Hlavní navigace

Dobročinnost v podání CZ.NIC

Mirek Zeman 2. 7. 2002

Přestože podporu obecně prospěšných projektů si správce národní domény, sdružení CZ.NIC, vytkl již ve svých stanovách z roku 1998, k naplnění tohoto úkolu dochází až nyní, se čtyřletým zpožděním. Kolik z utržených 116.517 milionů korun za registrace doménových jmen bude tedy do Internetu opět "vráceno"?

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, si v letos deklarovalo splnit dva hlavní úkoly. Tím méně důležitým z hlediska fungování českého Internetu je podpora obecně prospěšných projektů. Tento cíl si CZ.NIC vytkl již ve stanovách z roku 1998, kde se v článku 4. nazvaném Činnost sdružení uvádí: „Sdružení podporuje v souladu se schválenou koncepcí činnosti sdružení obecně prospěšné projekty a činnosti vztahující se k činnosti sdružení pod podmínkou, že se jedná o projekty otevřené všem zájemcům a že projekty, příspěvky na ně a jejich výsledky jsou pravidelně zveřejňovány.“ Schválení čtyřstránkové koncepce trvalo čtyři roky. Kolik tedy dostanou?

Na obecně prospěšné projekty je v následujícím příspěvkovém období vyhrazeno 2,8 milionu korun, což je u sdružení, jehož cílem není vytváření zisku poněkud málo, když se zvyšující se výnosy z registrací doménových jmen po strmém růstu z předchozích let vyšplhaly na 116.517 milionů korun. Přestože příjmy jsou takřka o čtvrtinu větší než předloni a téměř čtyřnásobné oproti roku 1999, CZ.NIC ve finále zbývá stále méně peněz, ačkoli větší počet domén přímo neznamená vyšší náklady na jejich správu. V současné době činí zisk CZ.NIC pouhé tři miliony korun, což je přibližně 3,5 procenta z celkových výnosů. Kam tedy finanční prostředky plynou?

Z oné sumy skončí přibližně 100 milionů v kapse dodavatele technického řešení KPNQwest, od něhož blíže nespecifikovaný podíl putuje do firmy Softwarové aplikace a systémy, která je nyní součástí holdingu ICZ a dodává aplikační software. Do ICZ migrovali někteří lidé spjatí s KPNQwest (resp. původním EUnetem). 85procentní podíl KPNQwest na výnosech CZ.NIC neodpovídá nákladům na provoz národní domény ani z třetiny. Ze zbývajících peněz spolknou více než 10 milionů výdaje na provoz CZ.NIC, firmy se třemi zaměstnanci. Největší náklady jsou zřejmě na právní kancelář a PR agenturu.

MIF16

Zájemci o libovolnou část z oněch 2,8 milionů korun si mohou v průběhu července a srpna, podat žádost na základě Pravidel pro poskytování příspěvků na obecně prospěšné projekty a činnosti. Jejich formulace je víceméně standardní a ve zkratce říka, že CZ.NIC podporuje projekty rozvíjející pozitivní hodnoty Internetu, a to maximálně 50ti procenty do výše celkových nákladů projektu, nejvýše však 1.000.000 korun. A že CZ.NIC neposkytuje příspěvky ve formě slev na vlastní služby (což má možná důvod ryze pragmatický, neb registrační systém nezná doménové jméno zdarma a i CZ.NIC si sám sobě musí každoročně doménu platit).

Podané žádosti vyhodnotí dotační komise složená ze zástupců CZ.NIC a její závěry budou podkladem pro rozhodnutí představenstva. CZ.NIC si vyhrazuje právo nevybrat k poskytnutí příspěvků žádnou z žádostí nebo neposkytnout příspěvky v celém rozsahu. Pozitivní je bod 11. s názvem Veřejnost, týkající se zveřejňování podrobností o žadatelích a podaných žádostech, což je zřejmě poprvé, kdy se CZ.NIC zavazuje zveřejnit něco, co by umožnilo kontrolovat rozhodnutí představenstva. Mediální politika CZ.NIC je v poslední době velmi liberální, i když samozřejmě zveřejňuje pouze to, co se hodí (viz tajení nouzového řešení v případě výpadku KPNQwest).

Pomineme-li podporu obecně prospěšných projektů, tím více důležitým úkolem CZ.NIC je zavedení systému více registrátorů, který by na monopolním trhu s doménovými jmény vytvořil částečně konkurenční prostředí. Ten je momentálně ve fázi, kdy představenstvo není schopno zadat projekt (!) a bez výběrového řízení se hledá externí konzultační firma, která samozřejmě nebude mít z podobnými věcmi zkušenosti, což povede k dalším průtahům. Můžeme pouze spekulovat o tom, zda jsou za současného složení představenstva, kdy tři s pěti členů měli v minulosti konkrétní vazbu na KPNQwest, záměrné či nikoli.

Anketa

Považujete roční náklady 10 milionů korun na provoz CZ.NIC za přiměřené?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce