Hlavní navigace

Doběhne kameníky hudba šířená na Internetu?

Patrick Zandl 11. 1. 2001

Vždy se s chutí začtu do zamyšlení pana Zajíčka nad tím, jak internetově šířená hudba a zejména formáty jako MP3 přivádí pomalu, leč jistě, kameníky do defenzivy, a kterak pomalu, leč jistě, láme okovy jejich "kopyrajtů". Ačkoliv v zásadě souhlasím s tím, že by bylo pro mne jako uživatele dobré, kdyby se tak stalo, nejsem už takový optimista, že se tak skutečně stane.

Dobrým ponaučením je nám ostatně historie. Když Edison sestrojil fonograf a zaznamenal s ním první hudbu, měl stejné problémy, jako má dnes Internet. Do té doby bylo nemyslitelné, aby se hudební produkce umělce odehrávala bez tohoto umělce. Napříště to možné bylo: lidé si pustili fonograf. Edisonovi to vyneslo několik soudních pří, které skončily spíše rozpačitě a lidstvu to přineslo další a velmi důležitý impuls ke zdokonalení autorského práva. Vše nakonec dopadlo kompromisem, který byl relativně výhodný pro obě strany – umělci inkasují peníze i za fonografové (a dnes i za jiné :-) nahrávky a zařízení zaznamenávající hudbu se vesele prodávají. Ostatně, nešlo o nic moc jiného než o peníze – a výše uvedený kompromis je přinesl oběma stranám v míře vyšší, než kdyby k podobné dohodě nedošlo.

Situace na Internetu je obdobná. Namísto fonografu tu máme Internet jako médium, které umí uchovávat a dodávat k lidem nahrávky bez vědomí autora, zatímco na straně druhé jsou autoři těchto nahrávek s právy, jež je jistě možno označit jako nezadatelná. To je souboj, který nemůže vyhrát ani jedna strana – Internet stejně jako fonograf bude svojí podstatou existovat, ať budou umělci říkat cokoliv. Pokud se ale ze způsobu používání tohoto média stane celospolečenský problém (a to se již stal), těžko půjde tento konflikt řešit jinak než kompromisem. A kompromisy se zpravidla zakládají na společném jmenovateli zvaném peníze.

Ten kompromis bude podle mého soudu vypadat nějak takto: skladby se budou po Internetu šířit systémem mikroplateb a je dnes lhostejné, jak ten systém bude vypadat. Čím dříve tento systém vznikne, tím dříve se problém vyřeší ku spokojenosti obou stran. Čím později vznikne, tím hůře se bude problém řešit. Za každou staženou písničku tedy bude i nadále potřeba platit – zdarma budou písničky začínajících kapel, případně nějaké propagační nahrávky, ale nevěřím tomu, že si světové superstar stáhnu legálně zdarma.

Sami kameníci (ti chytřejší) si do svého distribučního listu k LP, MC, CD a DVD přidají i Internet. Jen namísto kamenných obchodů budete chodit na jejich servery propagované masivní reklamou na všech portálech a zpravodajských místech. Rozdíl od současných hudebních megastorů bude pramalý – kamennou realitu nahradí virtuálno, do peněženky ale ve výsledku budete muset sáhnout stejně.

Hudebníci si samozřejmě budou moci zvolit i nezávislé servery, jenže původní svoboda Internetu už bude stejná jako v normálním korporátním světě. Nezávislé prodejní servery musí mít peníze na propagaci a pokud je nebudou mít, nebudou se přes ně dostatečně prodávat skladby a nebudou příjmy. Ano, možná přes ně bude nakupovat pár nadšenců, možná jich bude i hodně, ale mainstream bude někde jinde – a mainstream je to, co mají velké firmy rády. Okraje trhu nakonec i nezávislým serverům nechají.

WT100

Oproti současné scéně plné kameníků se tak nic moc nezmění. Hudba bude stále závislá na tom, kdo ji dokáže šířit mezi lidi a inkasovat za to peníze. Sám Internet tomu nepomůže – Internet je pro hudbu totéž, co kazeta nebo CD. Bez propagace a zázemí se prodej hudby po Internetu nepohne a obojí stojí peníze. Hodně peněz. Myšlenka, že stačí na zem vyložit hromadu CD, zapíchnout do ní ceduli s nápisem „CD megastore“ a tím se automaticky stáváte úspěšným distributorem hudby, dnes nefunguje ani na Internetu.

Bezmezná „korporátní“ svoboda Internetu (tedy schopnost prosadit garážovou firmu proti gigantům) pomalu odchází s dolary, které na Internet přicházejí. Tak to bylo s každým druhem podnikání a zatím se mi nezdá, že by Internet měl být v tomto směru výjimkou.

Anketa

Jak vidíte budoucnost hudby na Internetu vy?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?