Hlavní navigace

MS Edge vs. zbytek světa. Do souboje prohlížečů se vrací strašidlo spotřeby

 Autor: Microsoft
Daniel Dočekal 27. 6. 2016

Pokud někoho překvapí, že Microsoft Edge má nejmenší spotřebu, tak je nutné připomenout, že je to nehotová beta prohlížeče s čtvrtinou funkčnosti.

Microsoft opět vyrazil do boje a je to ten starý dobrý Microsoft. Otestoval spotřebu Chrome, Opery, Firefoxu a svého nového Edge a vyšlo mu, nedivte se, že Edge má spotřebu nejmenší a Chrome největší. Je to téma, které se už řešilo mnohokrát, naposledy před rokem. Tehdy se zjistilo, že Chrome prostě žere baterky a Google slíbil zlepšení. Ke kterému poněkud nedošlo.

Nový test Microsoftu ukazuje, že když si v Chrome pustíte HD video, tak vydrží přehrávat 4 hodiny a 19 minut, zatímco Edge to dotáhne na sedm hodin a 22 minut. Pokud budete prohlížeče používat pro brouzdání po populárních webech, ani tady to nedopadne zrovna nejlépe. 

Jenže, u Edge je potřeba zdůraznit, že prozatím jde stále o betu, obsahující asi tak třetinu funkčnosti, kterou mají ostatní prohlížeče. Na druhou stranu, Microsoft tvrdí, že plná (nebo spíše méně „beta“) verze, která dorazí v létě, bude ještě více spořit energii. Ušetřit ji chce menšími nároky na paměť, lepším ovládáním aktivit na pozadí a potlačením reklam ve Flashi.

Microsoft je v plné síle, takže v Get more out of your battery with Microsoft Edge prostě doporučuje, že máte začít používat Edge, abyste šetřili baterii. Což je vzhledem k nedokončenosti tohoto prohlížeče a absenci podstatných věcí, jako jsou rozšíření (alespoň pro něco jako LastPass) nebo možnosti mít více profilů (protože spousta lidí potřebuje oddělit soukromý a pracovní život), dost problematické. A těch podstatných funkcí chybí více. Ale budiž.

Laboratorní testy jsou jedna věc, výsledek vidíte výše. Microsoft ale ještě využil telemetrie z Windows 10 z celého světa (je zjevné, že počítače do Redmondu posílají i informace o spotřebě, dobré vědět) a vyšel mu následující výsledek:

Chrome bude spotřebovávat skoro 720 mW energie, Firefox 494 mW a Edge „pouze“ 465 mW. Průměrně na stroj, dlužno zdůraznit a bez možnosti zjistit, proč to dává výsledky tak radikálně odlišné od předchozího testu. A už vůbec není jasné, proč většina světových médií používá právě tento druhý graf. Byť jedno vysvětlení by tu možná bylo: hodí se víc v neprospěch Googlu.

Nakonec to ve výše uvedeném textu Microsoft tak trochu zazdil tím, že „Microsoft Edge zajistí o 17 až 70 % více baterie než konkurenti“.

Prostě starý dobrý Microsoft, byť to nic nemění na tom, že Google má dlouhodobě máslo na hlavě a Chrome nutně potřebuje změnu. V posledních měsících začíná fungovat tak nějak jako Firefox před 4–5 lety, kdy bylo nejlepší od Firefoxu odejít právě k Chrome. Dnes, paradoxně, je Firefox svižnější než Chrome. A podle Microsoftu a jeho světových telemetrií má také menší spotřebu, byť podle komplexního testu v laboratoři je na tom v zásadě nejhůř.

WT100

PS: Pokud jste si pořídili (znovu-pořídili) Operu na základě příslibu, jak šetří baterii, tak to asi nebude tak horké (tedy pokud dáte na PR Microsoftu). Opeře se něco takového samozřejmě nelíbilo, takže v Over the edge? tvrdí, že je to všechno jinak. 

Starý dobrý Microsoft a jeho FUD je prostě zpátky, včetně dobře namazané PR mašinerie, která zajistí v médiích i správně kreativní využití toho grafu, který vypadá nejlépe. Ideálně, jak to leckde dokázal, nechat uvést 70 % zlepšení a tiše opomenout oněch „17 až 70 procent“, případně to můžete najít dokonce opačně, tedy v podobě „Chrome spotřebovává o 70 % více baterie“.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Kdo vyhraje Kříšťálovou Lupu? Hlasování začalo!

Kdo vyhraje Kříšťálovou Lupu? Hlasování začalo!

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip