Hlavní navigace

Dobrovský: Apple ztrácí tajnůstkářského a pedantského ducha

Jan Dobrovský

Otevřenost. Pojem, který byl zatím v Applu zapovězen, ale na včerejším WWDC zazněl hned několikrát. Stejně jako Microsoft po nástupu šéfa nové generace se pomalu mění i myšlení nakousnutého jablka.

Apple to myslí se svým programovacím jazykem pro vývoj na OS X a iOS opravdu vážně. Craig Federighi, viceprezident softwarového vývoje Apple představil včera na WWDC druhou verzi jazyka Swift, který bude ještě letošní rok vydán jako opensource. 

Vývojáři tak budou moci nahlédnout do útrob Swiftu, dále s ním pracovat a rozšiřovat jej. Zajímavostí je podpora Linuxu, teoreticky tak v budoucnu uvidíme aplikace napsané čistě na platformách PC a nikoli jen na hardwaru Applu. 

Dostupnější vývoj aplikací

Vývojáři ušetří na nástrojích. Apple trojici kategorií pro vývoj sjednotil pod jeden roční poplatek. Přístup tak ke kompletním souborům nástrojů pro vývoj a betaverzím OS X, iOS a nejnovější softwarové platformy watchOS vyjde ročně na 99 dolarů.

V rámci oznámení iOS 9 Apple představil aplikaci Move to iOS, která umožní uživatelům Androidu jednoduchý a bezdrátový přechod k iOS za pomoci dvojice aplikací. Jedna, jež data jako kontakty, historie zpráv, fotografie, videa, záložky prohlížeče, e-mailové účty, kalendáře, pozadí, hudbu a knihy bez DRM dokáže spolu s aplikacemi dostupnými pro obě platformy exportovat do cloudu z telefonu s operačním systémem Android, a druhá, která zas tato data zpět nalije do nově pořízeného iPhonu. Apple se snaží přilákat uživatele Androidu na iPhony s větší úhlopříčkou a daří se mu to. Aplikace Move to iOS je jen dalším způsobem, jak toho docílit.

Tento tah na branku je vidět i v jiných oblastech, jako je například vylepšení aplikace Poznámky o uložení map, fotek, kreslení v aplikaci nebo přidání To-Do listů. Tyto novinky platí jak pro OS X, tak i pro iOS a v mnoha ohledech kopírují ostatní populární aplikace. Jako je v případě synchronizace poznámek třeba aplikace Evernote.

Světlo světa spatřila konečně vlastní aplikace iCloud Drive pro iOS. Apple se inspiruje u nejoblíbenějších aplikací ve svém App Storu a nestydí se za to. 

Souboj s Facebook Instant Articles a aplikací Flipboard

Můžeme dát sbohem aplikaci Kiosek (Newsstand), ten s příchodem iOS 9 nahradí aplikace News. Půjde o střední cestu mezi nedávno přestaveným Facebook Instant Articles a známou aplikací Flipboard. Pro čtenáře tato aplikace představuje způsob, jak se dostat k článkům podaným bohatou a interaktivní formou. Mnohem zajímavější je situace pro vydavatele, Apple totiž nástroj News Publisher pro přípravu článků do aplikace News vydá zdarma v rámci služby iCloud. 

Podle aktuálních informací Apple plánuje vydavatelům nechat kompletní zisky z reklamy v rámci aplikace News pod jejich střechou, zatímco 30 % z prodejů předplatných půjde stále do kasy Applu. Nespornou výhodou aplikace News a News Publisheru je především nezávislost a otevřenost všem vydavatelům a blogerům oproti Facebook Instant Articles. 

Otevřenější Apple

Apple za cenu otevřenosti dramaticky ztrácí tajnůstkářského a pedantského ducha. Streamovací služba Apple Music a celosvětové internetové rádio Beats 1 pod taktovkou Zana Lowa bude ještě letos dostupné pro Android a Windows. 

Otevírá nové kanály, kde začíná komunikovat se svými fanoušky, jako je třeba čerstvě založený Instagram účet Apple Music. Experimentuje s vlastní sociální sítí pro hudebníky nazvanou Connect, spolupracuje s celebritami a tlačí do popředí nové tváře z ženského pokolení. 

Zbývá už jen zodpovědět otázku, zda se jedná o promyšlený marketingový tah, nebo se Apple staví do pozice morální autority korporátního prostředí stran otevřenosti společnosti, diverzity zaměstnanců a podpory řady nadací. 

Našli jste v článku chybu?

10. 6. 2015 14:34

Naopak, můj život je nádherně jednoduchý. Žiju a nechávám žít. Vymýšlet nějaké hovadiny, jako unifikované auto, nepotřebuju a nezabývám se tím. Navíc umím číst i chápat psaný text, takže zbytečně neztrácím čas komentováním něčeho, co jsem vůbec nepochopil.

Pro ty jednodušší ze Redhatu: to, že pokud budu dělat produkt a budu se snažit, abych uspokojil majoritní část uživatelů, pak ty minority rád přenechám jiným. To neznamená, že bych všem nutil "jediné správné" řešení nebo že bych nechápal, že …

10. 6. 2015 14:45

Osobně preferuji Apple, ale z určitých důvodů jsem s Androidem docela hodně pracoval. A paradoxně mě snad nejvíc zaskočilo to, jak je ta jeho "otevřenost" ve skutečnosti nejistá, třeba v otázce periférií. Třeba na Nexus 7 perfektně přes USB šlapala periférie založená na FTDI. Naopak ale externí disk Google uměle ořezal a bez rootu nemáte šanci. Ovšem na nějakém Asusu je to přesně naopak - externí disk OK (navíc má slot na microSD), ale FTDI ani náhodou.
A není to zdaleka jen o hardwaru, u softwa…

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph