Hlavní navigace

Domény budou příští rok levnější

Mirek Zeman

S přechodem národní domény .cz na tzv. systém více registrátorů došlo k poklesu cen za registraci a udržování domény. Po roce provozu systému více registrátorů udělal CZ.NIC novou kalkulaci a od příštího roku budou velkoobchodní ceny pro registrátory nižší. Ti toto snížení chtějí promítnout do koncových cen svých služeb.

Přibližně před rokem začal v národní doméně .cz fungovat tzv. „systém více registrátorů“.

Dříve nebyl rozdíl v tom, zda jste uživatel, či registrátor. Domény bylo možno registrovat pouze u CZ.NIC, a to za jednotnou cenu. Když jste si registrovali doménu u registrátora, byl tento pouhým prostředníkem a musel za vás, resp. vaši doménu, CZ.NIC zaplatit stejných 1600, resp. 800 korun, jaké byste museli zaplatit vy sami. Jeho marže byla nula.

V systému více registrátorů již registrátoři mohou „nakupovat“ domény od CZ.NIC za velkoobchodní ceny.

Velkoobchodní cena domény se skládá ze dvou složek: registrace (jednorázově) a udržování záznamu (každých 12 měsíců). Výše registrace činí 400 korun, výše udržování záznamu 600 korun.

Aby se mohl registrátor vůbec stát registrátorem a nakupovat za velkoobchodní ceny, musí nejprve složit zálohu 150.000 korun a dalších 150.000 korun za služby poskytované ze strany CZ.NIC.

Velcí registrátoři nebyli s cenami služeb spokojeni. „Naše očekávání byla (…) 200 až 300 Kč. Po výběru nového dodavatele decentralizovaného řešení již bylo jasné, že tyto ceny jsou utopií. Nicméně (…) cena by mohla být 500 Kč na rok a úplně by mohl odpadnout poplatek za registraci,“ řekl tehdy pro Lupu Milan Behro ze Zoner software.

Nové ceny

V pátek 1. října rozeslal CZ.NIC do konference členů email s názvem CZ.NIC – změna ceníku. Jeho obsah je stručný: roční platba registrátora se snižuje ze 150.000 korun na 116.700 korun, cena za registraci se snižuje ze 400 korun na 300 korun a cena udržování záznamu se snižuje z 600 korun na 500 korun.

CZ.NIC vyhodnotil vývoj počtu domén za uplynulý rok a udělal prognózu do roku budoucího. Ceny jsou podle výkonného ředitele CZ.NIC Jiřího Dohnala výsledkem kalkulace.

Pokud si stejně jako já kladete otázku, proč se roční platba registrátora snížila právě na 116.700 (a ne třeba 116.500 nebo 116.800), pak vězte, že CZ.NIC původně počítal s deseti registrátory. Nakonec jich je však více.

V emailu se dále uvádí: „Protože všichni registrátoři přistoupili do včerejšího dne na písemnou dohodu o tom, že k úpravě může dojít dříve než za šest měsíců od vyhlášení (jak stanoví Zásady obchodních podmínek pro registrátory), nabývají úpravy platnost (…) 1. října 2004 [snížení roční platby registrátora] (…) a 1. ledna 2005 [snížení ceny registrace a udržování domény] (…).“

Reakce registrátorů

Karel Umlauf říká, že Globe Internet usiluje o nižší ceny po celou dobu, co je členem CZ.NIC. Milan Behro se domnívá, že snížení cen je přirozený vývoj a že CZ.NIC jej udělal pod tlakem největších registrátorů.

Globe Internet, Ignum a Zoner software svorně tvrdí, že nové velkoobchodní ceny povedou k poměrnému snížení cen jejich služeb.

Anketa

Měly by podle vás být domény ještě levnější?

Našli jste v článku chybu?

11. 1. 2005 22:33

LOBO (neregistrovaný)
Opakuji, dosla pouze odpoved na muj email od pani inzenyrky, ze je vse vporadku. Jinak nic (od NIC :-) Moje adresa i emaily jsou stejne uz asi deset let. A ja jsem presvedcen, ze to nebyla souhra nahod.

11. 1. 2005 22:08

Dan Lukes (neregistrovaný)
Hm, no vidite, to me prislo nekolik emailu (ale pravda - mel jsem v poradku kontaktni emailove adresy) - a jelikoz jsem vec pote vyridil, nemel jsem moznost zjistit, zda by mi prisel take papirovy dopis. Ackoliv i "papirovou" postovni adresu udrzuji aktualni. Dokonce i kdyby vas email byl z jakehokoliv duvodu nefunkcni, podobne emaily dostali take vas technicky spravce i platebni kontakt. A ty uz jste si vybiral vy sam - je tedy trochu prekvapive, ze vam nic o problemu nerekli. Je tedy…
DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D