Hlavní navigace

Dočkáme se zpřístupnění?

Jiří Peterka 28. 8. 2002

Dnes by měla vláda projednat návrh novely telekomunikačního zákona, který mj. řeší otázku zpřístupnění místních smyček (Local Loop Unbundling, LLU). Podle českého závazku k Evropské unii by měla platit již od 1.1.2003. Pokud se tak stane, mohli bychom se dočkat nástupu skutečné konkurence v telekomunikacích.

Na pořad dnešního jednání nové vlády by se měl dostat také návrh věcného záměru novely telekomunikačního zákona, který řeší některé nejaktuálnější otázky v sektoru telekomunikací. V prvním přiblížení lze konstatovat, že se zabývá čtyřmi hlavními oblastmi:

  • Zpřístupněním místních smyček (LLU)
  • Zpřesněním legislativy definující uzavírání smluv o propojení
  • Zpřesněním právní úpravy volby operátora a přenositelnos­ti čísel
  • Zpřesněním pravidel pro stanovení cen za telekomunikační služby a pravomocí regulátora v této oblasti.

S výjimkou prvního bodu jsou zbývající tři vlastně určitou „nápravou“ chyb, nepřesností, neurčitostí či nedomyšleností stávajícího telekomunikačního zákona (č. 151/2000 Sb.), na základě zkušeností, které se za dobu jeho působnosti nastřádaly. Do značné míry navazuje na předchozí materiál Návrh opatření k dalšímu rozvoji konkurence na Telekomunikačním trhu v České republice, který vzala na vědomí (bývalá) vláda dne 14.11.2001 svým usnesením č. 1182/01 (a uložila ministru dopravy zapracovat jej právě do podoby Návrhu věcného záměru novely telekomunikačního zákona).

Snad nejvýznamnější změnou, kterou v těchto třech bodech návrh novely přináší, je zvýšení pravomocí regulátora (Českého telekomunikačního úřadu), včetně změny toho, kdy smí zasáhnout. Dosud platí princip, že regulátor jedná reaktivně a vstupuje do jednání, až když je o to některou z jednajících stran požádán (tj.: až když už vzniknul nějaký problém a prakticky se projevil). Podle navrhované novely by regulátor měl mít, v souladu s platnou právní úpravou v Evropské unii, větší pravomoci a větší nezávislost, ale hlavně právo jednat proaktivně, neboli sám vstupovat do jednání, aniž by k tomu byl vyzván:

Úřad je oprávněn vstupovat do jednání o propojení sítí z vlastní iniciativy, jestliže je to nutné k zajištění maximální hospodárnosti, spravedlivé soutěže a prospěchu pro koncové uživatele. Vstoupí-li Úřad do jednání, může stanovit záležitosti, které smlouva musí upravit, a podmínky, které musí jedna nebo více smluvních stran dodržet.

Zdaleka největší „novum“ však představuje první bod, o zpřístupnění místních smyček (Local Loop Unbundling, LLU, v oficiální terminologii Návrhu „zpřístupnění účastnických vedení“). Jde o opatření, které by mohlo pořádně rozhýbat zatuchlý tuzemský rybník a konečně pohnout věcmi vpřed, směrem ke skutečné konkurenci. Fakticky by šlo o to, že Český Telecom, coby vlastník místních smyček, by za definovaných podmínek (stanovených ovšem ministerstvem, nikoli regulátorem) byl povinen zpřístupnit své místní smyčky i konkurentům. Ti by pak po nich mohli nabízet své služby zákazníkům přímo, a ne pouze zprostředkovaně přes Český Telecom.

Ještě letos?

Zpřístupnění místních smyček po České republice intenzivně požaduje i Evropská unie. Ta přijala své nařízení k této problematice (direktivu 2887/2000) již 18.12.2000. Pro kandidátskou zemi přitom platí obecný závazek přijmout všechny direktivy Evropské unie nejpozději ke dni našeho vstupu. V případě direktivy 2887/2000 je ale situace jiná v tom, že se Česká republika explicitně zavázala ji přijmout nejpozději do konce tohoto roku (skrze Dodatek k pozičnímu dokumentu ke kapitole č.19 Telekomunikace a informační technologie).

Původní „tuzemská“ představa přitom byla taková, že v září mělo jít do vlády již paragrafované znění návrhu Novely. Dnes, na samém konci srpna, však jde teprve jen o věcný záměr. Cesta od věcného záměru k platné novele však může být ještě pořádně dlouhá, zvláště když prioritou teď zřejmě bude obnova země po povodních.

WT100

Vše je navíc komplikováno i skutečností, že zmíněná direktiva Evropské unie 2887/2000 není osamoceným aktem, ale součástí celého nového regulačního rámce telekomunikací. Jeho další části, týkající se mj. propojování sítí, univerzální služby, ochrany osobních údajů a dalších, byly přijaty až letos a členské země měly (resp. mají) 15 měsíců na jejich implementaci do svých právních řádů (tj. cca do června 2003). Pro Českou republiku, vzhledem k očekávanému datu našeho vstupu (koncem roku 2003, resp. počátkem 2004), to znamená převzít tyto direktivy také. A na to již nebude stačit pouhá novela, ale celý nový telekomunikační zákon. Ve vztahu k popisované novele to mj. znamená, že by vlastně měla být jen dočasnou záležitostí, platnou jen během roku 2003.

V odborné veřejnosti proto byl značně rozšířen názor, že takováto krátkodobá novela nemá smysl a je lepší se soustředit na nový telekomunikační zákon. Na druhou stranu potřeba řešit existující problémy v telekomunikacích (včetně neexistujícího zpřístupnění místní smyčky) je značná a velmi aktuální.

Anketa

Stihne novela telekomunikačního zákona vstoupit v platnost k 1.1.2003?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Vitalia.cz: Rybí tuk bez odéru

Rybí tuk bez odéru

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám