Hlavní navigace

Dostat se k e-mailům šéfa CIA? Kupodivu to nebylo nic složitého

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Daniel Dočekal 26. 10. 2015

Je to příběh ignorance, nedodržování nejzákladnějších pravidel a trochy štěstí s potřebnou dávkou sociálního inženýrství.

E-maily šéfa CIA Johna Brennena vypuštěné WikiLeaks přinášejí samozřejmě řadu obvyklých menších či větších odhalení, včetně řady otázek. Jedna ze souvisejících maličkostí je ale to, jak se vlastně podařilo něco tak zdánlivě nemožného – tedy proniknout k mailům šéfa CIA.

Především, pokud se stanete šéfem CIA, dalo by se předpokládat, že používáte dostatečně zabezpečené komunikační prostředky. Nikoliv, že si na „firemním“ e-mailu nastavíte přeposílání na soukromou schránku u AOL. 

Co Brennena k něčemu takovému vedlo, je těžké odhadnout, ale svědčí to o značné dávce počítačové i bezpečnostní negramotnosti. Ale také nezodpovědnosti a zároveň o zásadním nedostatku v (nejenom) poštovních systémech CIA. Něco takového by totiž nemělo být možné. Případně to měl odhalit software, který má podobné excesy nepřetržitě hlídat.

Jedno je ale jasné, pokud by ona osobní schránka u AOL neexistovala, žádný problém by nevznikl. To další už je velmi zajímavý sled okolností.

Štěstí, sociální inženýrství a ignorance

Hacker se do schránky u AOL dostal nejprve tak, že si zjistil, že Brennen používá určitého operátora, stačilo mu k tomu vědět telefonní číslo. To ho přivedlo k Verizonu a tam zkusil štěstí s prvním sociálním inženýrstvím. 

Vydával se za technika Verizonu a s historkou o momentálním výpadku systémů se mu podařilo z jiného zaměstnance Verizonu dostat osobní údaje Johna Brennena. Jedním z údajů bylo například poslední čtyřčíslí platební karty, kterou platí služby u Verizonu.

Zaměstnanec Verizonu, který mu tyto údaje prozradil, přitom žádal ověření přes Vcode (Verizon Code, číslo zaměstnance). Paradoxně mu stačilo náhodně vymyšlené číslo. Vedle již zmíněného čtyřčíslí z platební karty se hacker dostal i k zákaznickému číslu, PIN kódu k telefonu, záložnímu telefonnímu číslu a hlavně k AOL adrese, kterou Brennen používal.

Peklo bezpečnostních otázek

Právě to mu pomohlo k nastavení nového hesla u AOL. Roli zde hraje starý známý systém „bezpečnostních otázek“ či obecně jakýchkoliv otázek sloužících pro ověření. Ty první jsou už dávno zásadním bezpečnostním rizikem a ty druhé jsou zásadním problémem, protože nemusí ověřovat vůbec nic. 

První jsou problematické hlavně proto, že je lidé nechápou jako další hesla (a nedávají tam tedy nesmyslné odpovědi), ale poctivě je vyplňují. Odpovědi na otázky typu „jak se jmenovala vaše matka za svobodna“ jsou přitom snadno odhalitelné. V USA mají navíc ve zvyku do bezpečnostních otázek dávat právě „poslední čtyřčíslí z platební karty“. Případně právě tohle čtyřčíslí používají pro ověření „totožnosti“ při osobním kontaktu. 

Hacker (a jeho spolupracovníci) se tak nakonec poměrně snadno dostal do pošty Brennena v AOL. To, že tam našel přeposílané maily z jeho účtu v CIA, muselo být asi dost velké překvapení, protože něco takového je až k neuvěření absurdní.

Reset hesla hacker vyřešil telefonátem do AOL, kde stačilo jednak ono zmíněné čtyřčíslí platební karty, plus ověření toho, že volající věděl jméno a telefonní číslo. Což byly informace získané v předchozím kole sociálního inženýrství. Tohle celé tak trochu připomíná absurdní chování českých operátorů, když vám volají na mobil a ptají se, zda „hovoří s majitelem tohoto telefonu“. Jako by snad čekali, že jim případný zloděj řekne „pardon, ne, já ten telefon právě ukradl“.

Dny hraní si na kočku a myš

Hackerům se dařilo k Brennově e-mailu u AOL přistupovat tři dny, poté došlo k deaktivaci účtu a o den později Brenean účet u AOL kompletně zrušil. 

MIF16

Po tři dny si navíc s Brennenem tak trochu hráli na kočku a myš. Brennen po zjištění, že nemůže přistupovat k účtu, nechal heslo změnit, načež hackeři (stejně jako poprvé) získali přístup zpět další změnou hesla. Sami říkají, že tohle proběhlo celkem třikrát.

Nakonec hacker samotnému Brennerovi zavolal na jeho mobil a oznámil mu, že má hacknutou poštovní schránku. 

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Rybí tuk bez odéru

Rybí tuk bez odéru