Hlavní navigace

Doménová centrála na Lupě

Marek Antoš 21. 6. 1999

Kdo chvíli stál, už stojí opodál. Na Lupě se snažíme nestát a nabízet vám stále nové a nové možnosti a informace. Nejnovějším přírůstkem, kterého jste si už možná všimli v menu, je provázaná dvojice stránek Domény a WHOIS. Oč vlastně jde a co všechno se na nich můžete dovědět?

Pokud dovolíte, začnu WHOISem, který je přeci jen poněkud složitější; ne snad po stránce jeho přípravy, ale spíše co se používání týče. Stručně řečeno jde o webové rozhraní k WHOISové databázi RIPE, tedy evropského sdružení poskytovatelů připojení, které se stará o přidělování domén, adresních prostorů čili bloků IP adres, registraci nových poskytovatelů a autonomních systémů. Právě tyto údaje se dají najít v databázi RIPE. Naše rozhraní, které pro vás připravil Petr Tesařík, nabízí komfortní přistup k těmto údajům ať už cestou jednoduchého vyhledávání, nebo pomocí vyhledávání pokročilého, které umožňuje přesnou specifikaci toho, co a kde se má vlastně hledat.

Nejjednodušším příkladem, jak se WHOIS dá použít, je hledání konkrétní domény (třeba mobil.cz), o níž se můžete dozvědět, na koho je napsaná a kdo je její administrativní a technický kontakt. Stejně tak můžete hledat z druhé strany, tedy konkrétní osobu podle jména (pozor, bez hacku a carek) a dokonce se následně podívat, které všechny domény má v držení. Docela zajímavá je i možnost zadat libovolnou IP adresu a okamžitě zjistit, do jakého bloku patří, kdo je jeho držitelem a k jakému poskytovateli připojení je připojen (samozřejmě musí být v rozsahu a dosahu RIPE, o IP adrese třeba z amerického Internetu vám toho moc neřekne).

Vedle databáze RIPE se hledá také v databázi bill-c, tedy fakturačních kontaktů českých domén; i tyto řetězce a jim odpovídající firmy tedy můžete hledat. Aktualizace této databáze je však velmi nepravidelná, protože EUnet ji pouze občas oživuje na svých stránkách (a zatím to za tři měsíce udělal dvakrát) – u nově registrovaných domén proto tyto údaje nejsou k dispozici.

Druhá novinka, stránka Domény, je – nebo si to alespoň myslím – pro používání ještě snažší. Vedle toho, že i tady najdete okénko pro hledání ve Whoisu, jsme se snažili na tuto stránku „nacpat“ co nejvíce informací, které se týkají domén. Najdete tu jejich aktuální počet, přírůstek oproti včerejšímu dni i datum poslední změny (zvláště v dřívějších dobách bylo zvykem, že CZ-NIC prováděl registrace a změny jen třeba dvakrát týdně, což už však dnes příliš neplatí). Velmi zajímavé jsou grafy z vývojem počtu domén za poslední měsíc a zejména rok: zachycuje totiž neustálý lineární vzrůst.

Užitečné mohou být i přehledy domén, které byly zaregistrovány v poslední době (na zmíněné stránce jich je zhruba 300 nejnovějších, což v praxi odpovídá zhruba třem dnům nazpátek) a také těch, které byly naopak zrušeny; pokud se vám nějaká z nich zalíbí, můžete si ji hned nechat zaregistrovat (jestliže vás ovšem už někdo nepředběhl). Blbinkou na okraj, která se však mně osobně velmi zamlouvá, jsou nejdelší a nekratší domény, se kterými se naposledy něco dělo (tj. byly registrovány nebo naopak zrušeny) – občas tu člověk najde pěkné kuriozitky.

Tyto informace jsou zároveň doplněny o přehled vybraných článků, které jsme na Lupě této problematice věnovali. Opravdu tam nejsou všechny, ovšem když jsem se včera ponořil do archívu a zjistil, kolik jsme toho vlastně o tomto tématu za uplynulý rok a dva měsíce stihli napsat, byl jsem dost překvapený. A přitom tomu zcela určitě není konec – všechny otázky kolem fakturace a dalšího vývoje jsou zatím otevřené.

Pokud na této stránce ještě něco chybí, je to podle mého názoru popis, jak lze domény registrovat a nějaké všeobecné povídání o historii registrace domén u nás a o současném stavu. Vhodné by asi také bylo umožnit návštěvníkům, aby si přímo z této stránky mohli nějakým snadným způsobem doménu registrovat. Obojí se budeme snažit v dohledné době doplnit. Máte-li nějaký další nápad, nestyďte se a sem s ním.

MIF16

To jsou tedy poslední novinky z naší kuchyně. Zůstaňte prosím u příjimačů, příště už asi na tomto místě budu oznamovat novinky, týkající se testů připojení. A dá-li příroda, bude to už brzy.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?