Hlavní navigace

Tahanice o miliardy na rozvoj sítí pokračuje. Mládek chce vnitro ze hry

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 5. 5. 2016

Ministerstvo vnitra registr infrastruktury a informační místo nedostane, role připadne ČTÚ. Digitální zmocněnec nakonec vznikne na úrovni vlády.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se diví. "Jsem občas fascinován, jak jsou národní plán a čerpání 14 miliard z eurodotací považovány za zásadní. Já si pořád myslím, že by sítě měl postavit soukromý sektor bez státu,“ uvedl dnes Mládek na konferenci Lidových novin o „internetizaci“ Česka.

Tvrdí to v situaci, kdy ministerstvo průmyslu (MPO) řadu měsíců zaostává za termínem předložení zmiňovaného národního plánu pro rozvoj vysokorychlostních sítí. Mládkův resort zároveň stále nebyl schopný předložit akceschopnou transpozici evropské směrnice pro usnadnění výstavby sítí. Ta je přitom i podle ministra oproti dotacím zásadní a „může pomoci budovat sítě všude, ne jenom v okrajových oblastech.“

Za problematickou situací mimo jiné stojí „digitální“ náměstek na MPO Karel Novotný, o jehož odvolání se debatuje. Na dotaz Lupy, jaká je tedy jeho budoucnost, ministr uvedl: „Novotného už jsem dva měsíce neviděl, protože se zotavuje po operaci. Až se vrátí, na téma jeho budoucnosti s ním povedu debatu.“ Mládek už dříve odvolal šéfa digitální sekce Tomáše Šťastného, jeho funkci přebral Luděk Schneider.

Vnitro z kola ven

Určitý pokrok v poslední době nicméně nastal. Na národní strategii na MPO dělají čtyři pracovní skupiny, na transpozici pak jedna, jednání se účastní i soukromý sektor. Strategie by podle představ MPO měla být předložena do konce letošního června, návrh zákona pro usnadnění výstavby do konce května. Pokud se květen nestihne, podle Mládka reálně hrozí, že už ho Poslanecká sněmovna nestihne schválit.

Zákon musí projít přes legislativní radu vlády, která poslední verzi odmítla, mimo jiné i kvůli tomu, že roli provozovatele registru infrastruktury a takzvaného jednotného informačního místa mělo sehrát ministerstvo vnitra. Aktuální situace vypadá tak, že – jak říká Mládek – „registr pasivní infrastruktury nebude“ a informační místo a řešení sporů pak dostane na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

To potvrzují i předseda regulátora Jaromír Novák a prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. „Na toto téma nás ještě čeká debata s ministerstvem vnitra,“ dodává k tomu ministr. Zákon o usnadnění výstavby sítí se tak v podstatě smrskne na čistou transpozici směrnice.

Zmocněnec na úrovni vlády

Podle šéfa MPO pro sepsání národní strategie nadále zůstává klíčové vytvořit mapu pokrytí, kterou má na starost rovněž ČTÚ. Jaromír Novák uvádí, že úřad je zhruba v polovině měření a výsledná zpráva bude mít asi 10 milionů řádků údajů.

Ministr rovněž vyzývá provozovatele takzvaných komunitních sítí, které fungují jako neziskové organizace. „Jestli zástupci sdružení mají pocit, že k tomu mají co říct, ať to řeknou teď,“ vzkazuje Mládek.

ČTÚ a ICT Unie nicméně tyto providery nevidí jako subjekty, které by měly mít nárok na nějakou ochranu. Údajně se pohybují v šedé zóně a není možné se zaštiťovat podporou. „V jistém ohledu to může znehodnotit jejich investice, proto je dobré, že ministerstvo průmyslu chce, aby se tito operátoři přihlásili, aby se o sítích vědělo,“ dodává k tomu nicméně Zajíček.

Situace se vyvinula také v případě digitálního zmocněnce. Ten měl původně působit v rámci ministerstva průmyslu. Kolem toho se ale strhla kritika, že se funkce bude duplikovat a podobně. Koncepce se tedy změnila tak, že zmocněnec se bude zabývat celou digitální sférou, bude mít přesah nad všemi ministerstvy a pozice bude zřízena u úřadu vlády. Vypsáno bude výběrové řízení.

Našli jste v článku chybu?

5. 5. 2016 17:09

Jaromír Novák uvádí, že úřad je zhruba v polovině měření a výsledná zpráva bude mít asi 10 milionů řádků údajů.

A neni to malo, Antone Pavlovici?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu