Hlavní navigace

Dobyvatelé českého Internetu

Marek Blahuš 30. 3. 2004

Mezi akcemi pravidelně doprovázejícími kampaň BMI má své místo i konference o Internetu pro děti a mládež Junior Internet, na které se každoročně prezentuje nastupující česká internetová elita. Její letošní ročník se konal minulou sobotu v tradičních prostorech pražského Klubu Lávka, od těch předcházejících se však v několika ohledech lišil.

Protože šlo o ročník pátý, a konference tak slavila malé jubileum, rozhodli se její organizátoři kromě obvyklého programu i trochu bilancovat. Proto byly v rámci programu prezentovány příběhy mladých lidí, kteří uspěli v předchozích ročnících nominačních soutěží a pro které se Junior Internet stal odrazovým můstkem k jejich současným internetovým aktivitám. Konference také letos poprvé dostala mezinárodní rozměr, když se jí úspěšně zúčastnili i mladí internetoví nadšenci ze Slovenska. Formou několika přednášek se nově pozornosti dostalo také zdravotně postiženým uživatelům Internetu, z nichž někteří se konference přímo zúčastnili.

Účastníky tvořili mladí lidé ve věku do 18 let, kteří se přihlásili do některé ze čtyř vyhlášených nominačních soutěží. Ti nejlepší z nich pak byli odměněni hodnotnými cenami a dostali možnost své dílo prezentovat jak svým vrstevníkům, tak i přítomným novinářům a odborníkům z oboru IT.

Největší zájem byl již tradičně o soutěž JuniorProject o nejlepší webový projekt tvůrců ve věku od 15 do 18 let, do které se přihlásilo 86 soutěžících. Po obtížném výběru se nakonec porota rozhodla ocenit čtyři z nich. Tak bylo na konferenci možné zhlédnout např. prezentaci nadšeneckého webu o Krétě autora Jana Baranyka, flashového BonsaiMusea Tomáše Krchy, stránek věnovaných stolní hře Mage Knight od Jana Linharta či zdařilého serveru o počítačových hrách FreeGame vytvářeného Hynkem Žalčíkem. Profesionální vzhled a pět tisíc návštěvníků denně jistě patřily mezi důvody, proč se poslednímu ze jmenovaných projektů rozhodl udělit zvláštní cenu ministr informatiky Vladimír Mlynář, pod jehož záštitou se konference konala.

Mladší tvůrci internetových stránek měli možnost zúčastnit se soutěže JuniorWeb. Z došlé padesátky přihlášek vybrala porota práce Jiřího Maňase, který prezentoval své webdesignerské aktivity a stránky své třídy, Martina Milichovského, tvůrce webů o obci Cvikov, knihovně v Jablonném v Podještědí a památkách UNESCO v ČR, a Kryštofa Kalenského, který se přihlásil hned se šesti weby, z nichž jmenujme např. prezentaci jeho školy nebo stránky o hrách Need for Speed a Unreal Tournament.

Přítomní soutěžící však nutně nemuseli ovládat webdesignerské řemeslo. Šanci dostali i ti literárně činní, pro které je určena soutěž JuniorText. Ze slohových prací, ve kterých děti popisovaly svůj vztah k Internetu, byla vybrána o historii sítě pojednávající práce třináctiletého Daniela Bartoně a popis možností Internetu z pohledu běžného uživatele od dvanáctileté Kristýny Mariákové, která je neslyšící, ale přesto se kvalitou svého díla zařadila k těm nejlepším.

Ze slovenských účastníků přihlásili nejzajímavější weby Michal Hornický a David Klubert, oceněna byla také povídka Zuzany Kollárové. V rámci konference proběhlo i finále soutěže Webík o nejlepší webové stránky dětských knihoven.

KL_HLASOVANI

Průměrný věk dvou stovek přihlášených činil 14,5 roku. Že se jedná o intenzivní uživatele Internetu, dosvědčuje fakt, že 90 procent z nich se k němu připojuje nejméně několikrát týdně. Zajímavé je, že tvorbě webových stránek se věnují téměř výhradně chlapci, dívky byly více zastoupené pouze ve slohové soutěži. Většina dětí se s Internetem naučila pracovat sama. Polovina z nich se na něm pohybuje druhým nebo třetím rokem, čtyřicet procent dokonce ještě déle. Všichni z nich ale svým výkonem přesvědčili o tom, že se na něm dobře vyznají, i co se tvůrčí činnosti týče, mnozí dokonce mají reálnou šanci tvořit budoucí českou internetovou elitu. „Za některými profesionálními internetovými projekty opravdu stojí mladí lidé do 18 let, aniž by o tom jejich uživatelé věděli,“ tvrdí spoluorganizátor konference Jiří Peterka ml., jinak student kvinty gymnázia.

O tom, že to je skutečně pravda nasvědčují, i vítězné práce z předchozích ročníků. Zdeněk Cendra, na Internetu známý díky svým projektům jako SuperHosting, se kterým loni vyhrál v soutěži JuniorProject, si na Internetu váží především toho, že stírá věkové hranice mezi komunikujícími, a konečný dojem tak závisí pouze na skutečných znalostech a dovednostech člověka. Účast na loňském ročníku konference znatelně pomohla i Janu Řežábovi, jehož mobilní portál RedBoss se dnes zaměřuje především na tvorbu vlastních Java her. Tým několika vítězů z minulých let, mezi které patří i autor tohoto článku, na konferenci představil projekt nového reklamního systému Bannery.cz. Nikoliv tvorbou webů, ale svými redaktorskými schopnostmi zase vyniká Kateřina Opočenská, která vyhrála v prvním ročníku se svou povídkou v soutěži JuniorText a dnes přispívá do profesionálních periodik o počítačových hrách a pravidelně ji můžete vidět také na obrazovkách České televize v pořadu Game Page.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Lupa.cz: Jak důležitá je u firemních počítačů spotřeba?

Jak důležitá je u firemních počítačů spotřeba?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr