Hlavní navigace

Dočkáme se Matrixu?

Michal Krsek 21. 11. 2000

V tomto případě by však otázka neměla znít, zda se jej dočkáme, ale spíše KDY se je dočkáme. Matrix, kterou dovedl k největší slávě spisovatel William Gibson (například v románu Neuromancer - žánr cyberpunk), je virtuálním prostředím zprostředkovávajícím interakci mezi Sítí a reálným světem.

Navzdory některým pesimistům, kteří každý rok předpovídají, že jsou Gibsonovy vize mrtvé, zůstávám zarytým optimistou. Gibson, alespoň pokud sahají mé soukromé znalosti, nikde nepopisuje fakt, že se k Síti nedá připojit klasickými prostředky dneška – počítač, mobilní telefon apod. Naopak ony hory dat, do kterých pronikají útočníci, musí k něčemu sloužit.

MIF16

Bohužel (pro okolí, nikoliv pro příznivce Williama Gibsona) se svět k Matrixu pomalu blíží. Pokusím se vyjmenovat několik symptomů posunu k této společnosti a také několik omezujících faktorů.

  1. Pro vznik Matrixu musí existovat základna vzájemně propojených dat. Tato základna v dnešní době existuje a dokonce se prohlubuje, a to nejen tím, že se k Internetu připojuje stále více datových zdrojů, ale zároveň začínají vznikat datové sklady, které umožňují data uživatelů Internetu ukládat.
  2. Druhým faktorem pro využití Matrixu je rozvoj biotechnologií. Člověk s Matrixem komunikuje prostřednictvím adaptérů připojených víceméně přímo k mozku. Zároveň je Gibsonův svět zaplaven ukázkami vylepšování možností lidí pomocí bioimplantátů. Pokud se v současné době vrhají rizikoví investoři na biotechnologie, dá se v této oblasti čekat pokrok, neboť jak zkušenost ukazuje, rizikový kapitál stimuluje rozvoj v dané oblasti.
  3. Třetím faktorem je radikalizace mládeže. Většina Gibsonových „kovbojů“ je proti establishmentu, přičemž jej převažují ve využívání technologií. Tento fakt je již skutečností, vzpomeňme na zasedání MMF v Praze a s tím spojenou radikalizaci mládeže a zároveň snižujícím se věkem lidí, kteří cosi v IT a telekomunikacích dokázali.
  4. Stoupající radikalizace mládeže jde ruku v ruce s rozšiřováním vlivu nadnárodních koncernů. Jak se mění establishment z klasického schématu politických stran na management nadnárodních firem, roste zároveň frustrace lidí, kteří na rozdíl od svých politických reprezentací nemohou dění vůbec ovlivňovat (a ani nevidí žádné šidítko v podobě voleb).
  1. Asi hlavní překážkou faktu, že Matrix není k dispozici už dnes v nějaké semivirtuální podobě (zobrazení na monitoru a ovládání klávesnice + myš), je fakt, že neexistují vizualizační nástroje, které by dokázaly modelovat datové toky na různých úrovních síťového modelu (ať již OSI/ISO či TCP/IP). Zatímco dnešní technologie se orientují na vizualizaci aktivních síťových prvků (směrovače, přepínače) či datových okruhů, pro potřeby Matrixu je potřeba zobrazovat datové toky. Vzhledem ke skutečnosti, že statistiky provozu na skutečně širokopásmových zařízeních začínají migrovat směrem ke vzorkování dat (tj. prvek neposkytne informace o celém provozu, ale pouze o statistickém vzorku), je budoucnost modelování datových toků značně problematická.
  2. Druhou vážnou překážkou je pomalé lokální připojení. Vzhledem k pomalu pokračujícímu procesu liberalizace a „local loop unbundlingu“ stále lokální uživatelé nedokáží možností Internetu plně využít. Přestože kabelové modemy a (zvlášť) XDSL technologie nabízejí i rychlosti v řádu jednotek megabitů za sekundu, většina uživatelů se plahočí rychlostmi jen málo přesahujícími sto kilobitů za sekundu.
  3. Posledním, spíš nechtěným elementem Gibsonových románů je postválečný svět (či svět se značně poškozenou fyzickou infrastrukturou). Přestože většina lidstva věří, že ke katastrofě globálního dopadu v brzké době nedojde, je třeba si uvědomit, že dnes globální katastrofa nehrozí pouze od tisíců jaderných zbraní v silech raket států jaderného klubu, ale také od fanatiků, kteří si dokáží zbraně (například biologické nebo chemické) opatřit. O faktu, že tento fenomén není možné podceňovat, svědčí například rozptýlení sarinu v tokijském metru.

Závěr? Možná je Matrix blíž, než si dokážeme představit.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu