Hlavní navigace

Tahanice o miliardy na rozvoj sítí pokračuje. Mládek chce vnitro ze hry

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 5. 5. 2016

Ministerstvo vnitra registr infrastruktury a informační místo nedostane, role připadne ČTÚ. Digitální zmocněnec nakonec vznikne na úrovni vlády.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se diví. "Jsem občas fascinován, jak jsou národní plán a čerpání 14 miliard z eurodotací považovány za zásadní. Já si pořád myslím, že by sítě měl postavit soukromý sektor bez státu,“ uvedl dnes Mládek na konferenci Lidových novin o „internetizaci“ Česka.

Tvrdí to v situaci, kdy ministerstvo průmyslu (MPO) řadu měsíců zaostává za termínem předložení zmiňovaného národního plánu pro rozvoj vysokorychlostních sítí. Mládkův resort zároveň stále nebyl schopný předložit akceschopnou transpozici evropské směrnice pro usnadnění výstavby sítí. Ta je přitom i podle ministra oproti dotacím zásadní a „může pomoci budovat sítě všude, ne jenom v okrajových oblastech.“

Za problematickou situací mimo jiné stojí „digitální“ náměstek na MPO Karel Novotný, o jehož odvolání se debatuje. Na dotaz Lupy, jaká je tedy jeho budoucnost, ministr uvedl: „Novotného už jsem dva měsíce neviděl, protože se zotavuje po operaci. Až se vrátí, na téma jeho budoucnosti s ním povedu debatu.“ Mládek už dříve odvolal šéfa digitální sekce Tomáše Šťastného, jeho funkci přebral Luděk Schneider.

Vnitro z kola ven

Určitý pokrok v poslední době nicméně nastal. Na národní strategii na MPO dělají čtyři pracovní skupiny, na transpozici pak jedna, jednání se účastní i soukromý sektor. Strategie by podle představ MPO měla být předložena do konce letošního června, návrh zákona pro usnadnění výstavby do konce května. Pokud se květen nestihne, podle Mládka reálně hrozí, že už ho Poslanecká sněmovna nestihne schválit.

Zákon musí projít přes legislativní radu vlády, která poslední verzi odmítla, mimo jiné i kvůli tomu, že roli provozovatele registru infrastruktury a takzvaného jednotného informačního místa mělo sehrát ministerstvo vnitra. Aktuální situace vypadá tak, že – jak říká Mládek – „registr pasivní infrastruktury nebude“ a informační místo a řešení sporů pak dostane na starost Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

To potvrzují i předseda regulátora Jaromír Novák a prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček. „Na toto téma nás ještě čeká debata s ministerstvem vnitra,“ dodává k tomu ministr. Zákon o usnadnění výstavby sítí se tak v podstatě smrskne na čistou transpozici směrnice.

Zmocněnec na úrovni vlády

Podle šéfa MPO pro sepsání národní strategie nadále zůstává klíčové vytvořit mapu pokrytí, kterou má na starost rovněž ČTÚ. Jaromír Novák uvádí, že úřad je zhruba v polovině měření a výsledná zpráva bude mít asi 10 milionů řádků údajů.

Ministr rovněž vyzývá provozovatele takzvaných komunitních sítí, které fungují jako neziskové organizace. „Jestli zástupci sdružení mají pocit, že k tomu mají co říct, ať to řeknou teď,“ vzkazuje Mládek.

CIF16

ČTÚ a ICT Unie nicméně tyto providery nevidí jako subjekty, které by měly mít nárok na nějakou ochranu. Údajně se pohybují v šedé zóně a není možné se zaštiťovat podporou. „V jistém ohledu to může znehodnotit jejich investice, proto je dobré, že ministerstvo průmyslu chce, aby se tito operátoři přihlásili, aby se o sítích vědělo,“ dodává k tomu nicméně Zajíček.

Situace se vyvinula také v případě digitálního zmocněnce. Ten měl původně působit v rámci ministerstva průmyslu. Kolem toho se ale strhla kritika, že se funkce bude duplikovat a podobně. Koncepce se tedy změnila tak, že zmocněnec se bude zabývat celou digitální sférou, bude mít přesah nad všemi ministerstvy a pozice bude zřízena u úřadu vlády. Vypsáno bude výběrové řízení.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink