Hlavní navigace

Další zvláštní katalog v podobě Firmy-seznam.cz rozesílá matoucí faktury

Daniel Dočekal 24. 7. 2012

Pokud máte záznam ve firemním katalogu Seznam.cz, můžete očekávat ve schránce fakturu za zápis do katalogu. Nikoliv od Seznam.cz, ale od „Firmy-seznam.cz“. Jeden z řady zvláštních katalogů to prostě zkouší. Pošle fakturu a doufá, že někdo zaplatí. Zejména pokud si včas nevšimne, že nejde o Firmy.cz.

Nevím, jestli jsi o tomhle podvodu psal,“ píše čtenář. „Máme zaplacený listing na firmy.seznam.cz a oni rozesílají tohle zřejmě všem firmám v tom katalogu a spousta lidí si to splete (firmy-seznam.cz). Tohle sice frčí už léta, ale ještě to neměl nikdo takhle propracované, včetně té zavádějící domény. A také, že si vybírají firmy, co Seznamu skutečně platí.“

Na www.firmy-seznam.cz najdete jeden z mnoha „katalogů“ firem, které na českém Internetu působí. Má samozřejmě i několik dalších podob (www.seznam-firmy.cz, www.firmy-centrum.cz, www.katalog-firem.info), vše patřičně (polo)automaticky vytvářené a doplněné „obchodním“ modelem.

Ten spočívá v zasílání „faktur“ na zhruba 1 500,– Kč obsahujících komplikovanou tabulku možných položek a výpočtu toho, co za „firemní zápis“ má oslovený zaplatit. Nechybí ani průvodní dopis, ve kterém se hovoří o tom, kolik návštěvníků už prezentaci shlédlo a kolik „zpětných“ odkazů bylo takto vytvořeno. Nakolik může podobný katalog být prospěšný, na to je jednoduchá odpověď – má PageRank 2/10, takže případná prospěšnost „zpětných“ odkazů je silně diskutabilní. Fakturu od Firmy-seznam.cz samozřejmě dostanete, aniž byste si cokoliv objednali. 

Pod Firmy-seznam.cz je podepsán Robert Poč – Solution Systems EU (Balbínova 12, 779 00, Olomouc, IČO 60987642) – tedy Fyzická osoba podnikající dle živnostenského zákona nezapsaná v obchodním rejstříku (na „Solutions Systems EU“ tedy můžete zapomenout), mimo jiné aktivní i jako „manažer NWA“ a na slevových serverech se pokoušející prodávat kosmetiku (viz například zde a nakonec i viz reklamní banner přímo na webu).

www.firmy-seznam.cz zdaleka nemají na jednoho extrémního podvodníka v minulosti, který používal stejné schéma, ale na zasílaných dokladech používal přímo logo Seznam.cz. Ale i v tomto případě je možnost záměny mezi "firmy.seznam.cz a firmy-seznam.cz dostatečně vysoká. A taktika je jednoduchá – sledovat placené firemní zápisy na Firmy.cz a zasílat jim faktury. Čas od času někdo dostatečně nepozorný skutečně zaplatí.

Seznam.cz výskyt dalšího zvláštního katalogu okomentoval takto: 

Děkujeme za upozornění na tento konkrétní případ. Doposud jsme o něm nevěděli – většinou se nám podobné informace dostávají přes naši síť obchodníků, kterých se na podobné podvodné způsoby vylákaní peněz naši klienti ptají. Nyní můžeme podniknout všechny kroky, abychom mohli zajistit nápravu. Podobné parazitování na našem jméně totiž řešíme. Základním postupem je, že daným společnostem zasíláme Výzvu k upuštění od protiprávního jednání nebo Výzvu k okamžité nápravě. Loni jsme řešili okolo 20 podobných případů. Zatím nikdy nedošlo k žalobě, protože vždy došlo k nápravě.

MIF16

Robert Poč byl požádán o vyjádření 11. července, na žádost o vyjádření nereagoval.

Další podobné případy: Portál Seznam.cz zažaluje provozovatele firmy-cz.cz (Lupa.cz) a Vychytralé faktury klamou lidi, fungují jako závazná smlouva (Novinky.cz) a samozřejmě nelze zapomenout na jeden z nejstarších příkladů, tedy RejstrikFirem.cz – legitimní podnikání, nebo doupě vyděračů? (Lupa.cz).

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti