Hlavní navigace

Dávejte si velký pozor na rozšíření, které si pouštíte do prohlížečů

 Autor: Microsoft
Daniel Dočekal 1. 8. 2016

Tušíte, že instalace rozšíření pro prohlížeč ve skutečnosti do vašeho počítače dostane plnohodnotné software a může být zásadním bezpečnostním rizikem?

Rozšíření pro prohlížeče jako je Chrome či Firefox vypadají dost nenápadně a neškodně. Málokdo ale tuší, že jsou zásadním bezpečnostním rizikem. Stejně tak málokdo při instalaci rozšíření dává pozor na to, jaká práva si vyžádají. A ještě méně uživatelé ví, že s rozšířeními se do počítače dostává plnohodnotné software, spustitelné, zneužitelné a umožnující dělat věci, které se odehrávají i zcela mimo „bezpečné prostředí prohlížeče“.

Je hodně pravděpodobné, že si z „ověřeného“ zdroje, tedy z „obchodů“ s rozšířeními můžete stáhnout něco, co bude vysoce škodlivé. Případně něco, co na počátku bude dělat, co má, a v škodlivé software se promění někdy později, při nějaké aktualizaci. Ještě hůře můžete dopadnout, pokud si rozšíření stáhnete „někde“ na Internetu.

Poučný příběh najdete například v Malware in the browser: how you might get hacked by a Chrome extension, Maxime Kjaer zde popisuje případ někoho z přátel na Facebooku, na jehož profilu se začaly objevovat podivné nasdílené příspěvky. Ty po kliknutí směřovaly na instalaci rozšíření pro Chrome za účelem „ověření věku“, kde bylo možné narazit na první podezřelou věc, dobrou k zapamatování. Jen výjimečně by měla existovat rozšíření, která si vyžádají možnost čtení a změnu všech vašich dat na webech, které navštívíte.

Podobný požadavek je průvodním příznakem všech škodlivých rozšíření. Potřebují se dostat k vámi zobrazovaným stránkám na Internetu a zasahovat do nich. Nejčastěji zobrazením jiných či dalších inzerátů, ale v dalších případech i aktivním manipulováním s odesílanými informacemi.

Dnes není potřeba do počítače nahrát škodlivý program

Opět málokdo tuší, že rozšíření přidaná do prohlížečů mohou neustále běžet, stačí, aby při instalaci došlo k zaregistrování skriptů, které mají být spuštěné. Právě to se týká i výše zmíněného případu rozšíření pro „ověření věku“. Jeho zkoumáním se dá snadno zjistit, že stahuje z Internetu malware, a tím se dostáváme k dalšímu možnému zásadnímu problému.

Pokud rozšíření získá plný přístup k datům z Internetu, tak si může stahovat cokoliv dalšího. Což dnes v praxi znamená, že stačí, aby postupně zkoušelo jednotlivé zranitelnosti a postupně doplňovalo na vyzkoušení jakékoliv nové, které se objeví.

Ve výše uvedeném případě je stažené malware nejenom rozsáhlé, ale umožňuje počítač ovládat z řídicího serveru – ten posílá škodlivému rozšíření instrukce, co má udělat. Mezi ně patří i to, že získá přístupové údaje na Facebooku (access token, nikoliv přihlašovací údaje), a ty potom může využít pro přístup k účtu na Facebooku. A v zásadě získání těchto údajů je skoro totéž, jako když získá plné přihlašovací údaje.

Získané přístupové údaje jsou poté používány k tomu, že se účet stává fanouškem stránek na Facebooku, přihlašování se k odběru kanálů na YouTube. Ale také k již zmíněnému vkládání příspěvků na napadený účet. Což je hlavně prostředek pro další šíření.

Důležité na tomhle všem je, že dnes už není potřeba přímo do počítače dostat škodlivý program při instalaci rozšíření. Stačí ho stáhnout kdykoliv později. Nemusí to být ani zdaleka přímo program (tedy nějaké to EXE/COM, atd). Škodu dnes lze páchat obyčejným JavaScriptem.

Dá se něčemu takovému bezpečně vyhnout?

Pokud chcete mít jistotu, že nikdy na nic podobného nenarazíte, tak je jediné řešení. Nikdy si žádná rozšíření do prohlížeče nepořizovat. Což není zcela ideální řešení, existuje řada velmi užitečných rozšíření, která v žádném případě hrozbou nejsou.

MIF16

Snížit riziko je možné tím, že si budete bedlivě všímat, co instalujete. Podíváte se na recenze uživatelů (hodnocení), zkusíte si v Google vyhledávání ověřit, zda něco o rozšíření není známo. Pokud po vás bude rozšíření chtít nesmyslně široká práva, tak si nic prostě instalovat nebudete.

Pokud zůstanete u známých a dlouhodobě důvěryhodných rozšíření, riziko je minimální. Pokud se vydáte hledat rozšíření pro chronicky známé věci jako „Jak stáhnout video z YouTube“ nebo „Jak si změnit vzhled Facebooku“, tak je dost jisté, že si velmi rychle naběhnete. 

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku