Hlavní navigace

Dlouhé tiché nic

Vojtěch Bednář 9. 10. 2006

Na tomto místě jsem vás chtěl původně seznamovat s průběhem své kariéry online žebráka. Místo nudného popisování vylouděných částek vám ale vesele přiblížím, proč kariéra teprve začíná...

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Možná si to ještě pamatujete. Asi tak od poloviny srpna se u nás začaly objevovat zprávy o chystaném zpřístupnění našincům doposud zapovězených funkcí globálního platebního systému PayPal. I když účty uživatelům ukazovaly, že jsou „send only“ (pro neagličtináře „pouze pro posílání“), a tuzemec tedy nemohl přijímat platby a jen pomocí tohoto systému utrácet, funkce příjmu údajně fungovala v podobě jakési neveřejné betaverze. Uživatelé nicméně, opět údajně, mohli posílat peníze z jedné české e-mailové adresy na jinou.

PayPal

Připravované spuštění velmi žádané a „award winning“ služby vyvolalo patřičný zájem médií. Nebylo internetového, nebo ekonomického časopisu, který by o PayPalu neinformoval. O službě jste si mohli přečíst zde na Lupě s podrobným popisem fungování výhod pro obchodníky a nebo také s mou škodolibou představou o zástupu internetových žebráků. Ať tak či tak, z uvedení plně fungujícího PayPalu se stala událost konce okurkové sezóny.

Datem X, tedy dnem spuštění přijmu peněz, mělo být 14. září. Patnáctého ani šestnáctého se stále nic nezměnilo a můj ověřený účet byl stále Send Only. PayPal se mi ani neodhodlal, jak slibovali, připsat poplatek stržený za ověření účtu (euro a půl plus něco, k čertu s ním). Díky tomu jsem zatím nemohl naplnit svůj slib čtenářům a začít s pomocí tohoto systému žebrat, a to přesto, že příslušné stránky jsem připravil a organizačně zajistil ve značném předstihu.

WT100

Co mne ale mrzelo víc, bylo ticho. Zatímco o chystaném spuštění služeb média informovala jako divá, neočekávaného nespuštění si nevšimla ani omylem. Dotaz na technickou podporu PayPalu skončil tím, že mi „nemohou říct nic konkrétního, ale ať jsem v České Republice slyšel cokoliv, příjem plateb se zatím nekoná“. Tímto děkuji jistému Ramonovi z oné firmy, jeho odpověď jsem po přeložení do češtiny tlumočil několika čtenářům Lupy. Jinak ale, aniž bych chtěl zdejším ekonomicko–internetovým novinářům ukřivdit, se zdálo, že nejenže absence avizované služby nikoho nezajímá, ale dokonce i zpráva o tom, že služba bude, byla založená na čisté fantazii a neověřených drbech (což neplatí o zprávě na Lupě, která vycházela z dodatku k uživatelské smlouvě). Čili jeden vzal jednu spekulaci, další k ní přilepil jinou, třetí přidal něco vlastního. A když pak není nic, nikdo se k tomu nehlásí, aby nebyl za blbce.

Nuže z jiného soudku. Máme 6. října. V době vydání této glosy bude Invex. A Paypal pro příjem funguje, což dokladuji přiloženým obrázkem. Výběr penízků je velmi levný a jde v českých bankách (můj dotaz položený České spořitelně procestoval několik kanceláří, ale nakonec skončil tím, že to v podstatě bude fungovat). Invex je drbů čas, a tak si kolegové novináři opět odbudou své každoroční žně. A na zpoždění, kterého si kromě normálních lidí skoro nikdo nevšimnul všichni zapomeneme. A jak jsem už jednou řekl, všichni budeme bohatí…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily