Hlavní navigace

Daniel Dočekal opouští Český Telecom a Svět namodro

Mirek Zeman 13. 9. 2002

Daniel Dočekal, enfant terrible českého Internetu, který do České republiky přivedl FIDO a založil Svět namodro, opouští řady zaměstnanců Českého Telecomu, kde skončil po prodeji agentury M.I.A. Portál Quick, který zde pod jeho taktovkou vznikl, čeká zásadní rekonstrukce. Co bude nyní se Světem namodro?

Vprostřed tohoto týdne se prohnala interní poštou Internet OnLine, internetové divize Českého Telecomu, zpráva následujícího znění: „Na základě rozhodnutí managementu Imaginetu dochází k reorganizaci jednotky Quick. V důsledku tohoto kroku k dnešnímu dni ukončil pracovní poměr v Českém Telecomu, a.s. pan Daniel Dočekal.“ Podepsán výkonný ředitel pro provoz Josef Toman. Dlužno poznamenat, že tento mail nebyl příliš přesný, protože enfant terrible českého Internetu, který do České republiky přivedl FIDO a založil Svět namodro, opouští Český Telecom až k 1.10.2002, avšak vyvolává mnoho zajímavých otázek.

Skrze Svět namodro se Daniel Dočekal v Českém Telecomu vlastně ocitl. Původně jej vydával jako technologickou přílohu internetového deníku Neviditelný pes Ondřeje Neffa, aby se posléze stal součástí mediální agentury M.I.A. V únoru 2002 koupil 100procentní podíl v M.I.A. Český Telecom za blíže nespecifikovanou částku. Svět namodro prošel nejprve transformací z IT periodika na širokospektrální médium, jehož záběr sahal od IT a kinematografie až po pornografii a sport, a následně transformací z širokospektrál­ního média na IT periodikum. V současné době je začleněn v portálu Quick, projektu Daniela Dočekala pod křídly Českého Telecomu.

A právě Quick je oficiálním důvodem odchodu Daniela Dočekala z Českého Telecomu. Jakmile byl z funkce ředitele Imaginetu odvolán Fred Ledbetter (viz Imaginet nadivoko) a nahradil jej Radek Soušek, dospělo nové vedení k závěru, že Quick je po všech stránkách katastrofa a vyhlásilo konkurz na novou koncepci, jehož se mohly zúčastnit interní i externí subjekty, a dle tvrzení Českého Telecomu vyhrál projekt, který připravil tým zaměstnanců Českého Telecomu. Návrh Daniela Dočekala neuspěl. Daniel Dočekal se proto stal v Českém Telecomu „nadbytečným“ a rozhodnutím managementu byl po dohodě odejit.

Zdá se, že s novým vedením vstoupila do Imaginetu jistá racionalita. Pod taktovkou Freda Ledbettera se jednalo o jakýsi opožděný výkřik „internetové horečky“, který trpěl všemi učebnicovými neduhy tohoto období, včetně důrazu na neefektivitu. Z portfolia Imaginetu vlastně vydělával pouze Internet OnLine, který se udělal sám pro sebe. Quick byl na tento pád přímo odstrašujícím případem. Český Telecom utopil desítky milionů korun v marketingu na produkt nevalné kvality a přínos byl koncentrovaná nula. Marketing dokáže hodně, ale nedokáže všechno. Prvních změn by se uživatelé měli dočkat v průběhu října. (A bude to chtít skutečně radikální řez.)

KL_HLASOVANI

Tato informace má jeden postranní efekt. Vzhledem k tomu, že se management Imaginetu rozhodl v případě Quicku pro resuscitaci namísto eutanazie (druhé jmenované by asi ztěží dokázal uspokojivě vysvětlit akcionářům), je definitivně odpískáno jednání mezi Atlasem a Českým Telecomem o prodeji portálu Atlas, který tím pádem zůstává svému investorovi II. Epic Holding. Atlas se ještě nedávno odmítal k této záležitosti vyjadřovat, nicméně Český Telecom oficiálně potvrdil, že záležitost je uzavřena a jeho počínání to pouze potvrzuje. Otázkou je, co bude II. Epic Holding s Atlasem dělat, protože v České republice na takovou věc příliš kupců neexistuje, pokud vůbec nějací.

Když se nad odchodem Daniela Dočekala z Českého Telecomu zamyslíte, jedná se vlastně o nelogickou záležitost. Je sice pravda, že komunikace Daniela Dočekala byla dosti expresivní a přístup k lidem svérázný, ale žádná firma nevyhodí svého zaměstnance kvůli tomu, že jeho koncepce nezvítězila ve výběrovém řízení. Zvláště když hledá lidi pro Svět namodro. Neoficiální zdroje k tomu uvádějí, že v Imaginetu proběhl interní audit, který nedopadl dobře. Otázkou je, co bude se Světem namodro. Má sice vlastního šéfredaktora, ale s osobou Daniela Dočekala byl vždy bytostně velmi svázán.

Anketa

Přežije Svět namodro bez Daniela Dočekala?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin