Hlavní navigace

Dnešní elektronický certifikát? Zastaralý!

Eduard Hlava

Asi všichni víme, jak bídně to v české kotlině vypadá s vydáváním elektronického certifikátu, resp. s používání elektronického podpisu. Leccos se sice děje, ale jinak je to jen nuda, nuda, šeď, šeď. Nikdo o elektronický podpis zatím nemá zájem.

Ti nahoře v politickém vedení čekají, až ho poddaní začnou používat, a naopak ti dole čekají, až ti nahoře rozhodnou, jak ho v určitých případech mají jejich podřízení používat. Je to takový pěkný deadlock. Dokud některá z institucí neudělá ostrý řez a neřekne „od teď vše už jen elektronicky a s podpisem“, nevěřím, že jej začnou lidé masově používat. Alespoň tedy v takové podobě, jak jej známe dnes. Elektronický podpis zatím nepřináší výrazný hmatatelný a spočitatelný benefit. Stále je s ním více práce než užitku.

Zádrhel bude možná v tom, že elektronický certifikát tak, jak ho známe dnes, je už dost zastaralý a ve své podstatě masově nepoužitelný. Vznikl už před mnoha lety, těžko se vysvětluje, k čemu slouží, a už nemluvím o tom, že instalaci těžko zvládne méně zkušený uživatel, natož začátečník.

Nějaký „podpis“ ale potřebujeme a budeme potřebovat určitě. Dříve nebo později se bez něj neobejdeme. Řešení se možná rýsuje. Zatím ne v Česku, ale v menším měřítku v Estonsku. Tam minulý týden proběhlo něco, kvůli čemu by radostí poskočilo srdce nejednomu ministrovi informatiky. Lidé měli možnost volit v obecních volbách i pomocí Internetu. Zde je celá zpráva o estonských volbách. Dobře, to není tak převratné (i když jsou jedni z prvních vůbec), ale jak se elektronicky podepisovali?

UX17_pulpitel2

Více než 800 tisíc Estonců (ze zhruba 1,4 milionu) disponuje elektronickým občanským průkazem, který jim sloužil (nejen) jako jednoznačná identifikace pro hlasování před Internet. Dokáže si někdo představit totéž v Česku? Já ne. Je celkem jedno, jak jejich elektronická občanka funguje, zda je to čipová karta či jiné „zařízení“. Vtip je v tom, že uživatel takovéhoto klíče dokáže pochopit, dle mého názoru, k čemu slouží a jak se používá. Najednou je pro něj elektronický podpis materializovaný a hmatatelný.

Uživateli, chceš si něco podepsat? Přilož (vlož) klíč, zadej PIN, klepni na tlačítko Podepsat a o víc se nestarej. Nemá cenu zde rozebírat výhody a nevýhody, ale líbí se mi ta nesnesitelná lehkost použití. Proč nutit uživatele, aby přemýšlel víc, než musí?

Našli jste v článku chybu?
23. 5. 2006 10:35
Matěj Pek. (neregistrovaný)
pokud útočník k mailu něco přibalí, tak se to pozná!
25. 10. 2005 23:11
Martin Kalenda (neregistrovaný)
Zdravim, tak jsem to vykomunikoval z produktakem Ceske posty s.p, uz vidim jak si pisu takhle mirnyxtyrnic mailu s postmistrem treba na PZE 6 :) Dobry den, identifikator ukladame do polozky Subject Alternative Name - Other Name (cesky: Alternativni nazev predmetu - Jiny nazev). V polozce Subject Alternative Name mate i napr. email (RFC822 Email address - nazev RFC822), Vy konkretne martin@kalenda.cz. Na leve strane mate 1.X.X.1.X.1.XXXX.2.X, coz je kompletni identifikator organizace MPSV …