Hlavní navigace

Dočkáme se eGovernmentu?

Eduard Hlava

V poslední době si často kladu otázku, zda bude v ČR někdy možné opravdu se všemi úřady komunikovat elektronickou cestou. Zda bude možné zadat elektronicky jednu žádost a úřady si již vzájemné potřebné doklady a podklady opatří. Že je to krásná představa? Ale v horizontu zhruba jedné generace spadá stále do oblasti pohádek a snů.

Když jsem nedávno o tomto tématu více méně náhodou debatoval se svou přítelkyní, byl jsem označen za pesimistu. Kdo jiný prý by měl podporovat rozvoj internetových technologií, než ten, kdo se jimi živí a kdo je s nimi ve vzájemné interakci denně.

Nedovedu si ale stále moc představit, že elektronická výměna dat nejen mezi občanem a úřadem, ale i mezi úřady může prakticky fungovat. Alespoň ne v horizontu několika málo let. A hned uvedu několik argumentů.

Jsem zastáncem bezpapírové kanceláře. Musím přiznat, že se mi poslední dva roky docela daří omezovat počet vytisknutých stránek na minimum. Můj papírový archív je opravdu archív, naposledy byl aktualizován před mnoha měsíci. Co nemám v počítači, jako by neexistovalo. (Asi bych měl dostávat od zaměstnavatele odměnu za to, že mu šetřím náklady na tisk :-). Pracuji v části firmy, která žije hlavně díky Internetu. A přesto tu i ti, kteří jsou „velmi Internetem postižení“, běžně raději e-maily tisknou, každou pracovní verzi smlouvy musí mít na papíře a spousta dalších dokumentů tu koluje jen v materializované podobě. Nikomu to samozřejmě neberu, pro někoho je papír stále ještě jediná nejvhodnější zobrazovací jednotka.

Zdá se, že ani my, tedy lidé, kteří komunikují elektronicky docela běžně, jsme zatím nebyli schopni plně přejít na elektronickou výměnu dat a jejich efektivní archivaci. Nejde o technické prostředky, jde o návyky lidí a jejich přístupy. A teď si představte běžnou úřednici (úředníka), která počítač považuje za vylepšený psací stroj, jak používá elektronický podpis, umí pracovat se znalostní databází či dokáže efektivně prohledávat elektronický archív katastrálního úřadu, matriky či rejstříku trestů.

Je fajn, že se situace pomalu mění, také je cítit určitý (mírný) tlak shora. Vzpomeňme na docela viditelnou kampaň exministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Dále projekt eStat, který zejména v posledních dnech živě propaguje Mirek Topolánek, by snad mohl vnést trochu světla. I když mám tedy spíše pocit, že se jedná o předvolební populistickou bublinu. Ale alespoň kolem toho přestali chodit jako kolem horké kaše.

Začít se musí ale zejména dole. Na těch nejnižších úrovních pracují lidé, kteří se s novými technologiemi budou denně setkávat a budou je muset umět ovládat. A přesně odtud pramení můj pocit skepse.

Když nedokáží ani ti, kteří se Internetem a moderními technologiemi živí, přijmout za své ten fakt, že žijeme v informačním věku, kde nosič informace nemá žádnou cenu a cení se hlavně obsah v dematerializované podobě, pak není myslitelné, aby s těmito technologiemi začali pracovat ti, kteří se Internetu a počítačů dodnes bojí.

I když pro tyto lidi, kteří mají dnes na úřadech své nezastupitelné místo, vytvoříme takové podmínky, aby stroje a hlavně software, který musí ovládat, k nim byl user-friendly, přesto to pro ně bude něco, co budou ovládat stylem naučené básničky. Proto si myslím, že bude muset na těchto místech proběhnout nejprve generační výměna a až teprve poté budeme moci mluvit o tom, že se nám podařilo vybudovat moderní stát, fungující efektivně s využitím informačních technologií. Do té doby to budou jen více či méně úspěšné pokusy a bojování s nepřekonatelným (a dosud nepřekonaným) byrokratickým molochem.

Je hezké, že už i politici pochopili (nebo, abych byl přesnější – jejich poradci), že informační technologie vzájemně propojené do inteligentního celku dokáží snížit náklady na provoz státní správy a zrychlit celou agendu. Ale dokud se jim nepodaří přesvědčit ty, kterých se to týká zejména, zůstanou všechny projekty typu eStat, eGovernment a další pouze na papíře a jako ozvěna na předvolebních mítincích.

Našli jste v článku chybu?

6. 6. 2005 10:55

Tom Tobula (neregistrovaný)
Některé oblasti e-governmentu to skutečně komplikuje. Nicméně i elektronická forma dokumentu umožňuje zachovat si svou věrohodnost - velmi stručně a zjednodušeně řečeno - musíte dokument občas "přerazit" novým časovým razítkem, aby bylo jasné, že podpis vznikl dříve než ta razítka, tedy v době, kdy byl kryptograficky věrohodný.

Nicméně je většina oblastí, kde vám "běžná platnost" e-podpisu na několik let dostačuje i v rámci e-governmentu.

Oproti tomu, papíro…

6. 6. 2005 10:39

Tom Tobula (neregistrovaný)
Smlouva na převod nemovitosti nabývá účinnosti až úspěšným zápisem vkladu smlouvy do katastru nemovitostí. DOPORUČUJI veškeré smlouvy týkající se nemovitostí provádět s asistencí advokáta nebo aspoň solidní realitní kanceláře.

Ergo taková smlouva skutečně nebyla účinná, ne kvůli fikci, ale protože ta smlouva prostě nesplnila náležitosti, které pro ni zákon stanoví.

Tady nešlo o to, zda smlouva byla papírová nebo elektronická, ale o to, že se nesplnily jiné náležitosti, které smlouva takové…Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání