Hlavní navigace

Dotovaný zastaralý Internet

Aleš Miklík 14. 12. 2006

Projekt bezdrátového městského připojení v Praze sice čeká na vyjádření Evropské komise k otázce zpřístupnění "plného" Internetu zdarma, v mezičase se však spustí alespoň v omezené podobě. Proti té lze sotva co namítat, problém však nastane, až si do připravené sítě plnohodnotný Internet cestu najde. Veřejnosprávní konkurenci by pak těžko nesli především malí místní poskytovatelé.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Internet zadarmo je vždy vděčné slovo do odborné pranice, alespoň soudě dle diskusí jak na Lupě, tak na jiných serverech. Proč řadu lidí tolik popuzuje? Zřejmě ze stejných důvodů, proč jiné lidi naopak vzrušuje – nezávislost na místní komerční nabídce, dostupnost a hlavně cena. Ti první mluví o porušení pravidel volné hospodářské soutěže, ti druzí o podpoře e-governmentu a informační gramotnosti obyvatel (hlavně těch, kteří by si jinak Internet „neosahali“). Stupňů takové podpory je však víc a právě na zvolené kvalitativní a obsahové úrovni služby záleží, nakolik bude výsledek pro ostatní poskytovatele skutečně diskriminační.

Magistrát Prahy se snaží svoji představu, inspirovanou projektem Prahy 5, protlačit do reality už poměrně dlouho. Od počátku mluvil především o „plném“ Internetu, tj. zpřístupnění všech služeb Internetu obyvatelům Prahy, a to bezplatně. Tento vskutku nekompromisní plán se naštěstí podařilo zastavit jak stížnostmi poskytovatelů, tak srážkou s pravidly pro veřejnou podporu, platnými v Evropské unii.

Magistrát nicméně nezahálel a projekt dál rozvíjí, jen jej rozdělil na etapy (a v úterý vybral dodavatele řešení, firmu ICZ). V první etapě bude síť určena pro elektronickou komunikaci občanů s orgány hlavního města Prahy. Využití tak bude limitováno pro styk s úřady a získávání místních turistických informací. Jiří Peterka se již oprávněně ptal, budou-li pak náklady na podobnou službu ospravedlnitelné a kdo ji asi bude využívat. Inu, zřejmě by o velký cvrkot nešlo. A i magistrát by jistě přivítal, kdyby rozhodnutí Evropské komise (EK) bylo kladné a oni do sítě mohli „pustit“ Internet se vším všudy.

Zopakujme si totiž fakta: celkové náklady na vybudování a provoz prvních pěti let jsou 287.000.000 korun, z nichž část zaplatí stát, část Praha a část půjde ze strukturálních fondů EU. Nepochybuji, že existující infrastruktura, pokrývající velkou část města, bude pro nápady na „plný“ Internet dostatečně velkým lákadlem i v případě, že EK rozhodne záporně. Jak dlouho asi bude úřední šiml ve spolupráci s velkými poskytovateli vymýšlet cestu, jak pravidla EK obejít a vloženou investici řádně zužitkovat?

Praha tak učinila další krok k tomu, aby se stala vyspělou metropolí a zařadila se k těm městům na světě, která se rozhodla myšlenku elektronických veřejných služeb zaměřených na občana přenášet do skutečného života, píše se ve včerejší tiskové zprávě magistrátu. Magistrát však zapomíná na jednu věc: zatímco u zmiňovaných měst v civilizovaných zemích má nabídka připojení podobu především cenově dostupných kabelových a DSL služeb, v Česku byl trh dlouho svírán neliberalizovanými podmínkami a dominancí jednoho poskytovatele.

V návaznosti na to pak po celé zemi vyrostly místní WiFi sítě, jejichž provozovatelé vykrývali mezeru mezi drahou a datově příliš omezenou nabídkou větších ISP. Parametry a ceny ADSL a kabelových přípojek už naštěstí dohání i ony vyspělé oblasti (a díky bohu za to), ovšem bezplatná celoměstská WiFi by poškodila právě menší bezdrátové poskytovatele, kteří se pak oprávněně mohou ptát proč zrovna my?

EBF16

Jistá naděje tu však pro ně i v tomto horším scénáři zůstává. Síť bude v úplném rozsahu spuštěna v 1. čtvrtletí 2008 na technologii WiFi mesh, kdy již doufejme i ve zbytku ČR bude v plné síle dominovat u bezdrátů WiMax. Lokální poskytovatelé ostatně přecházejí rovnou na optiku, takže je možné, že magistrátu zůstane za necelé dva roky v rukou poměrně zastaralá „hračka“.

Nevypíše-li obratem žádost o další dotaci na její modernizaci.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn