Hlavní navigace

Dell prodává divizi IT služeb Japoncům. Dostane 3 miliardy dolarů

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 29. 3. 2016

Dell podle očekávání prodává divizi Perot Systems. Potřebuje financovat nákup EMC. Japonští NTT Data zase chtějí expandovat do zahraničí.

Dell oficiálně oznámil to, co už se nějakou dobu čekalo – za tři miliardy dolarů prodává divizi IT služeb Perot Systems. Kupujícím je japonská společnost NTT Data, jde konkrétně o jednu z částí tamního telekomunikačního obra NTT. Pro obě společnosti jde o zajímavý strategický tah.

Dell kupoval Perot Systems před sedmi lety za 3,9 miliardy dolarů. Na první pohled tak na prodeji téměř miliardu ztratil. Firma ovšem během těch let dokázala na službách Perotu vydělat a zcela jistě nekončí v minusové bilanci. Mluvit lze především o trhu ve Spojených státech, kde byla pozice poměrně silná. Perot má mezi klienty především zdravotnické a vládní organizace včetně NASA. Naopak třeba v Česku byla sekce v podstatě neviditelná.

Koupě Perotu byla z části také konkurenční reakcí na obchod, jenž se uskutečnil pár měsíců předtím. Hewlett-Packard tehdy za 13,9 miliardy dolarů koupil firmu EDS. Z toho se – podobně jako třeba z Autonomy – ale nakonec stal obří propadák a HP muselo odepsat osm miliard. Dell už tak nyní Perot tolik nepotřebuje.

HP a Dell se mimochodem trumfovaly i o zhruba rok později, kdy se přebíjely v nabídkách na firmu 3PAR. Tu nakonec získalo HP za 2,3 miliardy dolarů a Dell později koupil rovněž storage podnik Compellent, na němž rozvíjí byznys do dnes.

Japonská expanze mimo domov

Jak už jsem psal v textu na začátku tohoto roku, dalším velkým důvodem prodeje Perotu je to, že Dell shání peníze na financování obřího obchodu, kdy za 67 miliard dolarů kupuje storage společnost EMC. V rámci odprodejů některých svých částí chce získat až 10 miliard dolarů. Tato částka ale nakonec může být nižší. Dell si původně představoval, že za Perot Systems získá pět miliard. Vyjednával také s francouzským Atosem, cena ale nakonec byla sražena.

Michael Dell, zakladatel a šéf společnosti Dell.
Autor: Jan Sedlák

Michael Dell, zakladatel a šéf společnosti Dell.

Ve hře jsou stále také prodeje dvou dalších sekcí, konkrétně bezpečnostních prvků SonicWall a softwarové divize Quest Software, která má jednu z vývojových poboček zaměřených na databáze v Ostravě. Za každou z těchto částí by Dell chtěl dvě miliardy dolarů. Obě jsou to části, které firma nutně nepotřebuje ve strategii, kterou po spojení s EMC nastavuje.

To ostatně platí i o Perotu. Dodávky IT služeb jsou spíše klesající trh, na jejich úkor se prosazuje cloud. Doba, kdy na outsourcingu a spol. šlo zásadně vydělávat, je pryč, marže klesají a klienti také.

Japonci ale nekupují mrtvá aktiva. Zákazníci z řad vlád a zdravotnictví nejsou tak pružní a byznys s nimi ještě nějakou dobu potrvá. NTT navíc získává přístup na zahraniční trhy, který firma nutně potřebuje. Trh v domovském Japonsku totiž příliš neroste a tamní IT podniky se tak v mnohem větší míře než dřív snaží zamířit také do zahraničí.

Byznys s lidmi

S Perotem chce NTT více zakořenit ve Spojených státech v sektorech jako finančnictví, pojišťovnictví či právě zdravotnictví. Otázkou je, jak se mu firmu s americkou kulturou podaří převzít. IT služby jsou z velké části byznys s lidmi a o lidech a mimo jiné bude třeba sladit přístup k práci a podobně.

Nově spojenou firmu každopádně povede současný šéf NTT Data John McCain. Vedle Spojených států NTT získá lepší přístup do Indie. Celkově nyní získá 28 tisíc nových zaměstnanců.

NTT už se nějakou dobu byznys v zahraničí daří navyšovat a na celkových číslech se podílí téměř jednou třetinou. To rozšiřování postupně investuje, podle propočtů Bloombergu firma od roku 2011 realizovala akvizice za 634 milionů dolarů. Koupě Perotu je jejím dosavadním největším obchodem.

NTT Data není jediná IT firma z Japonska, která se snaží více zakořenit zejména na západních trzích. Na domácím trhu většinou tyto podniky mají výsadní postavení a vedle cloudů či služeb nabízí také telekomunikační služby, systémy pro chytré zemědělství, servery, storage, sítě či vlastní tablety, počítače a chytré telefony. Mimo hranice se toho ale prosadí mnohem méně.

Jednou z takových japonských firem je i Fujitsu, které je doma vidět v podstatě všude, směrem na západ to ovšem má mnohem těžší. Plány na růst tu ale jsou. Jak například nedávno řekl Lupě šéf české pobočky Zdeněk Pilz, Fujitsu chce zaútočit na pozice IBM či Oraclu.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET