Hlavní navigace

Drahý benzín, šance pro e-shopy

Jan Ambrož 20. 9. 2005

Hurikán Katrina přinese českým internetovým obchodům více zákazníků. Nedává vám to smysl? Jak by mohla zdánlivě nesouvisející tragédie u břehů Mexického zálivu ovlivnit českou e-komerci?

Benzín nyní tankujeme v průměru za 33,25 koruny za litr. Jeho relativně vysoká cena se stala v posledních týdnech tématem číslo jedna nejen v Čechách, ale i jinde ve světě. U benzínových pump se tvoří fronty; Češi si vzácnou pohonnou hmotu čepují do kanystrů, aby se připravili na horší časy. Britští farmáři, sdružení do nátlakové skupiny Fuel Lobby, zase plánují blokovat rafinérie a zpomalovat provoz na dálnici M4. Chtějí tím přimět vládu ke snížení spotřební daně na pohonné hmoty. Některé aerolinky krachují.

Cena benzínu je dosti závislá na hodnotě barelu ropy, která rovněž vystřelila vzhůru jako papírový čertík z krabičky. Částečně za to mohou zavřené ropné rafinérie a jihoamerický hurikán Katrina. Spojené státy musí dovážet pohonné hmoty z Evropy, a tím se ceny zvedají.

V souvislosti s panikou, která okolo cen pohonných hmot probíhala a probíhá, mnozí volají po tom, aby státy přehodnotily svou ekonomickou závislost na ropě, hledaly alternativní řešení, ba aby se sami lidé zamysleli nad stylem svého motorizovaného života.

Na tom něco bude. Osobně mi městské hromadné dopravní prostředky nevadí (v české metropoli toho s autem stejně mnoho nenaděláte), podobně jako jízda na kole (byť už dlouho leží zaprášené v garáži vedle kanystrů s benzínem).

Minimálně jednou týdně však u nás doma absolvujeme následující koloběh: vezmeme auto za město, vybojujeme si místo na přeplněném parkovišti, svedeme souboj nákupních košíků mezi regály, u pokladny vyzkoušíme svalstvo i nervstvo, načež se vrátíme živi a zdrávi s napěchovanými taškami.

Za pár dní si touto anabází procházíme znovu, stejně jako polovina všech domácností vůbec. Ačkoliv ve velkých obchodních řetězcích netrávíme víkendy, ztráta času a koneckonců i benzínu je znatelná.

Jaké je tedy alternativní řešení? Vrátit se o pár let zpátky, k zatím nezrušeným pultům „smíšenek“ a večerek. Anebo ještě lépe: začít konečně nakupovat elektronicky.

Vyjmenovávat výhody internetového nakupování by bylo nošením sov do Athén, nicméně teprve drahý benzín by mohl být tím hybatelem, revolucí, kdy bychom výhody e-shoppingu převedli z teorie do praxe a nabourali všeobecné neefektivní nákupní zvyklosti.

CIF16

Otázkou je, zda si lidé opravdu dají dvě a dvě dohromady a české e-shopy jim budou mít co nabídnout. Až na nepříliš vyvinutý segment potravin, kde svou činnost navíc ukončil Multimarket, je to nadějné. Kamenné obchodní řetězce by pak hodně rychle přehodnotily svou apatickou obchodní strategii na Internetu.

Posledním zádrhelem by mohla být… cena benzínu. Objednané zboží k nám z e-shopu poštovním holubem nedorazí. Příznivé internetové ceny vinou zdražení transportních služeb budou ty tam. Na druhou stranu, rozvážkový systém je z hlediska spotřeby určitě účelnější než individuální cesta automobilem.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?