Hlavní navigace

Dobře namazaná opice

František Fuka 16. 5. 2005

Od vzniku Internetu se čas od času objeví něco, co do něj vnese revoluci. Experti se předhánějí v tom, kdo z nich odhalí novou revoluci nejdříve. Já sice nejsem expert, ale sázím na GreaseMonkey neboli Namazanou opici (mazadlem, ne alkoholem).

Pokud GreaseMonkey (GM) neznáte, čtěte prosím pozorně: GM je plugin, který nainstalujete do svého prohlížeče, a do tohoto pluginu pak můžete snadno (dvěma kliknutími) doinstalovávat GM Javascripty přiřazené různým webserverům nebo skupinám webserverů. Činnost GM spočívá v tom, že pokud následně navštívíte stránku, pro niž máte nainstalovaný příslušný Javascript, tento se spustí a aplikuje na HTML právě stažené stránky (předtím se může připojit k jinému serveru a k něčemu použít data z něj získaná).

GreaseMonkey je pouze pro Mozillu, ale to zase není tolik důležité. Prakticky stejné funkčnosti by se dalo dosáhnout i v jiných browserech třeba pomocí lokální HTTP proxy, která by do stahovaných stránek inteligentně přidávala Javascript v závislosti na tom, odkud by se stránka stahovala. Je mnoho způsobů jak to implementovat. Na druhou stranu, díky tomu, že GM je pouze pro Mozillu, nemusí si autoři skriptů dělat starosti s kompatibilitou a mohou využít všechna DHTML kouzla, který tento prohlížeč nabízí.

A jaká kouzla to tedy jsou? Zastavme se u několika konkrétních existujících GM skriptů: Na IMDB.com v profilu herce můžete vidět, jak je starý. Na Amazon.com se vám mohou ceny zboží automaticky zobrazovat ve vaší domovské měně a můžete vidět, za kolik stejnou knihu nabízí konkurence. Můžete automaticky přeskakovat interstitialy. Můžete se automaticky logovat na stránkách, které to neumožňují. Můžete do své Gmail konta přidat persistentní fulltextové vyhledávání. Spousta skriptů je ke stažení tady.

Pomocí GM prostě můžete vzít složitou webovou aplikaci, kterou vyvíjely stovky lidí několik měsíců, a triviálním způsobem ji elegantně změnit nebo k ní přidat funkčnost, která vám chybí. A samozřejmě, pomocí GM jsou stoprocentně spolehlivě odstranitelné jakékoliv reklamy nebo cokoliv jiného, co na stránkách mít nechcete.

Může vám připadat, že GM není nic nového. Stejná funkčnost, jakou umožňuje GM, se dala jinými způsoby implementovat už léta. Revolučnost vidím v tom, že tentokrát jde o implementaci, kterou si koncový uživatel velmi snadno nainstaluje (dokonce existuje „překladač“, který ze zvoleného GM skriptu vytvoří samostatně instalovatelný plugin, nezávislý na GM), což, zkombinováno s dynamičností současných webových stránek, přináší netušené možnosti. A autoři skriptů jsou zatím jen na počátku jejich využití. Když se pokouším vymyslet, co všechno by mohlo vzniknout kombinací GM a Google Maps, musím přiznat, že mi prostě dochází fantazie. K vytváření GM skriptů nepotřebujete nic víc než textový editor a k jejich distribuci jakékoliv webové stránky (včetně free hostingu).

KL_HLASOVANI

Bude zajímavé sledovat, jaké právnické kličky se kolem GM budou dělat, až se trochu více prosadí (o čemž nepochybuji), protože třeba Amazonu se jistě nebude líbit, že si někdo nechává na jejich pracně vybudovaných stránkách zobrazovat nabídky konkurentů. Otázka je, jestli proti tomu bude moci Amazon něco dělat. Doufám, že ne.

Právnickým kličkám se ostatně podle mého soudu nevyhnou ani autoři GM a budou muset časem změnit název, protože Grease Monkey je registrovaná obchodní značka renomované společnosti, specializující se na výměnu oleje v autech.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo