Hlavní navigace

Do banky musím, musím...

Marek Antoš

Nevím jak vy, ale jestli jsem někdy něco opravdu nesnášel, tak to bylo placení složenek. Dokonce i v dobách, kdy jsem je ještě nemusel platit ze svého, pro mne každoměsíční fronta na poště při placení obědů ve školní jídelně představovala utrpení. O to víc mě samozřejmě těší moderní elektronické bankovnictví. Až donedávna: srážka s realitou mě přesvědčila, že někdy je to prostě na poště jednodušší.

Nevím jak vy, ale jestli jsem někdy něco opravdu nesnášel, tak to bylo placení složenek. Dokonce i v dobách, kdy jsem je ještě nemusel platit ze svého, pro mě každoměsíční fronta na poště při placení obědů ve školní jídelně představovala utrpení. O to víc mě samozřejmě těší moderní elektronické bankovnictví. Až donedávna: srážka s realitou mne přesvědčila, že někdy je to prostě na poště jednodušší.

Na úvod je třeba poznamenat, že si za to můžu sám. Před několika měsíci jsem po dlouhém přemýšlení došel k závěru, že bych si měl přece jen ještě trochu rozšířit vzdělání. Vyhlédl jsem si kýžený obor na svojí almě mater a pln radostného očekávání podal přihlášku. Podařilo se mi to tedy až napodruhé, protože jsem s sebou zapomněl vzít notářsky ověřenou kopii diplomu. Je sice pravda, že mi jej před časem vydala tatáž instituce a dodnes má všechny mé záznamy v počítači, takže studijní referentce stačilo třikrát kliknout a měla by ho vytištěný přímo od zdroje. Na rozdíl od svého spolužáka, který se před pár lety s fakultou ze stejných důvodů málem soudil, jsem však na podobné situace zvyklý, takže jsem nebyl překvapený.

To skutečné překvapení však mělo teprve přijít, to když přišlo na otázku placení; přijímací zkoušky jsou pochopitelně placené. Každý uchazeč nafasuje složenku, kterou má zaplatit na poště a ústřižek s razítkem pak nalepit do příslušného rohu. Vzhledem ke své fobii z pošt jsem pochopitelně patřičný ústřižek neměl: pečlivě jsem opsal všechny údaje a zaplatil přímo z banky, prostřednictvím Internetu. Nejsem sice klientem „nejelektrizo­vanější“ banky, ale i můj – dříve nejkamennější – ústav dokáže potvrzení o platbě posílat emailem. Využil jsem tedy této možnosti, došlý dokument spokojeně vytiskl a přiložil k přihlášce.

Jak správně očekáváte, byl to problém. Na papíře pochopitelně chybělo razítko i podpis, takže okamžitá reakce paní referentky byla jednoznačná: něco takového si může vyrobit každý (má pravdu). Snažil jsem se vysvětlit, že podstatný je přeci přesun peněz, který nezaručí ani kopie klasického příkazu k úhradě s razítkem; může být nekrytý, odvolaný, nebo venkoncem i falešný. Stačí se tedy podívat na účet, kde už čekají moje peníze, a vše bude v pořádku. Odpověď byla opět jednoznačná: vy si snad myslíte, že jste to poslal mně, to bych se na to samozřejmě mohla podívat, ale tohle jde na fakultní účet! Jak jsem pochopil, došlé platby už nikdo nekontroluje, ostatně ani nemůže, protože uchazeči nemají unikátní variabilní symbol. Klíčem k úspěchu je zkrátka ústřižek na správném místě.

Paní referentka byla milá a vzhledem k tomu, že jsem si vzpomněl téměř před vypršením termínu odevzdání, problém jsme úspěšně vyřešili. Přihlášku ode mne přijala, zkoušky mohu vykonat a pouze v případě, že bych snad náhodou uspěl – v což zjevně oprávněně neměla velkou důvěru – musím jí přinést potvrzení z banky, že jsem peníze opravdu poslal. S datem, podpisem a velkým razítkem.

Možná čekáte, že teď budu dštít síru na zkostnatělost vzdělávacích institucí. Mohl bych, ostatně pokud jde zrovna o tuhle fakultu, už by další negativní ohlas v médiích ani nepoznala. Ve skutečnosti je to ale jinak: to jen my, technoidi, si myslíme, že se všechno změnilo. Pár let moderních technologií nestačí, i na elektronické bankovnictví je potřeba si zvyknout. Takže až se budete někam hlásit, nezapomeňte si nůžky a lepidlo, ať to s tím ústřižkem nepokazíte.

Našli jste v článku chybu?

11. 12. 2009 0:26

uživatel si přál zůstat v anonymitě
jak se dá při zvednutí mandlí přejít k jinému operátorovi, čili odstoupit od smlouvy před ukončením dvouleté lhůty?

29. 6. 2004 0:24

jezevec (neregistrovaný)
To je pravda.
Zákon vyžaduje míti uzavřenou smlouvu, dokladem čehož jest kartička, kterou je řidič povinen vozit s sebou coby doklad o uzavření pojištění. Jestli zaplatíte nebo ne, a jak vás pojišťovna postihne v případě nezaplacení (třeba výpovědí smlouvy, nebo odmítnutím plnění v případě nehody) je věc vztahu vás a vaší pojišťovny, cajtum do toho nic neni.
Jinaxe musím zastat autora - debilita úředníků, kteří vyžadují MAGICKÉ RAZÍTKO, by v době barevných laserovek a výroben razítek na každ…

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu