Hlavní navigace

Den bezpečnějšího internetu 2012

Redakce 8. 2. 2012

Národní centrum bezpečnějšího internetu organizuje s podporou mezinárodní sítě Insafe a svých partnerů Den bezpečnějšího internetu 2012. Aktivita se už tradičně koná na počátku února a jejím cílem je připomenout důležitost zásad bezpečného a zodpovědného chování v prostředí online. Mottem letošního Dne bezpečnějšího internetu 2012, který byl vyhlášen na 7. února, je výzva „Objevujte digitální svět spolu…bezpečně“. Míří především do prostředí rodin. Všechny jejich členy nejširšího věkového…

Národní centrum bezpečnějšího internetu organizuje s podporou mezinárodní sítě Insafe a svých partnerů Den bezpečnějšího internetu 2012.  Aktivita se už tradičně koná na počátku února a jejím cílem je připomenout důležitost zásad bezpečného a zodpovědného chování v prostředí online.

Mottem letošního Dne bezpečnějšího internetu 2012, který byl vyhlášen na 7. února, je výzva „Objevujte digitální svět spolu…bezpečně“. Míří především do prostředí rodin. Všechny jejich členy nejširšího věkového rozpětí podněcuje k mezigeneračnímu dialogu o problematikách bezpečného užívání internetu.

Podle aktuálních výzkumů chování nejmladší generace je aktivní využívání online komunikačních prostředků a sociálních sítí jednou z nejčastěji provozovaných aktivit ve volném čase. Mladá generace je v tomto ohledu technicky velmi zdatná a často svými schopnostmi využívat online technologie předčí své rodiče a prarodiče. Co ovšem mladé generaci zcela chybí, je dostatek životních zkušeností, díky kterým by se v prostředí sociálních sítí chovala zodpovědněji a minimalizovala tak potenciální nebezpečí, které ji může ohrozit. A právě tyto zkušenosti by zástupci starší generace mohli sdílet s mládeží a dětmi, a od nich se naopak mnohému přiučit ze světa digitálních technol! ogií, práce s počítači a využíváním všeho, co dnes moderní technologie nabízejí.

Národní centrum bezpečnějšího internetu vyhlašuje v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2012 spolu se svými partnery soutěž, ve které vyzývá vzdělávací instituce, knihovny a Informační centra mládeže k uspořádání některé z osvětových aktivit na téma bezpečnosti na internetu. Z přihlášených účastníků budou losováni výherci, kteří mohou obdržet hodnotnou cenu.

Vítána je každá iniciativa, která s bezpečnějším obsahem na internetu souvisí. Nemusí to být oficiální přednáška. Smyslem iniciativy je, aby se lidé – uživatelé internetu, rodiče, mladí a děti – sešli a zamysleli nad tím, jak internet používají a zda se při tom nevystavují zbytečným rizikům. K tomu stačí, aby se lidé setkali a vyměnili si své názory a zkušenosti, aniž by je při tom musel někdo formálně poučovat. Řekli si, že mnohdy svým konáním v prostředí internetu zcela nevědomky vytvářejí rizika, která se později zbytečně mohou obr! átit proti nim. Typickými případy mohou být komunikace s nezná! mými lidmi na internetu anebo zbytečné zveřejňování osobních údajů, např. adresy a čísla mobilu, data narození.

Výsledkem podobné debaty může byt dohoda, že by bylo vhodné následně uspořádat besedu s odborníky. Často mohou k tématu mnoho zajímavých informací sdělit preventisté kriminality krajských úřadů, pracovníci městské policie, sociální pracovníci nebo také představitelé komerčních firem.
Všichni organizátoři, kteří uspořádají v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2012 některou ze zmíněných aktivit a informují Národní centrum bezpečnějšího internetu, budou zařazeni do soutěže o hodnotné ceny. Vyhrát mohou notebook, chytrý telefon, USB paměť, knihu a mnoho dalšího. Připojte se ke Dni bezpečnějšího internetu a vyhrajte některou z hodnotných cen!

Informace o tématice Dne bezpečnějšího internetu včetně pravidel vyhlášené soutěže lze nalézt na internetových stránkách www.saferinter­netday.cz, mnoho tipů o bezpečném chování na internetu na stránkách www.saferinter­net.cz a www.bezpecne-online.cz.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět