Hlavní navigace

David Šmehlík: Potřebujeme pro startupy tolik akcelerátorů a hubů?

 Autor: David Šmehlík
David Šmehlík 30. 10. 2012

V České republice je 30 až 50 viditelných globálních startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Nad svými zkušenostmi se zamýšlí spoluzakladatel startupu Druidly.com David Šmehlík.

Každý den mi chodí jedna až dvě pozvánky na nějakou startup akci nebo aktivitu (Startup Weekend, Startup Show, Startup Stay, Startup Camp, Startup Live…). Podívám-li se, kdo stojí za těmito akcemi, jsou to v 90 % případů ti naprosto samí lidé, u kterých se pokaždé ptám, jestli jsou právě oni ti, od koho se učit „jak dělat globální startup“. A to jsou to vůbec nemluvím o vyprávěních „Bartošů a Bártů“, kteří o investování do zahraničních „globálně úspěšných“ projektů rádi a plamenně mluví, ale místo doporučení/rad/nápadů tiše mlčí o efektivitě vlastních investic.

Text byl původně publikován na blogu Davida Šmehlíka, Lupa.cz jej publikuje se svolením autora.

Od chvíle, co jsme se s Arthurem pustili do našeho startupu Druidly, uběhl už nějaký ten pátek. Od té doby, co jsme se stali „startupisty“, mě zaujalo značné množství věcí, o které bych se s vámi rád podělil. Když začnete být „startupista“, váš e-mail znají všichni. O tom, co přesně váš produkt dělá, nikdo nemá ani páru, ale všichni vědí, že vás mají zvát na „ty správné akce“.

Narazili jsem na spoustu českých startup aktivit:

Globalstartups.cz (projekt Oldy Neubergera) je z mého pohledu velmi rozumná akce vedená člověkem, který pro celou aktivitu udělal opravdu mnoho. Co je trochu horší je, že kromě samotného informování o tom, co zapojené startupy dělají, se nic dalšího nedozvíte. Chybí tady mentoři a investoři, je to prostě takové „tlachání o startupech“.

Pak je tu node5 (projekt Lukáše Hudečka a Petra Ocáska), který se zaměřuje na podporu startupů a jejich růst. Kluci jsou oba maximálně šikovní, Lukáš má široké zkušenosti ze Skypu, pro který dlouho pracoval, Petr naopak z vlastního projektu Streamhosting.cz. Zatím mám pocit, že node5 „něco chybí“, možná jsou to právě ti výše zmiňovaní zahraniční mentoři a investoři, každopádně jim velmi upřímně přeji, aby to „něco“ brzy našli.

Další v řadě je StartupYard, který sice prošel svým už druhým kolem, ale nemám pocit, že by se „něco změnilo“. Pomohl projektům, které měly podle mého názoru stejnou šanci i bez něj, pouze je „obral o čas“ (a možná i procenta, upřímně nevím, jak mají tohle řešeno).

Taky máme Techsquare, Hub Praha, Starcube … Zpět na stromy! V ČR je 30–50 viditelných global startupů. Potřebujeme pro ně tolik akcelerátorů a hubů, když ani jeden z nich nedokáže české projekty napojit na globální investory a mentory? Kde jsou smysluplné rady Romana Staňka, Pavla Doležala a Petra Dejma, lidí jako Obluka a Gritbacha z AVG? Všichni ti současní fungující „startup mentoři“ jsou jen postavičkami na vrcholu „startup hype“.

KL_HLASOVANI

Byli jsme s Druidly prezentovat na několika startup akcích. Na každé z nich jsme slyšeli jen potlesk a následné otázky ve stylu „Opravdu chce někdo mobilní aplikace místo mobilního webu?“ To je podle mě na X startup eventů dost malý feedback, nemyslíte?

Naproti tomu akce, kterou pořádala Czech ICT Alliance, tedy Silicon Valley Startup Camp, byla neuvěřitelně přínosná. Mentorovali ji 2 zkušení businessmani z reálného US trhu, chlapíci ostřílení exitem z obrovských firem, které založili, s hromadou kontaktů a s touhou pomoct. To byl kalibr! 3×30 minut rozhovoru s Alfredem a Chrisem mi dalo víc, než pětiměsíční povídání s kýmkoliv v téhle zemi, od koho jsem žádal feedback.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Náhrada mzdy 2017 se výrazně zvýší

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?