Hlavní navigace

Dial-up je mrtev, ať žije... co vlastně?

Marek Antoš 20. 10. 2004

Když se před nedávnem rozhořela diskuse o tom, co dělat se zbytečně rychlým Internetem, zdálo se, že jde o knížecí rady několika šťastlivců. Statistiky připojení však ukazují, že to nemusí být pravda. Podíl uživatelů na dial-upu výrazně klesá a ADSL s kabelovou televizí už ho společně strčí do kapsy.

Když se před nedávnem rozhořela diskuse o tom, co dělat se zbytečně rychlým Internetem, zdálo se, že jde o knížecí rady několika šťastlivců. Statistiky připojení však ukazují, že to nemusí být pravda. Podíl uživatelů na dial-upu výrazně klesá a ADSL s kabelovou televizí už ho společně strčí do kapsy.

Minulý týden byl tak trochu ve znamení statistik. Nejprve v pondělí NIX.CZ oznámil, že jeho peeringovým uzlem protékají 4 Gbit/s, což je oproti loňskému roku dvojnásobek. Ve středu pak Internet Info naznačilo jeden z možných důvodů tohoto nárůstu. Růst přenesených dat je pochopitelně zdůvodnitelný i zvyšujícím se počtem uživatelů v českém Internetu; ten se však za rok nezdvojnásobil. Druhý důvod je proto třeba hledat ve zvyšující se intenzitě užívání Internetu, alespoň měřeno přenesenými kilobajty.

Podle dat z Navrcholu, o která je naše zpráva opřena, je prostřednictvím dial-upu zrealizováno jen přibližně 13 procent návštěv na měřených webech. ADSL a kabelové televize přitom drží téměř totožný podíl (ADSL je o chlup větší) a dohromady dosahují téměř 14 procent. Největší podíl mají přístupy z pevných linek.

Způsob připojení se sice může server od serveru lišit (třeba na Lupě má dial-up jen 8 procent a kabelovka lehce vede nad ADSL), Navrcholu však přeci jen poskytuje slušný průřez. Aktivních měřených webů je něco kolem 13 tisíc a patří mezi ně i všechny servery Atlasu, iDnes apod. Chybu, způsobenou vychýlením měřeného vzorku, proto můžeme zanedbat. Pro hodnocení je naopak významná druhá skutečnost: procenta jsou spočítaná z návštěv, nikoliv z unikátních návštěvníků. To logicky posiluje podíl stálých připojení před těmi navazovanými ad hoc: kdo je na Internetu pořád, udělá více návštěv, takže je do průměru započítán s větší vahou.

CIF16

Zveřejněným statistikám chceme na Lupě věnovat samostatný článek (zajímavá jsou i data o ISP), proto nechám podrobnější analýzu na něj. Pár závěrů se však dá udělat už teď. O dial-upu se v diskusích často hovoří jako o mrtvé technologii. Ti, kteří jsou rádi aspoň za něj, na to pochopitelně reagují podrážděně: jakmile se jim však naskytne cenově přijatelná (a místně dostupná) alternativa, opustí jej i oni. Pokud jej operátoři budou chtít udržet, nakonec budou muset, ať rádi či neradi, zavést pořádný a levný paušál. Otázkou je, jestli jim o ten dial-up vůbec půjde.

Ani poskytovatelé obsahu by však tyto změny neměli podceňovat. Dovolte tedy malý apel: přátelé, roste vám tady nezanedbatelná skupina lidí, kterým už způsob připojení dovoluje používat Internet i k jiným účelům, než je posílání emailů a čtení textového zpravodajství. Zkuste toho využít k oboustrannému prospěchu. Možná vám to nakonec přinese ještě větší efekt než poskytování zaručeně anonymního dial-upu zdarma pod vaší značkou.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban