Hlavní navigace

Dualita prostředků v počítačových sítích

Michal Krsek 7. 11. 2000

Stejně jako jinde existuje i v počítačových sítích dualita prostředků, kterými je možné problém řešit. V klasickém zpracování dat je tato dualita reprezentována výpočetní silou a velikostí paměti. Velmi zjednodušeně lze říci, že pokud algoritmická náročnost řešení problému stoupá, paměťová složitost zůstává stejná či klesá.

Naopak, většina výkonných algoritmů potřebuje velká množství paměti. Příkladem může být zejména vyhledávání v databázích. Pokud existuje dostatek volné paměti, je vhodné uložit index, což jsou v podstatě redundantní informace. Díky indexu je vyhledávání rychlejší, protože algoritmus tyto redundantní informace využije přímo, aniž by je musel dopočítat. Obecně se dá konstatovat, že paměť je levnější než počítačový výkon, neboť její kapacita se navyšuje snadněji než kapacita výpočetní, přičemž s navyšováním paměti její efektivita využívání neklesá tak jako efektivita výpočetního výkonu.

V oblasti počítačových sítí popíšeme dvě duality.

Jednou z dualit je dualita klienta a serveru. V počátcích, kdy byly počítače drahé (málokdo vzpomíná na okřídlenou větu šéfa IBM: Na světě je trh tak pro pět až šest počítačů.) a k nim byly připojeny terminály, byla veškerá výpočetní síla soustředěna centrálně. S rozvojem PC platformy a LAN sítí se naopak velké množství výpočetní síly přemístilo na klienta. Vytvořením mezivrstvy, tzv. middleware, se potom problém rozdělil na komunikaci server-middleware a klient-middleware.

Dualita, která zajímá nás, je reprezentována přenosovými trasami a aktivními prvky sítě. Jakkoliv se v dnešní době zdá být tento problém především v oblasti obchodní, ani oblast technická nemůže být zanedbána.

V dobách spojení metalickými vodiči se problém soustředil na to, jak dostat analogovým okruhem co nejvíce dat. Velký důraz byl kladen na aktivní prvky tj. modemy. Někteří jistě pamatují fantastické rychlosti V.32Terbo (19.2 Kb/s), V.fast a V.34 (28.8 Kb/s) a V.34+ (33.6 Kb/s). Faktická rychlost byla znásobována kompresí, což umožňovalo s vhodnými daty datové toky kolem 100 Kb/s.

Po době analogové přišla doba digitální, kdy namísto metalických okruhů začala být nasazována technologie digitální. Typickým představitelem je ISDN. Na straně klienta či serveru žádná velká logika, zvyšování rychlosti se řeší spojováním kanálů.

Souběžně s dobou digitální přišla doba optická, kdy každý správný operátor poměřoval svou úspěšnost počtem kilometrů optických kabelů položených v zemi. Zároveň bylo ale potřeba těmito kabely přenášet vícero druhů dat. Díky této potřebě narostla logika na straně aktivních prvků, a to nikoliv pouze zvětšováním výkonu prvků, ale především jejich zmnožováním – (až na úroveň zesilovače signálu/WDM/SDH prvky/ATM přepínače/MPLS přepínače/IP směrovače).

WT100

Dnešní doba se dá nazvat dobou postoptickou, kdy díky konvergenci většiny služeb k IP provozu stačí většině operátorů jeden pár vláken na provoz všech služeb. Díky tomu získávají aktivní prvky na komplexnosti, případně zmenšují počet potřebných vrstev.

K čemu se můžou výše zmíněné úvahy hodit? Například při upgrade technologií sítí ISP. Představme si typické úzké místo většiny ISP – je jím upstream (zahraniční) konektivita. Konektivitu můžete navýšit nebo zakoupit zařízení, která její spotřebu omezují. Jelikož jsou smlouvy na tranzitní konektivitu obvykle roční, může být ušetření několika měsíců výhrou. Můžete tedy nakoupit transparentní proxy cache nebo lépe rozložit doručování USENET news.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?