Hlavní navigace

Dočkáme se zmrtvýchvstání e-podpisu?

Eduard Hlava 5. 8. 2005

Česká pošta získala od ministerstva informatiky (MI) akreditaci pro vydávání elektronických podpisů. Zpráva je to sice několik dní stará, už o tom informoval nejeden zdroj, ale stále mi nikdo neodpověděl, proč by měla vydávat elektronické podpisy zrovna Česká pošta. Že by proto, že je to instituce, které lze po všech směrech důvěřovat?

Česká pošta získala od MIČR akreditaci pro vydávání elektronických podpisů. Zpráva je to sice několik dní stará, už o tom informoval nejeden zdroj, ale stále mi nikdo neodpověděl, proč by měla vydávat elektronické podpisy zrovna Česká pošta. Že by proto, že je to instituce, které lze po všech směrech důvěřovat?

Když mi tato informace přilétla ve středu do e-mailu, zaradoval jsem se. Ta zpráva mimo jiné říkala, že se jednak sníží díky konkurenci cena (mluví se o cenovém stropu 200 korun) a jednak „lze předpokládat, že dojde k zásadnímu rozvoji v používání elektronických podpisů“.

Má radost pramenila ze dvou faktů. Prvním byla již zmíněná cena. Za dvě stovky si jej může už pořídit skoro každý. Není to tak vysoká investice, navíc se dá očekávat následná úspora nákladů při elektronickém kontaktu se státní správou.

Druhým faktem byla lepší dostupnost (současná První certifikační autorita moc poboček ve srovnání s Českou poštou nemá). A pošta má přece pobočky v každé druhé obci, tedy možnost získání certifikátu už nebude omezena místem. Nicméně prozatím budou certifikáty nabízeny pouze v sedmi velkých městech, širší sítě se dočkáme později.

V současné době je elektronický podpis v jakési klinické smrti. Všichni ví, že existuje, a pár lidí ho aktivně používá, ale jinak se zatím k ničemu moc nehodí. Otázkou tedy je, zda tomu Česká pošta může nějak pomoci. Když si představím, že jdu na poštu, kde ještě dvě třetiny agendy zpracovávají kamenným způsobem bez zásahu techniky, pro elektronický certifikát, nemám z toho zrovna dobrý pocit.

Jak mě Česká pošta přesvědčí, že jí v tomto ohledu mohu věřit? Přičemž je mi celkem jedno, jestli získala nějaké „lejstro“ od MIČR nebo ne. Uvedu malý příměr. Chci-li mít jistotu, že kupované maso bude kvalitní, asi nepůjdu do takové masny, kde po mase lezou mouchy a chladící box fungoval naposledy za bolševika.

Nevím, zda si Česká pošta uvědomuje, že vydávání elektronických certifikátů není totéž co prodávání známek. Vydáním certifikátu to nemusí končit, neboť práce s elektronickým podpisem vyžaduje po uživateli v porovnání s nalepením známky trochu více zručnosti (zejména při instalaci a generování klíčů), a tedy musí být k dispozici někdo, kdo dokáže spolehlivě a fundovaně poradit. Toto břímě by si na sebe Česká pošta měla vzít. Pokud nechá klienty napospas osudu, moc certifikátů neprodá.

Když ale odhlédneme od důvěryhodnosti a od pochybování o technické vyzrálosti České pošty a budeme-li předpokládat, že časem bude existovat mnohonásobně více poboček, kde lze získat e-podpis, může Česká pošta pomoci nastartovat o něj zájem? Částečně ano. Dle mého názoru působí Česká pošta v Česku jako lidová instituce, která nabízí srozumitelné služby. Mohlo by se jí tedy podařit udělat z elektronického podpisu lidovou záležitost, kterou budou lidé vnímat jako naprosto samozřejmou věc.

WT100

Když jsem chtěl před lety získat elektronický podpis, musel jsem se složitě brodit webem I.CA a měl jsem problémy, abych vůbec pochopil, co po mě chtějí. A to si myslím, že Internetu trochu rozumím. Měl jsem pocit, že tato služba byla (a stále je) nabízena jen úzkému okruhu lidí. Naději vidím tedy především v tom, že se by se České poště mohlo dařit prezentovat elektronický podpis jednodušší a srozumitelnější formou, než tomu je doposud.

A kdyby se to náhodou České poště nedařilo, alespoň se bude o elektronickém podpisu mluvit daleko více, a dost možná se dočkáme i nějakého pěkného skandálu, jak bývá v české kotlině dobrým zvykem.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?