Hlavní navigace

Daniel Dočekal opouští Český Telecom a Svět namodro

Mirek Zeman 13. 9. 2002

Daniel Dočekal, enfant terrible českého Internetu, který do České republiky přivedl FIDO a založil Svět namodro, opouští řady zaměstnanců Českého Telecomu, kde skončil po prodeji agentury M.I.A. Portál Quick, který zde pod jeho taktovkou vznikl, čeká zásadní rekonstrukce. Co bude nyní se Světem namodro?

Vprostřed tohoto týdne se prohnala interní poštou Internet OnLine, internetové divize Českého Telecomu, zpráva následujícího znění: „Na základě rozhodnutí managementu Imaginetu dochází k reorganizaci jednotky Quick. V důsledku tohoto kroku k dnešnímu dni ukončil pracovní poměr v Českém Telecomu, a.s. pan Daniel Dočekal.“ Podepsán výkonný ředitel pro provoz Josef Toman. Dlužno poznamenat, že tento mail nebyl příliš přesný, protože enfant terrible českého Internetu, který do České republiky přivedl FIDO a založil Svět namodro, opouští Český Telecom až k 1.10.2002, avšak vyvolává mnoho zajímavých otázek.

Skrze Svět namodro se Daniel Dočekal v Českém Telecomu vlastně ocitl. Původně jej vydával jako technologickou přílohu internetového deníku Neviditelný pes Ondřeje Neffa, aby se posléze stal součástí mediální agentury M.I.A. V únoru 2002 koupil 100procentní podíl v M.I.A. Český Telecom za blíže nespecifikovanou částku. Svět namodro prošel nejprve transformací z IT periodika na širokospektrální médium, jehož záběr sahal od IT a kinematografie až po pornografii a sport, a následně transformací z širokospektrál­ního média na IT periodikum. V současné době je začleněn v portálu Quick, projektu Daniela Dočekala pod křídly Českého Telecomu.

A právě Quick je oficiálním důvodem odchodu Daniela Dočekala z Českého Telecomu. Jakmile byl z funkce ředitele Imaginetu odvolán Fred Ledbetter (viz Imaginet nadivoko) a nahradil jej Radek Soušek, dospělo nové vedení k závěru, že Quick je po všech stránkách katastrofa a vyhlásilo konkurz na novou koncepci, jehož se mohly zúčastnit interní i externí subjekty, a dle tvrzení Českého Telecomu vyhrál projekt, který připravil tým zaměstnanců Českého Telecomu. Návrh Daniela Dočekala neuspěl. Daniel Dočekal se proto stal v Českém Telecomu „nadbytečným“ a rozhodnutím managementu byl po dohodě odejit.

Zdá se, že s novým vedením vstoupila do Imaginetu jistá racionalita. Pod taktovkou Freda Ledbettera se jednalo o jakýsi opožděný výkřik „internetové horečky“, který trpěl všemi učebnicovými neduhy tohoto období, včetně důrazu na neefektivitu. Z portfolia Imaginetu vlastně vydělával pouze Internet OnLine, který se udělal sám pro sebe. Quick byl na tento pád přímo odstrašujícím případem. Český Telecom utopil desítky milionů korun v marketingu na produkt nevalné kvality a přínos byl koncentrovaná nula. Marketing dokáže hodně, ale nedokáže všechno. Prvních změn by se uživatelé měli dočkat v průběhu října. (A bude to chtít skutečně radikální řez.)

Tato informace má jeden postranní efekt. Vzhledem k tomu, že se management Imaginetu rozhodl v případě Quicku pro resuscitaci namísto eutanazie (druhé jmenované by asi ztěží dokázal uspokojivě vysvětlit akcionářům), je definitivně odpískáno jednání mezi Atlasem a Českým Telecomem o prodeji portálu Atlas, který tím pádem zůstává svému investorovi II. Epic Holding. Atlas se ještě nedávno odmítal k této záležitosti vyjadřovat, nicméně Český Telecom oficiálně potvrdil, že záležitost je uzavřena a jeho počínání to pouze potvrzuje. Otázkou je, co bude II. Epic Holding s Atlasem dělat, protože v České republice na takovou věc příliš kupců neexistuje, pokud vůbec nějací.

Když se nad odchodem Daniela Dočekala z Českého Telecomu zamyslíte, jedná se vlastně o nelogickou záležitost. Je sice pravda, že komunikace Daniela Dočekala byla dosti expresivní a přístup k lidem svérázný, ale žádná firma nevyhodí svého zaměstnance kvůli tomu, že jeho koncepce nezvítězila ve výběrovém řízení. Zvláště když hledá lidi pro Svět namodro. Neoficiální zdroje k tomu uvádějí, že v Imaginetu proběhl interní audit, který nedopadl dobře. Otázkou je, co bude se Světem namodro. Má sice vlastního šéfredaktora, ale s osobou Daniela Dočekala byl vždy bytostně velmi svázán.

Anketa

Přežije Svět namodro bez Daniela Dočekala?

Našli jste v článku chybu?

16. 5. 2010 10:15

otaria123 (neregistrovaný)
Necenzurovaný životopis Daniela Dočakala zde:

http://exotopedia.org/wiki/Daniel_Do%C4%8Dekal

19. 9. 2002 18:52

Vítězslav Novák (neregistrovaný)
Přesně. A navíc ho nikdo nemůže obvinit, že něco provedl.
Mobbing je něco úplně jiného. Šikana, aby dotyčný radši sám musel uznat, že půjde. A tudíž bez odstupného. Svinstvo, ale obvyklé.

Zdaleka nejde jen o adminy. Vyšší manageři jsou takto odcházeni skoro vždycky. Taky můžou víc uškodit než jen nějaký zhroucení sítě nebo vymazaný disky.


Podnikatel.cz: Nejenom EET, začaly platit další zákony

Nejenom EET, začaly platit další zákony

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat