Hlavní navigace

Tahanice o miliardy na rozvoj sítí pokračuje. Mládek chce vnitro ze hry

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 5. 5. 2016

Ministerstvo vnitra registr infrastruktury a informační místo nedostane, role připadne ČTÚ. Digitální zmocněnec nakonec vznikne na úrovni vlády.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se diví. "Jsem občas fascinován, jak jsou národní plán a čerpání 14 miliard z eurodotací považovány za zásadní. Já si pořád myslím, že by sítě měl postavit soukromý sektor bez státu,“ uvedl dnes Mládek na konferenci Lidových novin o „internetizaci“ Česka.

Tvrdí to v situaci, kdy ministerstvo průmyslu (MPO) řadu měsíců zaostává za termínem předložení zmiňovaného národního plánu pro rozvoj vysokorychlostních sítí. Mládkův resort zároveň stále nebyl schopný předložit akceschopnou transpozici evropské směrnice pro usnadnění výstavby sítí. Ta je přitom i podle ministra oproti dotacím zásadní a „může pomoci budovat sítě všude, ne jenom v okrajových oblastech.“

Za problematickou situací mimo jiné stojí „digitální“ náměstek na MPO Karel Novotný, o jehož odvolání se debatuje. Na dotaz Lupy, jaká je tedy jeho budoucnost, ministr uvedl: „Novotného už jsem dva měsíce neviděl, protože se zotavuje po operaci. Až se vrátí, na téma jeho budoucnosti s ním povedu debatu.“ Mládek už dříve odvolal šéfa digitální sekce Tomáše Šťastného, jeho funkci přebral Luděk Schneider.

Vnitro z kola ven

Určitý pokrok v poslední době nicméně nastal. Na národní strategii na MPO dělají čtyři pracovní skupiny, na transpozici pak jedna, jednání se účastní i soukromý sektor. Strategie by podle představ MPO měla být předložena do konce letošního června, návrh zákona pro usnadnění výstavby do konce května. Pokud se květen nestihne, podle Mládka reálně hrozí, že už ho Poslanecká sněmovna nestihne schválit.

Zákon musí projít přes legislativní radu vlády, která poslední verzi odmítla, mimo jiné i kvůli tomu, že roli provozovatele registru infrastruktury a takzvaného jednotného informačního místa mělo sehrát ministerstvo vnitra. Aktuální situace vypadá tak, že – jak říká Mládek – „registr pasivní infrastruktury nebude“ a informační místo a řešení sporů pak dostane na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

To potvrzují i předseda regulátora Jaromír Novák a prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. „Na toto téma nás ještě čeká debata s ministerstvem vnitra,“ dodává k tomu ministr. Zákon o usnadnění výstavby sítí se tak v podstatě smrskne na čistou transpozici směrnice.

Zmocněnec na úrovni vlády

Podle šéfa MPO pro sepsání národní strategie nadále zůstává klíčové vytvořit mapu pokrytí, kterou má na starost rovněž ČTÚ. Jaromír Novák uvádí, že úřad je zhruba v polovině měření a výsledná zpráva bude mít asi 10 milionů řádků údajů.

Ministr rovněž vyzývá provozovatele takzvaných komunitních sítí, které fungují jako neziskové organizace. „Jestli zástupci sdružení mají pocit, že k tomu mají co říct, ať to řeknou teď,“ vzkazuje Mládek.

MIF16

ČTÚ a ICT Unie nicméně tyto providery nevidí jako subjekty, které by měly mít nárok na nějakou ochranu. Údajně se pohybují v šedé zóně a není možné se zaštiťovat podporou. „V jistém ohledu to může znehodnotit jejich investice, proto je dobré, že ministerstvo průmyslu chce, aby se tito operátoři přihlásili, aby se o sítích vědělo,“ dodává k tomu nicméně Zajíček.

Situace se vyvinula také v případě digitálního zmocněnce. Ten měl původně působit v rámci ministerstva průmyslu. Kolem toho se ale strhla kritika, že se funkce bude duplikovat a podobně. Koncepce se tedy změnila tak, že zmocněnec se bude zabývat celou digitální sférou, bude mít přesah nad všemi ministerstvy a pozice bude zřízena u úřadu vlády. Vypsáno bude výběrové řízení.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?