Hlavní navigace

Dial-up je mrtev, ať žije... co vlastně?

Marek Antoš 20. 10. 2004

Když se před nedávnem rozhořela diskuse o tom, co dělat se zbytečně rychlým Internetem, zdálo se, že jde o knížecí rady několika šťastlivců. Statistiky připojení však ukazují, že to nemusí být pravda. Podíl uživatelů na dial-upu výrazně klesá a ADSL s kabelovou televizí už ho společně strčí do kapsy.

Když se před nedávnem rozhořela diskuse o tom, co dělat se zbytečně rychlým Internetem, zdálo se, že jde o knížecí rady několika šťastlivců. Statistiky připojení však ukazují, že to nemusí být pravda. Podíl uživatelů na dial-upu výrazně klesá a ADSL s kabelovou televizí už ho společně strčí do kapsy.

Minulý týden byl tak trochu ve znamení statistik. Nejprve v pondělí NIX.CZ oznámil, že jeho peeringovým uzlem protékají 4 Gbit/s, což je oproti loňskému roku dvojnásobek. Ve středu pak Internet Info naznačilo jeden z možných důvodů tohoto nárůstu. Růst přenesených dat je pochopitelně zdůvodnitelný i zvyšujícím se počtem uživatelů v českém Internetu; ten se však za rok nezdvojnásobil. Druhý důvod je proto třeba hledat ve zvyšující se intenzitě užívání Internetu, alespoň měřeno přenesenými kilobajty.

Podle dat z Navrcholu, o která je naše zpráva opřena, je prostřednictvím dial-upu zrealizováno jen přibližně 13 procent návštěv na měřených webech. ADSL a kabelové televize přitom drží téměř totožný podíl (ADSL je o chlup větší) a dohromady dosahují téměř 14 procent. Největší podíl mají přístupy z pevných linek.

Způsob připojení se sice může server od serveru lišit (třeba na Lupě má dial-up jen 8 procent a kabelovka lehce vede nad ADSL), Navrcholu však přeci jen poskytuje slušný průřez. Aktivních měřených webů je něco kolem 13 tisíc a patří mezi ně i všechny servery Atlasu, iDnes apod. Chybu, způsobenou vychýlením měřeného vzorku, proto můžeme zanedbat. Pro hodnocení je naopak významná druhá skutečnost: procenta jsou spočítaná z návštěv, nikoliv z unikátních návštěvníků. To logicky posiluje podíl stálých připojení před těmi navazovanými ad hoc: kdo je na Internetu pořád, udělá více návštěv, takže je do průměru započítán s větší vahou.

Zveřejněným statistikám chceme na Lupě věnovat samostatný článek (zajímavá jsou i data o ISP), proto nechám podrobnější analýzu na něj. Pár závěrů se však dá udělat už teď. O dial-upu se v diskusích často hovoří jako o mrtvé technologii. Ti, kteří jsou rádi aspoň za něj, na to pochopitelně reagují podrážděně: jakmile se jim však naskytne cenově přijatelná (a místně dostupná) alternativa, opustí jej i oni. Pokud jej operátoři budou chtít udržet, nakonec budou muset, ať rádi či neradi, zavést pořádný a levný paušál. Otázkou je, jestli jim o ten dial-up vůbec půjde.

Ani poskytovatelé obsahu by však tyto změny neměli podceňovat. Dovolte tedy malý apel: přátelé, roste vám tady nezanedbatelná skupina lidí, kterým už způsob připojení dovoluje používat Internet i k jiným účelům, než je posílání emailů a čtení textového zpravodajství. Zkuste toho využít k oboustrannému prospěchu. Možná vám to nakonec přinese ještě větší efekt než poskytování zaručeně anonymního dial-upu zdarma pod vaší značkou.

Našli jste v článku chybu?

22. 10. 2004 15:41

Michal Krsek (neregistrovaný)
Doporucuji si nejdriv ten dokument precist. Mozna zjistite, ze polemizujete s chimerou, ktera se nezaklada na zadnych podkladech :-)

21. 10. 2004 19:36

:-) (neregistrovaný)
Sám sám s GPRS zkušenosti (sice jenom měsíc, ale jsou...) a je to dobrá, kvalitní služba, ALE je navržena a měla by se používat PRO MOBILNI připojení... !!!

A je opravdu ostuda vlády ČR, že vytvořila takové podmínky, za kterých je spousta uživatelů z nedostupnosti jiného připojení nucena používat GPRS pro připojení domácího PC (kde v jiných státech se většinou používá xDSL, cabTV atd.)!

A zvlášť, když jsem četl, jak si to představuje mlynář do budoucnosti "internet vybudovaný na komun…Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy