Hlavní navigace

DNS, WIKI, CMS a slova

18. 10. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Není každý den je posvícení a ne každý víkend se dá o něčem blogovat. Proto dnes zkusím víceméně náhodně zmínit pár adres, které mi prolétly browserem v posledních dnech. Uvidíme, jestli se to uchytí...
Není každý den je posvícení a ne každý víkend se dá o něčem blogovat. Proto dnes zkusím víceméně náhodně zmínit pár adres, které mi prolétly browserem v posledních dnech. Uvidíme, jestli se to uchytí…

Provádíte nějaké manipulace s doménami nebo obecně se síťováním? Abyste zjistili, že je všechno z Internetu viditelné tak, jak se patří, potřebujete často shell na jiném počítači, ze kterého provádíte ověřování. Alternativou je DNSSTUFF.COM, stránka, která vám nabízí všechny myslitelné internetové testy. Můžete je na svůj server poštvat i pokud používáte IPv6.

Wiki je něco mezi blogem a diskusním serverem – různí uživatelé kolaborativně vytvářejí jeho stránky, které jsou navzájem prolinkované a slouží buď k dokumentaci něčeho, nebo jenom tak pro zábavu. Existuje mnoho různých Wiki systémů s různými schopnostmi a různě složitými instalacemi, ale možná jste ještě neslyšeli o Instiki. Je to Wiki, který je zcela soběstačný – nepotřebuje žádný další software. Apache, MySQL, nic! Pouze potřebujete podporu skriptovacího jazyka Ruby (který je zdarma k dispozici pro všechny běžné platformy). Instiki si tudíž buď můžete snadno nainstalovat na svůj server, a nebo ho zprovoznit na svém počítači doma a používat ho ke generování statických HTML stránek pro upload na váš server! Celý systém včetně serveru má okolo 100 KB…

UX DAy - tip 2

CMS servery (systémy pro správu internetového obsahu) jsou používány pro vytváření portálů, blogů atd. Je jich ještě více než Wiki systémů a jejich seznam najdete například zde. Mnohé z nich jsou až drasticky jednoduché, podobně jako Instiki, ale pro změnu bych vás chtěl upozornit na Mambo a na WebGUI – oba jsou spíš „bumbrlíčkové“, t.j. vyžadují Apache, MySQL a PHP (resp. Perl). Jde ale v obou případech o naprosto profesionální produkty s dokumentací, slušným designem (samozřejmě měnitelným) a bez gramatických chyb. Je zajímavé sledovat, jak se profesionální firmy angažují v oblasti open source (oba systémy jsou zdarma, ale je vám k nim nabízen – pokud chcete – hosting za peníze).

No a pokud si myslíte, že ovládáte angličtinu, tady se dočtete, že ji vlastně neovládáte. A je to zajímavé čtení. Anglicky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).