Hlavní navigace

Dobrá rada nad zlato

Jan Handl 30. 11. 2009

Pokud umíte zapnout počítač (ano, teď trochu přeháním), může se vám lehce stát, že vás okolí začne považovat za počítačového experta. A z toho vyplývá obrovské množství dotazů na nejrůznější záludnosti IT oblasti.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Asi to budete všichni znát. Chtějí po vás srovnání dvou téměř stejných (a to na pohled i výkonově) notebooků a doporučení, který zakoupit. Když nějaký doporučíte a kamarád si ho koupí, zcela určitě zafunguje zákon schválnosti. S notebookem nebude spokojen a navíc se mu pokazí se mu pár dní po nákupu. Kdo za to může? Samozřejmě vy.

Když se vás lidé na něco zeptají, automaticky se ve vás aktivuje mód „pomocník“ a snažíte se poradit. Neznám moc lidí, kteří by bylo schopno tazatele rovnou poslat někam. Ale když je dotazů a proseb moc, začne vás to štvát. Ano, rada nic nestojí, ale když jich je několik za den a čím dál tím náročnějších, pomalu začínáte být v módu „šílenec“. Nejhorší je, když odpověď na dotaz je dostupná po napsání dvou slov do vyhledávače nebo Wikipedie. Začnete zuřit a tazatelům odpovídat pouze odkazem na stránku s odpovědí. A to je oheň na střeše. Kamarádi (a mnohdy i úplně cizí lidi) si o vás začnou myslet, že jste idiot. Chcete pomoci, ale víte, že jste dotazy zahlceni a že vám berou čas pro vaší práci a koneckonců i volný čas. Neodpovědět na dotaz je pro vás stále to mezní řešení, které nechcete v žádném případě použít.

Když přestanete na dotazy odpovídat, stanete se v očích dotazujících debilem. Přeměna z idiota na debila se přihodí strašně rychle, ani nevíte jak. Pokud jste někdy přemýšleli o budování vaší pověsti na Internetu, museli jste přemýšlet i o tom, zda náhodou někdy neskončíte v očích známých a notorických tazatelů jako idiot nebo debil. Pro pořádek bych měl asi uvést, že ty dotazy, které mě osobně štvou, jsou asi takovéto: „Co je to RSS?“ Nebo: „Kdy bude nová Opera?“ Prostě ty dotazy, které se snadno rozřeší zmíněným napsáním klíčového slova do vyhledávače.

Tato glosa byla sepsána za účelem určité omluvy dopředu. Pro někoho z mých známých zatím nejsem idiotem, pro některé ano. A začínají se asi množit i ti, pro které jsem debil. S tím asi nic nenadělám. Pokud ode mne budete dostávat jenom odkazy bez komentáře, jste na tom ještě dobře. Ale velmi jednoduše se můžete posunout dál. Prosím, zkuste používat vyhledávače, encyklopedie (všimněte si, že tento triviální návod opakuji potřetí, takže na něm asi něco bude) a hlavně hlavu. Já i ostatní, kteří umíme zapnout počítač, rádi poradíme. Ale všeho s mírou. Notorickým tazatelům se dost dobře může stát, že odkaz, který dostanou, povede na tuto glosu. Vzhledem k počtu dotazů, které mnohým chodí, má tato glosa potenciál na to být jednou z nejčtenějších v  roce. Předpokládám, že si ji vezmou za svou i ostatní, kteří mají v e-mailu, na Twitteru, Facebooku a já nevím kde ještě pravidelný přísun otázek a proseb o konzultace.

Pokud se vás lidé moc ptají, mám pro vás radu nad zlato. Zkuste jim poslat odkaz na toto zamyšlení, možná tazatelé ubudou.

Našli jste v článku chybu?

30. 11. 2009 9:27

:-) (neregistrovaný)
Přesně tak! Většinu "probémů" si lidé vyřeší pomocí kombinace UTFG + RTFM :-))

Ale co už je vážně na po tlamě, tak věta "Uděláš mi to? Já vím, že je to v manuálu, ale mě se to číst nechce!"

Líbí se mi, jak lidé berou znalosti druhých jako kdyby se někdo narodil s cedulkou "IT Specialist" nebo jako kdyby se všechno učil stylem Neova výzviku bojových umění v Matrixu - zkopírovat soubor za minutu do mozku a umím všechno :-))

Vrcholem drzosti se pak stalo, když po mě…

30. 11. 2009 9:05

Jan (neregistrovaný)
Možná díky tomuto článku získáte i více prochopení pro neblaze proslulé linuxácké RTFM.

Víte, většina lidí opravdu ráda pomáhá druhým. Ale když pak pomáhající skončí tak, že místo produktivní práce tráví svůj čas odpovídáním lidem, kterým by k vyřešení jejich problému stačilo kliknout v téže diskusi o jednu stránku zpátky, kde byl jejich dotaz již po tisící zodpovězen...

On je rozdíl mezi "pomoci někomu" a "dělat za někoho jeho práci, kterou si stejně tak mohl udělat sám". …Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET