Hlavní navigace

Dobrovský: Apple ztrácí tajnůstkářského a pedantského ducha

Jan Dobrovský 9. 6. 2015

Otevřenost. Pojem, který byl zatím v Applu zapovězen, ale na včerejším WWDC zazněl hned několikrát. Stejně jako Microsoft po nástupu šéfa nové generace se pomalu mění i myšlení nakousnutého jablka.

Apple to myslí se svým programovacím jazykem pro vývoj na OS X a iOS opravdu vážně. Craig Federighi, viceprezident softwarového vývoje Apple představil včera na WWDC druhou verzi jazyka Swift, který bude ještě letošní rok vydán jako opensource. 

Vývojáři tak budou moci nahlédnout do útrob Swiftu, dále s ním pracovat a rozšiřovat jej. Zajímavostí je podpora Linuxu, teoreticky tak v budoucnu uvidíme aplikace napsané čistě na platformách PC a nikoli jen na hardwaru Applu. 

Dostupnější vývoj aplikací

Vývojáři ušetří na nástrojích. Apple trojici kategorií pro vývoj sjednotil pod jeden roční poplatek. Přístup tak ke kompletním souborům nástrojů pro vývoj a betaverzím OS X, iOS a nejnovější softwarové platformy watchOS vyjde ročně na 99 dolarů.

V rámci oznámení iOS 9 Apple představil aplikaci Move to iOS, která umožní uživatelům Androidu jednoduchý a bezdrátový přechod k iOS za pomoci dvojice aplikací. Jedna, jež data jako kontakty, historie zpráv, fotografie, videa, záložky prohlížeče, e-mailové účty, kalendáře, pozadí, hudbu a knihy bez DRM dokáže spolu s aplikacemi dostupnými pro obě platformy exportovat do cloudu z telefonu s operačním systémem Android, a druhá, která zas tato data zpět nalije do nově pořízeného iPhonu. Apple se snaží přilákat uživatele Androidu na iPhony s větší úhlopříčkou a daří se mu to. Aplikace Move to iOS je jen dalším způsobem, jak toho docílit.

Tento tah na branku je vidět i v jiných oblastech, jako je například vylepšení aplikace Poznámky o uložení map, fotek, kreslení v aplikaci nebo přidání To-Do listů. Tyto novinky platí jak pro OS X, tak i pro iOS a v mnoha ohledech kopírují ostatní populární aplikace. Jako je v případě synchronizace poznámek třeba aplikace Evernote.

Světlo světa spatřila konečně vlastní aplikace iCloud Drive pro iOS. Apple se inspiruje u nejoblíbenějších aplikací ve svém App Storu a nestydí se za to. 

Souboj s Facebook Instant Articles a aplikací Flipboard

Můžeme dát sbohem aplikaci Kiosek (Newsstand), ten s příchodem iOS 9 nahradí aplikace News. Půjde o střední cestu mezi nedávno přestaveným Facebook Instant Articles a známou aplikací Flipboard. Pro čtenáře tato aplikace představuje způsob, jak se dostat k článkům podaným bohatou a interaktivní formou. Mnohem zajímavější je situace pro vydavatele, Apple totiž nástroj News Publisher pro přípravu článků do aplikace News vydá zdarma v rámci služby iCloud. 

Podle aktuálních informací Apple plánuje vydavatelům nechat kompletní zisky z reklamy v rámci aplikace News pod jejich střechou, zatímco 30 % z prodejů předplatných půjde stále do kasy Applu. Nespornou výhodou aplikace News a News Publisheru je především nezávislost a otevřenost všem vydavatelům a blogerům oproti Facebook Instant Articles. 

Otevřenější Apple

Apple za cenu otevřenosti dramaticky ztrácí tajnůstkářského a pedantského ducha. Streamovací služba Apple Music a celosvětové internetové rádio Beats 1 pod taktovkou Zana Lowa bude ještě letos dostupné pro Android a Windows. 

MIF16

Otevírá nové kanály, kde začíná komunikovat se svými fanoušky, jako je třeba čerstvě založený Instagram účet Apple Music. Experimentuje s vlastní sociální sítí pro hudebníky nazvanou Connect, spolupracuje s celebritami a tlačí do popředí nové tváře z ženského pokolení. 

Zbývá už jen zodpovědět otázku, zda se jedná o promyšlený marketingový tah, nebo se Apple staví do pozice morální autority korporátního prostředí stran otevřenosti společnosti, diverzity zaměstnanců a podpory řady nadací. 

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu