Hlavní navigace

Doména .eu na spadnutí

Mirek Zeman 7. 4. 2003

Že Evropská unie usiluje o vytvoření domény nejvyšší úrovně (Top Level Domain, TLD), není žádná novinka. Původně měla být .eu omezena jen na instituce Evropské unie, nyní ale bude otevřena všem jednotlivcům, organizacím a společnostem v EU. V současnosti padla poslední překážka - byl vybrán registrátor a správce domény.

Že Evropská unie usiluje o vytvoření domény nejvyšší úrovně (Top Level Domain, TLD), není žádná novinka. Původní záměr Evropské unie byl, že TLD .eu nebude určena pro každého. Evropská společenství předpokládala, že bude vyhrazena pro instituce Evropské unie, nekomerční společnosti a subjekty veřejné služby. Celá věc proto byla zajímavá asi jako dění v TLD .mil. Dnes již je však Evropská unie přesvědčena, že doménu v .eu si bude moci registrovat každý jednotlivec, organizace či společnost v Evropské unii, což by se České republiky mělo zanedlouho rovněž týkat. Vše dosud viselo na výběru registrátora, který bude .eu spravovat. Tato překážka však padla v březnu.

Záměr pořídit si vlastní TLD pojala Evropská unie již před třemi lety. V červenci 2000 byla zaslána oficiální žádost Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN). Po obdržení požadavku ICANN zahájila obvyklé řízení ve věci vytvoření nové TLD. O měsíc později však odeslal Michael M. Roberts, prezident ICANN, do Bruselu překvapivé rozhodnutí. Požadovaná .eu sice formálně vykazovala znaky ccTLD (vázala se ke geografickému teritoriu atd.), avšak registrace ccTLD se řídí dle pravidel IANA a RFC 1591. Podle nich jsou jako ccTLD registrovány jen dvouznakové kódy států uvedené v ISO 3166–1 (UK a SU jsou historické výjimky), přičemž kód EU v seznamu není.

Třebaže se hned objevila řada předpovědí prorokujících .eu temnou budoucnost, nenaplnila se žádná. ICANN ještě v srpnu téhož roku rozhodl, že: „IANA staff is advised that alpha-2 codes not on the ISO 3166–1 list are delegable as ccTLDs only in cases where the ISO 3166 Maintenance Agency, on its exceptional reservation list, has issued a reservation of the code that covers any application of ISO 3166–1 that needs a coded representation in the name of the country, territory, or area involved“. Jednání Evropské unie a ICANN nakonec dospěla do stádia, kdy se obě zúčastněné strany dohodly, že .eu bude zařazena do kořenové zóny, jakmile Evropská unie vybere registrátora a tento podepíše standardní kontrakt s ICANN.

V září loňského roku Evropská komise uveřejnila v Official Journal of the European Communities výzvu nazvanou Call for Expressions of Interest for the Selection of the .eu TLD Registry, na jejímž základě měl být vybrán správce .eu. Dlužno poznamenat, že Evropská unie nikdy nevydala žádný oficiální seznam zájemců a mnozí kandidáti si v internetových diskusích stěžovali, že její rozhodování je v tomto ohledu podstatně méně průhledné než například rozhodování tolik kritizované ICANN. Jeden z uchazečů nakonec na svých webových stránkách umístil FAQ obsahující tabulku nejvážnějších zájemců: EUDR, EUREG, EU-Registry, EURETO, EURid.

WT100

V polovině března letošního roku se začalo proslýchat, že vítězem by se mohl stát EURid. Jedná se o sdružení belgického, italského a švédského správce TLD, ke kterému se mají připojit správci TLD z České republiky a Slovinska a The European Co-ordination Council of ISOC Chapters, přičemž kontrakt by měl být uzavřen na pět let (rozhodnutí Evropské komise zde, ale nic se z něj nedozvíte.). Českou republiku zastupuje člen představenstva CZ.NIC Tomáš Maršálek. Proč si EURid vybral právě Českou republiku a Slovinsko, se na jeho webových stránkách neuvádí, pouze zde stojí, že byli osloveni dva správci TLD z kandidátských zemí, kteří mají podobný pohled na věc („provozovat (.) registr ve skutečně neziskovém duchu“ – specialita CZ.NIC).

Registr by měl být otevřen nejpozději do šesti měsíců, patrně tedy v září 2003, ovšem nejdříve bude třeba podepsat již zmiňovaný standardní kontrakt s ICANN. EURid prozatím uvolnil informaci o zaváděcí ceně domény, která by měla činit přibližně 10 eur ročně a po uspokojení první zájemců by mohla klesnout až na polovinu. Dále je známo, že bude použita tzv. „sunrise period“, kdy budou moci uplatnit svá práva držitelé ochranných známek (stejný systém byl aplikován pro TLD .biz a .info). Co však zatím není jasné vůbec, je skutečnost, zda bude .eu otevřena i zájemcům mimo Evropskou unii. Formulace v oficiálních dokumentech zatím svědčí spíše o opaku.

Anketa

Má doména .eu smysl?

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Skylink nabídne eSportsTV HD

Skylink nabídne eSportsTV HD

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?