Hlavní navigace

Dial-up je mrtev, ať žije... co vlastně?

Marek Antoš 20. 10. 2004

Když se před nedávnem rozhořela diskuse o tom, co dělat se zbytečně rychlým Internetem, zdálo se, že jde o knížecí rady několika šťastlivců. Statistiky připojení však ukazují, že to nemusí být pravda. Podíl uživatelů na dial-upu výrazně klesá a ADSL s kabelovou televizí už ho společně strčí do kapsy.

Když se před nedávnem rozhořela diskuse o tom, co dělat se zbytečně rychlým Internetem, zdálo se, že jde o knížecí rady několika šťastlivců. Statistiky připojení však ukazují, že to nemusí být pravda. Podíl uživatelů na dial-upu výrazně klesá a ADSL s kabelovou televizí už ho společně strčí do kapsy.

Minulý týden byl tak trochu ve znamení statistik. Nejprve v pondělí NIX.CZ oznámil, že jeho peeringovým uzlem protékají 4 Gbit/s, což je oproti loňskému roku dvojnásobek. Ve středu pak Internet Info naznačilo jeden z možných důvodů tohoto nárůstu. Růst přenesených dat je pochopitelně zdůvodnitelný i zvyšujícím se počtem uživatelů v českém Internetu; ten se však za rok nezdvojnásobil. Druhý důvod je proto třeba hledat ve zvyšující se intenzitě užívání Internetu, alespoň měřeno přenesenými kilobajty.

Podle dat z Navrcholu, o která je naše zpráva opřena, je prostřednictvím dial-upu zrealizováno jen přibližně 13 procent návštěv na měřených webech. ADSL a kabelové televize přitom drží téměř totožný podíl (ADSL je o chlup větší) a dohromady dosahují téměř 14 procent. Největší podíl mají přístupy z pevných linek.

Způsob připojení se sice může server od serveru lišit (třeba na Lupě má dial-up jen 8 procent a kabelovka lehce vede nad ADSL), Navrcholu však přeci jen poskytuje slušný průřez. Aktivních měřených webů je něco kolem 13 tisíc a patří mezi ně i všechny servery Atlasu, iDnes apod. Chybu, způsobenou vychýlením měřeného vzorku, proto můžeme zanedbat. Pro hodnocení je naopak významná druhá skutečnost: procenta jsou spočítaná z návštěv, nikoliv z unikátních návštěvníků. To logicky posiluje podíl stálých připojení před těmi navazovanými ad hoc: kdo je na Internetu pořád, udělá více návštěv, takže je do průměru započítán s větší vahou.

MIF16

Zveřejněným statistikám chceme na Lupě věnovat samostatný článek (zajímavá jsou i data o ISP), proto nechám podrobnější analýzu na něj. Pár závěrů se však dá udělat už teď. O dial-upu se v diskusích často hovoří jako o mrtvé technologii. Ti, kteří jsou rádi aspoň za něj, na to pochopitelně reagují podrážděně: jakmile se jim však naskytne cenově přijatelná (a místně dostupná) alternativa, opustí jej i oni. Pokud jej operátoři budou chtít udržet, nakonec budou muset, ať rádi či neradi, zavést pořádný a levný paušál. Otázkou je, jestli jim o ten dial-up vůbec půjde.

Ani poskytovatelé obsahu by však tyto změny neměli podceňovat. Dovolte tedy malý apel: přátelé, roste vám tady nezanedbatelná skupina lidí, kterým už způsob připojení dovoluje používat Internet i k jiným účelům, než je posílání emailů a čtení textového zpravodajství. Zkuste toho využít k oboustrannému prospěchu. Možná vám to nakonec přinese ještě větší efekt než poskytování zaručeně anonymního dial-upu zdarma pod vaší značkou.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?