Hlavní navigace

Doběhne kameníky hudba šířená na Internetu?

Patrick Zandl 11. 1. 2001

Vždy se s chutí začtu do zamyšlení pana Zajíčka nad tím, jak internetově šířená hudba a zejména formáty jako MP3 přivádí pomalu, leč jistě, kameníky do defenzivy, a kterak pomalu, leč jistě, láme okovy jejich "kopyrajtů". Ačkoliv v zásadě souhlasím s tím, že by bylo pro mne jako uživatele dobré, kdyby se tak stalo, nejsem už takový optimista, že se tak skutečně stane.

Dobrým ponaučením je nám ostatně historie. Když Edison sestrojil fonograf a zaznamenal s ním první hudbu, měl stejné problémy, jako má dnes Internet. Do té doby bylo nemyslitelné, aby se hudební produkce umělce odehrávala bez tohoto umělce. Napříště to možné bylo: lidé si pustili fonograf. Edisonovi to vyneslo několik soudních pří, které skončily spíše rozpačitě a lidstvu to přineslo další a velmi důležitý impuls ke zdokonalení autorského práva. Vše nakonec dopadlo kompromisem, který byl relativně výhodný pro obě strany – umělci inkasují peníze i za fonografové (a dnes i za jiné :-) nahrávky a zařízení zaznamenávající hudbu se vesele prodávají. Ostatně, nešlo o nic moc jiného než o peníze – a výše uvedený kompromis je přinesl oběma stranám v míře vyšší, než kdyby k podobné dohodě nedošlo.

Situace na Internetu je obdobná. Namísto fonografu tu máme Internet jako médium, které umí uchovávat a dodávat k lidem nahrávky bez vědomí autora, zatímco na straně druhé jsou autoři těchto nahrávek s právy, jež je jistě možno označit jako nezadatelná. To je souboj, který nemůže vyhrát ani jedna strana – Internet stejně jako fonograf bude svojí podstatou existovat, ať budou umělci říkat cokoliv. Pokud se ale ze způsobu používání tohoto média stane celospolečenský problém (a to se již stal), těžko půjde tento konflikt řešit jinak než kompromisem. A kompromisy se zpravidla zakládají na společném jmenovateli zvaném peníze.

Ten kompromis bude podle mého soudu vypadat nějak takto: skladby se budou po Internetu šířit systémem mikroplateb a je dnes lhostejné, jak ten systém bude vypadat. Čím dříve tento systém vznikne, tím dříve se problém vyřeší ku spokojenosti obou stran. Čím později vznikne, tím hůře se bude problém řešit. Za každou staženou písničku tedy bude i nadále potřeba platit – zdarma budou písničky začínajících kapel, případně nějaké propagační nahrávky, ale nevěřím tomu, že si světové superstar stáhnu legálně zdarma.

Sami kameníci (ti chytřejší) si do svého distribučního listu k LP, MC, CD a DVD přidají i Internet. Jen namísto kamenných obchodů budete chodit na jejich servery propagované masivní reklamou na všech portálech a zpravodajských místech. Rozdíl od současných hudebních megastorů bude pramalý – kamennou realitu nahradí virtuálno, do peněženky ale ve výsledku budete muset sáhnout stejně.

Hudebníci si samozřejmě budou moci zvolit i nezávislé servery, jenže původní svoboda Internetu už bude stejná jako v normálním korporátním světě. Nezávislé prodejní servery musí mít peníze na propagaci a pokud je nebudou mít, nebudou se přes ně dostatečně prodávat skladby a nebudou příjmy. Ano, možná přes ně bude nakupovat pár nadšenců, možná jich bude i hodně, ale mainstream bude někde jinde – a mainstream je to, co mají velké firmy rády. Okraje trhu nakonec i nezávislým serverům nechají.

Oproti současné scéně plné kameníků se tak nic moc nezmění. Hudba bude stále závislá na tom, kdo ji dokáže šířit mezi lidi a inkasovat za to peníze. Sám Internet tomu nepomůže – Internet je pro hudbu totéž, co kazeta nebo CD. Bez propagace a zázemí se prodej hudby po Internetu nepohne a obojí stojí peníze. Hodně peněz. Myšlenka, že stačí na zem vyložit hromadu CD, zapíchnout do ní ceduli s nápisem „CD megastore“ a tím se automaticky stáváte úspěšným distributorem hudby, dnes nefunguje ani na Internetu.

Bezmezná „korporátní“ svoboda Internetu (tedy schopnost prosadit garážovou firmu proti gigantům) pomalu odchází s dolary, které na Internet přicházejí. Tak to bylo s každým druhem podnikání a zatím se mi nezdá, že by Internet měl být v tomto směru výjimkou.

Anketa

Jak vidíte budoucnost hudby na Internetu vy?

Našli jste v článku chybu?

16. 1. 2001 8:36

Joe de Boheme (neregistrovaný)
Jak tak sleduji vyvoj situace, jevi se mi, ze cela RIAA a asi i Kamenici celeho sveta maji nahnano. Otazkou je co se bude dit, kdyz takove monstrum zazenete do kouta... Ja myslim, že se podle soucasneho stavu da usuzovat, ze se pro zachovani toku penizku (a je to fakt pekna Amazonka) kamenici v cele se slavnou RIAA pusti do boje, a to treba jako v Cechach nebo v SRN lobovanim ve vlade - viz nova pravidla zakoneho odvadeni penez z prodaneho zarizeni agenturam (u vas v Cechach dokonce i z fotokopi…

15. 1. 2001 17:19

designer (neregistrovaný)
A co momentalne Beatles?
Podnikatel.cz: Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí