Hlavní navigace

Dopisy z Islandu

Jan Handl 8. 5. 2010

Internetoví podvodníci mají díky výbuchu sopky na Islandu další bič na důvěřivce. Nabízejí jim zprostředkování náhrady způsobené škody, samozřejmě za poplatek. Z nigerijských dopisů se v posledních dnech staly dopisy islandské. Co na to dotčený úřad civilního letectví? Samozřejmě s tím nemá nic společného.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

BBC upozornila na novou kratochvíli internetových podvodníků. Místo nigerijských dopisů (přesněji řečeno e-mailů) posílají nyní dopisy islandské. Ano, správně, souvisí to s výbuchem sopky a následným omezením letecké dopravy nad Evropou. E-mail se tváří jako oficiální dopis od Civil Aviation Authority a slibuje náhradu škody v podobě dvou tisíc liber. Jediné, co musí postižený udělat, je zaplacení administrativního poplatku. Koncept je tedy stejný jako u zmíněných nigerijských dopisů, pouze o mnoho důvěryhodnější. Nejedná se o tolik peněz a celá kauza vypadá docela důvěryhodně.

Podvodný e-mail zveřejnili Scam Detectives. Výše zmíněný úřad ihned prohlásil, že s celou akcí nemá nic společného a že jde o evidentní podvod. Abychom se pomalu začali bát toho, že nás někdo napálí. Kdo má myslet na to, že když mu někdo oznámí příslib peněz, může jít o podvod. Podvodníci jsou čím dál tím víc vynalézavější, o čemž svědčí třeba i dopisy z Islandu. Dokáží se rychle přizpůsobit aktuálním událostem, a to je velmi nebezpečné. Pokud se e-mail tváří důvěryhodně a informace do sebe zapadají (v tomto případě byli jistě osloveni i ti, kteří skutečně díky sopce zůstali uvězněni někde, kde se jim to vůbec nehodilo), na lep se skáče velmi jednoduše. O sopce věděli snad všichni, takže nebyl důvod nevěřit. Úřad, který je pod dokumentem podepsán, skutečně existuje a kdo by si chtěl ověřovat, zda člověk z úřadu je reálný. Informace o tom, kolik lidí naletělo ani kolik jich bylo e-mailem zasaženo, bohužel nebyly zveřejněny. Škoda, docela by mě zajímalo, jaká byla konverze. Asi docela slušná…

WT100

Představte si, že budete osloveni podobným scamem zasazeným do našich reálií. Vše bude mistrovsky připraveno a provedeno, jenom v tom bude maličkatý háček v podobě zanedbatelného poplatku na vyřízení. Určitě by mnozí neodolali a nalétli. Tedy podle mého názoru. Je ještě pořád dost internetových uživatelů, kteří věří všemu, co se na Internetu a v e-mailu píše. Vzpomínám na to, když se před skoro dvaceti lety stará teta skoro rozbrečela nad reklamou na „bundu amerických pilotů“. Naříkala, co s ní bude dělat, výraz reklama a jeho význam neznala, myslela si, že když leták do schránky dostala, musí si prostě bundu koupit.

Pokud vám to přijde vtipné, chápu. I já jsem se při poslechu této historky docela nasmál. Co se ale může stát, když se neznalí setkají s podvodným e-mailem? Pravděpodobně naletí. Mám tedy prosbu – zkuste vzdělávat své rodiče a prarodiče v tom smyslu, aby nevěřili všemu, co jim někdo napíše do e-mailu. Mohlo by se jim to totiž šeredně nevyplatit a zavání to i krádeží celoživotních úspor. Vlastně, ani to není krádež v pravém slova smyslu, když někdo díky neznalosti nebo hlouposti pošle svoje peníze podvodníkům…

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban