Hlavní navigace

Doména .pro žije

Mirek Zeman 13. 8. 2003

Šest ze sedmi domén, které ICANN před třemi lety vybrala na svém setkání, lze s trochou nadsázky označit za debakl. .biz, .info a .name nelze považovat za obchodně úspěšné, .aero, .coop a .museum zase porušují smluvní podmínky. Jaká budoucnost čeká doménu .pro, jedinou ze seznamu, která na uvedení do provozu teprve čeká?

Jsou tomu již bezmála (konkrétně bez tří měsíců) tři roky, kdy ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) na svém setkání v kalifornském Marina Del Rey vybrala sedm nových generických domén: .aero, .biz, .coop, .info, .museum, .name a .pro. Výsledek byl tehdy považován za dosti překvapivý až kontroverzní. Největší favorit (.biz) sice ve vybrané sedmičce nechyběl, řada jiných kandidátů však ano a některé vybrané domény naopak očekával málokdo. Nejpozitivnější reakce vyvolala doména .pro a současně do ní byly internetovou komunitou vkládány největší naděje. Na rozdíl od ostatních šesti však jakoby se po ní zem slehla.

O důvodech můžeme pouze spekulovat – avšak vzhledem k tomu, že domény provázela smůla, možná se autorům do jejího spuštění prostě moc nechtělo a vyčkávali příhodnějšího okamžiku. .biz, .info a .name lze totiž sotva považovat za obchodně úspěšné (zejména v případě .name se jedná o skutečný debakl). U .info se navíc nedávno provalilo, že registrátor (společnost Affilias) ve snaze vydělat co nejvíce, zablokoval před registračním procesem několik lukrativních doménových jmen a patrně je prodal draho pod rukou. A pokud jde o .aero, .coop a .museum, pak z nedávné zprávy Summit Strategies International připravené pro ICANN vyplynulo, že jejich registrátoři a sponzoři zase porušují nadefinovaná kritéria.

Registrátor .pro (firma RegistryPro, dcera společnosti Register.com) jde nyní na celou věc z poněkud odlišného konce. Jeho naděje se upínají k profesionálům, konkrétně k těm, kteří mohou svoji „profesionalitu“ prokázat certifikátem – lékaři, právníci, účetní. Těm má od září RegistryPro v úmyslu nabídnout kombinaci doménového jména a digitálního certifikátu sloužícího k ověření identity. Registrátor tvrdí, že doménové jméno v .com si může zaregistrovat libovolný podvodník či šarlatán a vydávat se na Internetu v zásadě za kohokoli. Ovšem u .pro by taková věc neměla být možná, protože všechna pověření budou prověřována. Právníci by tak například měli mít možnost chráněné komunikace s klienty apod.

V současné době probíhá tzv. období „sunrise“ (východ slunce), kdy mají možnost uplatnit své nároky držitelé ochranných známek. Pokud člověk není majitelem ochranné známky, nebude z této periody vyloučen, ale má možnost podat si regulérní žádost. Pokud se na jedno doménové jméno sejde více žádostí, budou tyto slosovány a vyhodnoceny v den uvedení .pro do provozu, což by mělo být v průběhu září. Cena za doménu by se měla pohybovat kolem 300 dolarů ročně (tj. asi devět tisíc korun) – RegistryPro patrně doufá vytáhnout z doktorů, právníků a účetních co možná nejvíce peněz. V současné době si však kvůli ověřování certifikátů mohou doménové jméno registrovat jen Američané, což je z hlediska ostatních nepochybná diskriminace.

Ze současného pohledu je případnou úspěšnost či naopak neúspěšnost .pro obtížné odhadnout. Osobně se však domnívám, že .pro bude z hlediska důvěry uživatelů k Internetu ve stejné pozici jako všechny ostatní domény a patrně pacienty neinspiruje ke vkládání lékařských záznamů o nic více než například .com. (Nehledě na to, že uživatelé budou všechny komerční organizace instinktivně hledat právě v této doméně.) Trendy poslední doby rovněž ukazují, že na doménovém jméně jako takovém závisí čím dál tím méně a ačkoli pro velké organizace to ještě nějaký čas bude otázkou prestiže, stejně se na jich stránky budou uživatelé dostávat prostřednictvím nějakého softwarového nástroje a těžko budou přikládat nějaký význam tomu, v jaké doméně se nachází.

Anketa

Chtěli byste doménu .pro?

Našli jste v článku chybu?

17. 8. 2003 22:45

spyros (neregistrovaný)
V COM JE .INFO PREPADAK???

14. 8. 2003 18:49

Tomáš Macek (neregistrovaný)
Jake softwareové nástroje máte na mysli?
Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Avast, Jirká Král i DVTV, Kdo vyhrál Křišťálovou Lupu?

Avast, Jirká Král i DVTV, Kdo vyhrál Křišťálovou Lupu?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?