Hlavní navigace

Dropbox po víkendovém výpadku: nešlo o hack a data uživatelů nebyla dotčena

Autor: Dropbox.com
David Slížek

Víkendový několikahodinový výpadek služeb úložiště Dropbox byl podle firmy způsoben chybou při plánované údržbě serverů.

Dropbox, cloudová služba na ukládání a sdílení souborů, nefungovala několik hodin v pátek odpoledne amerického času (tedy v noci na sobotu našeho času). I když se firmě podařilo většinu funkcí obnovit do tří hodin, několik procent uživatelů si na finální zprovoznění všech funkcí muselo počkat až do neděle.

Příčinou problémů nebyl podle firmy útok, ke kterému se hned o víkendu na Twitteru přihlásili údajní hackeři, ale chyba při upgradu operačního systému několika serverů, oznámil šéf IT Dropboxu v poměrně obsáhlé omluvě uživatelům.

Skript, který měl ověřovat, zda se na updatovaných serverech zrovna nezpracovávají nějaké data, podle něj obsahoval chybu, kvůli které bylo reinstalováno i několik „živých“ strojů.

„Vaše soubory nebyly během výpadku v ohrožení. Dotčené databáze neobsahovaly souborová data. Používáme je k provozu některých funkčností (například sdílení fotoalb, zálohování fotografií a některých funkcí API),“ říká firma v omluvě.

UX17_pulpitel2

Poslední větší bezpečnostní problém měl Dropbox v létě 2012, kdy z webu třetí strany unikla přihlašovací jména a hesla části uživatelů. K postiženým tehdy patřil i zaměstnanec firmy, který si v úložišti ukládal e-mailové adresy uživatelů.

Zdroj: Blog Dropboxu

Našli jste v článku chybu?
14. 1. 2014 13:24

Každý rok má alespoň jeden bezpečnostní incident. Už se mi to nechce hledat, ale ten z léta 2012 rozhodně nebyl poslední :-)

14. 1. 2014 16:34

Teď to pravděpodobně nebyl bezpečnostní incident. Pokud se tedy opravdu jednalo o výpadek, že.... Ten z 2013 si nepamatuji a musel bych to dohledávat. Někde jsem je měl i sepsané, ale už nevím kde. Dropbox pro mne opravdu není priorita. Vím, že došlo za poslední roky ke třem únikům dat. Jeden z nich byl když se jim vyresetovala práva (nebo tak něco) díky čemuž byla po určitou dobu dostupná data všech všem. Proto osobně Dropbox nemám rád a nepoužívám jej. Nicméně je samozřejmě věcí každého, jestl…