Hlavní navigace

Domácí webhostingový trh se pohnul. Kvůli 350 milionům.

Jan Horna 25. 5. 2005

Letos by mělo českým webhostingovým trhem protéct odhadem minimálně 350 milionů korun, tato částka však může dosáhnout až ke 400 milionům. Kdo z tohoto koláče získá nejvíc? Nedávné pohyby na trhu a akvizice konkurentů naznačují, že by to měli být etablovaní hráči: Active 24, P.E.S. consulting, Zoner software a Ignum.

Z uvedeného kvarteta působí na trhu nejaktivněji dvojice Active 24 a Zoner software – měřeno počtem nákupů konkurentů. Česká pobočka norské společnosti Active 24 podléhá strategickým rozhodnutím svého zahraničního majitele, resp. svého managementu. Jako společnost kotovaná na burze musí vykazovat kvantitativní růst v mnoha parametrech, ať už jde o tržní podíl nebo počet zákazníků. K uskutečnění těchto cílů bývá z pečlivě sestavovaných rozpočtů vyčleněna pro každý region určitá částka, kde akciová společnost, v tomto případě Active 24, podniká. A tak se loni dostaly norské peníze i do České republiky, kde v prvním kole mohlo padnout několik desítek milionů za tehdejší jedničku, Globe Internet. Z uvedené sumy se mohli těšit tehdejší spolumajitelé firmy: Karel Umlauf, Jan Panoch a paradoxně i konkurenční firma Zoner software. Ta, stejně jako Karel Umlauf, držela v Globe Internet před prodejem společnosti čtyřicetiprocentní podíl.

V letošním roce nákupy pokračují s rostoucí intenzitou. Na začátku roku získala Active 24 za 1,7 milionu korun menšího webhostera Internet Club. Cena transakce nebyla původně zveřejněna, jak bývá u podobných nákupů zvykem. Následně však byla publikována tisková zpráva norské centrály Active 24, ve které komentuje šéf Active 24 zmíněnou akvizici. Píše se v ní o posílení pozice společnosti Active 24 na českém trhu a je také zmíněna kupní cena ve výši 1,7 milionu korun. Jistě zajímavější je druhý nákup, kdy na začátku dubna začala Active 24 jednat o převzetí společnosti CP Online. CP Online patří v současnosti k významných hráčům na domácím trhu, patří jí šesté místo mezi českými webhostery. V tomto případě se tedy skutečně dá mluvit o posílení pozice, odhadovaná cena za převzetí CP Online může být někde mezi deseti a dvaceti miliony korun.

Oproti „korporátní“ strategii Active 24 stojí agilní Milan Behro, majitel společnosti Zoner software. Nakupoval již před pár lety, kdy získal spíše menšího webhostera Eurohost. V půlce letošního března vstoupila Zoner software do konkurenční firmy Explorer. Mimochodem, pro Explorer je odprodej firmy velice rozumným východiskem. Firma v roce 2000, tehdy pod značkou Projekt Explorer, vyrazila na trh se zajímavou a technologicky vyspělou nabídkou. Po slibném začátku však přišly manažerské kotrmelce a s tím spojené existenční problémy. Změnil se management firmy, ten poslední firmu částečně konsolidoval a připravil pro odprodej. Kupcem sta procent společnosti byla Zoner software, která mohla odhadem vynaložit na akvizici sumu od pěti do 10 milionů korun. Zoner i v tomto případě vystupoval spíše jako finanční investor. K povedeným tahům Milana Behra jistě patřila koupě minoritního podílu v Globe Internet od Jakuba Ditricha, jeho krátkodobé držení a prodej norské Active 24.

Ušetřeni jakýchkoliv majetkových pohybů jsou z nejvýznamnějším českých webhosterů P.E.S. consulting a Ignum. Společnost P.E.S. consulting vlastněná a řízená Josefem Grillem stojí vždy spíše opodál hlavního dění. Své místo na domácím kolbišti a podíl na tržním koláči však jistě má. Vydobyla si ho především svou cenovou politikou, kdy dlouhá léta prodávala jediný webhostingový program s podporou všech důležitých technologií za cenu 200 korun měsíčně. Kvalita služeb však byla často předmětem mnoha internetových diskusí plných vášní a emocí.

MIF16

Kvarteto lídrů trhu doplňuje Ignum, firma, která kdysi začínala na stejné metě jako například Explorer. Ignum se svým dvoučlenným vedením (spolumajitelé Michal Filip a Robert Prokeš) roste spíše nenápadně, ale zato systematicky a soustavně. V mnoha směrech patří k inovátorům, kteří uvádějí na trh technologické novinky. Ve srovnání s Active 24 nebo P.E.S. consulting však hostuje přibližně polovinu virtuálních serverů.

Koncentrace a konsolidace lokálního webhostingového trhu je stěžejním rysem posledních měsíců. Český trh je i přes svou malou velikost zajímavý vyšším růstovým potenciálem a schopností vytvářet zajímavý profit. Lze proto očekávat, že se trh bude koncentrovat i nadále, významnou úlohu přitom může opět sehrát zahraniční kapitál. Mohou to být například opět norské finance od Active 24, které se u nás již usadily. Vyloučit se nedá ani vstup nového globálního hráče na český trh. A klidně může jít i o sousedy z Německa, stačí jmenovat světovou webhostingovou jedničku 1&1 Internet. Firma spravuje více než 3 miliony zákaznických kontraktů a 5 milionů domén. Roční obrat firmy činí 521 milionů dolarů, což je přibližně 12,5 miliardy korun. Pro takového investora by pak byl český webhostingový koláč o velikosti 350 milionů spíše jen drobečkem.

Anketa

Vyplatí se podle vás zaplatit si webhosting?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Slovensko: startuje sportovní TV 213

Slovensko: startuje sportovní TV 213

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme