Hlavní navigace

Deset nadějných cloudových startupů pro rok 2012

Redakce 3. 1. 2012

Server GigaOm přináší seznam deseti startupů, které se vyplatí v novém roce sledovat, protože by mohly udělat díru do světa. Vstupní kritéria pro výběr byla tentokrát dvě: vznik projektu v roce 2011 a to, že musí využívat možností vzdálených obřích datových a výpočetních center, tedy „cloudu“.

1. AppFog

Představitel vlny služeb PaaS slibuje vývojářům stabilní, škálovatelné a snadno ovladatelné prostředí pro běh webových aplikací, aniž by se přitom museli omezovat na jediného poskytovatele cloudu. Služba se dřív jmenovala PHP Fog a  byla zaměřena pouze na tento skriptovací jazyk, v létě však zahájila úzkou spolupráci s open-source knihovnou Cloud Foundry od VMWare a možnosti obou služeb se tím podstatně rozšířily.

Chcete se dozvědět všechno o rizicích a přínosech cloudu, a to nejen ve firemním prostředí? Sledujte seriál Cloud Computing na Lupě.

2. Bromium

Zatím poněkud tajuplný startup sází na dva velmi zřetelné trendy v podnikové informatice: konzumerizaci koncových zařízení a obavy o bezpečnost firemních dat v cloudu. První jmenovaný jev spočívá, zjednodušeně, v tom, že zaměstnanci používají čím dál víc při práci vlastní počítače, tablety a telefony, firemní IT oddělení odsouvají na vedlejší kolejí, a ta se s tím musejí vyrovnat. Obava o bezpečnost firemních dat je hlavní brzdou zavádění cloudových řešení v podnikové sféře. Bromium chce bezpečnostní rizika zkrotit nasazením virtualizace, detaily jsou ale zatím poněkud mlhavé. Jedním z hlavních argumentů, který začínající firmě pomohl získat na rozjezd úctyhodných 9,2 milionu dolarů, je angažmá ostříleného IT manažera Simona Crosbyho. Startup si založil po odchodu z pozice CTO pro virtualizaci a datová centra ve firmě Citrix.

3. Cloudability

Jak se cloudové služby v podnikové sféře šíří, přibývá praktických problémů. Jeden z hlavních: Jak udržet pod kontrolou náklady? Jedno řešení nabízí startup Cloudability. Slibuje manažerům, že jim pomůže naplánovat co nejefektivnější využívání cloudových tarifů, případně odhalí, když se na firemní účty napojí někdo jiný a začne je využívat k vlastním účelům.

4. CloudSigma

Začínající firma se nebojí otevřeného souboje s obry jako jsou Amazon Web Services nebo Rackspace. Nabízí superrychlé cloudové služby z moderního datového centra v Las Vegas. Vývojáři si mohou pronajmout prostor na rychlých a úsporných SSD discích a úložnou i výpočetní kapacitu nastavovat s nevídanou přesností.

5. Kaggle

Crowdsourcing analýzy velkých dat. Organizace, která nemá vlastní Business Intelligence oddělení, zadá analýzu velkých data setů externím týmům, které soutěží o finanční odměnu a prestiž, již mohou získat za úspěšně vyřešenou úlohu. Podle serveru GigaOM je Kaggle nejžhavějším startupem v už tak dost žhavém oboru známém pod názvem Big Data.

6. Nebula

Nabízí vyladěnou hardwarovou platformu pro OpenStack, softwarovou open-source sadu pro správu privátních i veřejných cloudů.

7. Parse

Poskytovatel cloudových služeb se zaměřuje na snadnou obsluhu a na vývojáře mobilních aplikací.

8. ScaleXTreme

Každé velká firma potřebuje software pro správu serverů, ne každá ale musí mít velký a drahý balík od tradičních dodavatelů takových řešení. ScaleXTreme nabízí služby provozovatelům fyzických i v cloudu umístěných serverů. Zájem o ni projevují také velcí poskytovatelé cloudových služeb, kteří by mohli služby ScaleXTreme nabízet za příplatek náročnějším zákazníkům.

9. SolidFire

Firma z Colorada nabízí poskytovatelům cloudových služeb úložiště složená z SSD disků a slibuje, že se tak výrazně sníží prostorová a energetická náročnost datových center. Cloudové aplikace běžící na SSD discích mají být také spolehlivější, dost na to, aby jim korporace mohly svěřit klíčové a rozhodující úlohy, takové, které rozhodují o bytí a nebytí celých firem.

CIF16

10. Zillabyte

Startup založený dvěma zaměstnanci Googlu jedním bývalým pracovníkem Intelu slibuje široké internetové veřejnosti, že jí nabídne nejen zajímavé sady „velkých dat“, kterých jsou už dnes na internetu k nalezení stovky, ale také algoritmy a výpočetní kapacitu potřebnou k tomu, aby se z nich něco užitečného vyčetlo.

Zdroj: GigaOM

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink