Hlavní navigace

Dočkáme se eGovernmentu?

Eduard Hlava 3. 6. 2005

V poslední době si často kladu otázku, zda bude v ČR někdy možné opravdu se všemi úřady komunikovat elektronickou cestou. Zda bude možné zadat elektronicky jednu žádost a úřady si již vzájemné potřebné doklady a podklady opatří. Že je to krásná představa? Ale v horizontu zhruba jedné generace spadá stále do oblasti pohádek a snů.

Když jsem nedávno o tomto tématu více méně náhodou debatoval se svou přítelkyní, byl jsem označen za pesimistu. Kdo jiný prý by měl podporovat rozvoj internetových technologií, než ten, kdo se jimi živí a kdo je s nimi ve vzájemné interakci denně.

Nedovedu si ale stále moc představit, že elektronická výměna dat nejen mezi občanem a úřadem, ale i mezi úřady může prakticky fungovat. Alespoň ne v horizontu několika málo let. A hned uvedu několik argumentů.

Jsem zastáncem bezpapírové kanceláře. Musím přiznat, že se mi poslední dva roky docela daří omezovat počet vytisknutých stránek na minimum. Můj papírový archív je opravdu archív, naposledy byl aktualizován před mnoha měsíci. Co nemám v počítači, jako by neexistovalo. (Asi bych měl dostávat od zaměstnavatele odměnu za to, že mu šetřím náklady na tisk :-). Pracuji v části firmy, která žije hlavně díky Internetu. A přesto tu i ti, kteří jsou „velmi Internetem postižení“, běžně raději e-maily tisknou, každou pracovní verzi smlouvy musí mít na papíře a spousta dalších dokumentů tu koluje jen v materializované podobě. Nikomu to samozřejmě neberu, pro někoho je papír stále ještě jediná nejvhodnější zobrazovací jednotka.

Zdá se, že ani my, tedy lidé, kteří komunikují elektronicky docela běžně, jsme zatím nebyli schopni plně přejít na elektronickou výměnu dat a jejich efektivní archivaci. Nejde o technické prostředky, jde o návyky lidí a jejich přístupy. A teď si představte běžnou úřednici (úředníka), která počítač považuje za vylepšený psací stroj, jak používá elektronický podpis, umí pracovat se znalostní databází či dokáže efektivně prohledávat elektronický archív katastrálního úřadu, matriky či rejstříku trestů.

Je fajn, že se situace pomalu mění, také je cítit určitý (mírný) tlak shora. Vzpomeňme na docela viditelnou kampaň exministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Dále projekt eStat, který zejména v posledních dnech živě propaguje Mirek Topolánek, by snad mohl vnést trochu světla. I když mám tedy spíše pocit, že se jedná o předvolební populistickou bublinu. Ale alespoň kolem toho přestali chodit jako kolem horké kaše.

Začít se musí ale zejména dole. Na těch nejnižších úrovních pracují lidé, kteří se s novými technologiemi budou denně setkávat a budou je muset umět ovládat. A přesně odtud pramení můj pocit skepse.

Když nedokáží ani ti, kteří se Internetem a moderními technologiemi živí, přijmout za své ten fakt, že žijeme v informačním věku, kde nosič informace nemá žádnou cenu a cení se hlavně obsah v dematerializované podobě, pak není myslitelné, aby s těmito technologiemi začali pracovat ti, kteří se Internetu a počítačů dodnes bojí.

WT100

I když pro tyto lidi, kteří mají dnes na úřadech své nezastupitelné místo, vytvoříme takové podmínky, aby stroje a hlavně software, který musí ovládat, k nim byl user-friendly, přesto to pro ně bude něco, co budou ovládat stylem naučené básničky. Proto si myslím, že bude muset na těchto místech proběhnout nejprve generační výměna a až teprve poté budeme moci mluvit o tom, že se nám podařilo vybudovat moderní stát, fungující efektivně s využitím informačních technologií. Do té doby to budou jen více či méně úspěšné pokusy a bojování s nepřekonatelným (a dosud nepřekonaným) byrokratickým molochem.

Je hezké, že už i politici pochopili (nebo, abych byl přesnější – jejich poradci), že informační technologie vzájemně propojené do inteligentního celku dokáží snížit náklady na provoz státní správy a zrychlit celou agendu. Ale dokud se jim nepodaří přesvědčit ty, kterých se to týká zejména, zůstanou všechny projekty typu eStat, eGovernment a další pouze na papíře a jako ozvěna na předvolebních mítincích.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...