nedávala naději, že by se jim tento cíl podařilo splnit, přestože Nextra nepochybně učinila poměrně výrazný skok. Ani akvizice PVT zřejmě Telenor mezi první tři poskytovatele nekatapultuje, výrazně se však svému cíli přiblížil.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

30. 3. 2000 15:47

jose (neregistrovaný)
Vazeny, jen se zeptam: doma mate tedy pripojeni dial k EUNetu za 3000,- /mesic (viz cenik EUNet)? Protoze to vypada, ze jine pripojeni neuznavate. Spis bych typoval ale na volny.cz - co ? :o)) A kdyz jste delal v PVT, to Vas muselo neco rozcilit, ze byste nedal ani petnik.

29. 3. 2000 22:57

MK (neregistrovaný)
1000 nasobne zrychleni, to neni zadna krec. Pokud uvazis, ze se dneska vsichni pohybuji v radech megabitu a posledni technologicka hranice na optice je v radu desitek terrabitu ... :-)

EUNET neznam ... Nemyslis KPNQwest ? KPNQwest nevlastni v USA ani metr optiky. V USA ji vlastni jeden z majitelu KPNQwestu - Qwest :-)))

Mimochodem krasa Internetu je v tom, ze lze jen velmi obtizne kohokoliv zamerit a prevalcovat :-)))

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Hledáte investora? Neunáhlete se

Hledáte investora? Neunáhlete se

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu