Hlavní navigace

Důsledná ochrana až na prvním místě

Eduard Hlava 24. 9. 2004

Jsem rád, že se o problematice spamů a spamování mluví, diskutuje a hlavně se i něco řeší. Dokonce je to mnohem užitečnější než rozpravy o tom, jestli jedno konkrétní označení jisté skupiny lidí je urážlivé, či nikoliv. Jenže nic se nemá přehánět, dokonce ani antispamová opatření.

Jsem rád, že se o problematice spamů a spamování mluví, diskutuje a hlavně se i něco řeší. Dokonce je to mnohem užitečnější než rozpravy o tom, jestli jedno konkrétní označení jisté skupiny lidí je urážlivé, či nikoliv. Jenže nic se nemá přehánět, dokonce ani antispamová opatření.

Spamem se zabývaly i politické špičky naší upřímné zemičky, tedy spíše jejich chytří poradci a poradkyně. Že z toho vzešel paskvil hodný dopracování, už víme. Ale snad už každému žije v počítači nějaký ten zabiják nechtěných emailů.

V mém případě se rozhodně výsledky dostavily. Na můj soukromý email mi chodí zhruba 5× méně spamu než před třemi až čtyřmi měsíci. Jsem z toho poněkud překvapen, čekal jsem, že i přes ta všemožná opatření se to bude ještě zhoršovat. V lepším případě stagnovat. Svůj díl na tom má samozřejmě spamový filtr. Ale, ač někteří s takovým postupem nebudou souhlasit, svůj díl na tom má i mé důsledné neuvádění emailových adres ve strojově čitelném tvaru. Místo zavináče používám [-at-] a jiné kombinace, což by mělo teoreticky sosače emailových adres alespoň na čas zmást.

Potud je tedy vše v pořádku. Když se spojí síly, troufám si říci dokonce i v globálním měřítku, nějaký výsledek se snad dostaví. Jenže antispamové systémy ohrožují i normální emailovou komunikaci. Za všechny jeden příklad.

Minulý týden jsem odeslal ze svého soukromého emailu podklady pro vytištění čehosi na offsetu. Odeslal jsem ho samozřejmě až po krátké emailové komunikaci s nejmenovanou tiskárnou. Email obsahoval navíc oproti předchozím emailům pouze přílohu o velikosti necelých 200 kB. Na odpověď jsem čekal marně. Po dvou dnech čekání jsem tedy poslal urgenci – již opět obyčejný email stejně jako na začátku. Zase dva dny nic. Přišel na řadu telefon a následující rozhovor:

EH: „Minulý týden jsem Vám posílal podklady pro tisk, dorazily? Posílal jsem je 15.9., odesílatel takový a takový.“
Tiskař: „Nic takového nepřišlo.“
EH: „Posílal jsem urgenci o dva dny později, ta taky nedorazila?“
Tiskař: „Bohužel, také nic. Malý moment, podívám se ještě, jestli to nespadlo do koše se spamem. Ten se nám tu ale sám vysypává.“
EH: „To je teda pěkný. Případně to mohu poslat znovu.“
Tiskař: „Ano, je to tu ještě ve složce se spamem. Oba emaily, podívám se na ně.“

EH: „Můžete mi vysvětlit, jak je možné, že přes bezproblémovou předchozí komunikaci se najednou moje emaily ocitnou mezi spamem? Mohl byste mi poslat kompletní hlavičku toho mého emailu?“
Tiskař: „Nevím, co po mě chcete, asi vám nepomůžu, tomuhle já nerozumím.“

EH: „Jakého emailového klienta používáte?“
Tiskař: „My tu máme mekyntoše a nějaký majkrosoft něco…“

Je zřejmé, že majitel tiskárny měl špatně nastavený spamový filtr, a jakmile jsem mu poslal přílohu, byl jsem označen za spammera a další emaily už putovaly do koše. Bohužel mu nikdo nevysvětlil, že tímto způsobem může přijít o zákazníky. A pravděpodobně také přichází. Hlavně, že mu nechodí žádný spam do jeho složky, že?

Majiteli tiskárny je to zřejmě jedno, ale mně rozhodně ne. Co když mi někdo poslal důležitý email, který ale stačil sežrat spamový filtr? Třeba jsem vyhrál milión, poslali mi oznámení emailem, na který musím zareagovat do 30 dnů. Jenže před tím už zareagoval spamový filtr a o výhru mě připravil. Jak z toho ven? Jak se nezbláznit ze spamů, ale zároveň ujistit ty, kteří mi něco poslali, že email dorazil? Mám vtíravý pocit toho, že mi utekla nějaká skvělá příležitost, jen kvůli spamovému filtru. Vím, že to zní trochu paranoidně. Ale to, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou, že?

KL_HLASOVANI

Co takhle vybavit spamový filtr automatickou odpovědí? V případě, že spadne email mezi spamy, odešle se o tom automaticky upozornění odesílateli. Skutečný spammer se skutečnou emailovou adresou bude vědět, na čem je. Spammer s falešnou adresou samozřejmě nic nedostane, takže to nás netrápí. Ale slušný člověk se mě může pokusit kontaktovat jinak, když uvidí, že antispamová technika selhala.

Nejlepší obranou by samozřejmě bylo znemožnit spamerům rozesílat spamy. Všem nám je naprosto jasné, že tak jednoduché to ale nebude. Proti spamu se musí bojovat, o tom není sporu. Ale „vocamcaď pocamcaď.“ Žena, která bude tvrdohlavě trvat na používání antikoncepce, se nemůže divit, že ještě stále není v tom. Zkrátka, nic by se nemělo přehánět. Dokonce ani ochrana proti spamu.

Anketa

Bojíte se, že vás spamový filtr připravuje o důležité emaily?

V anketě nejsou žádné odpovědi!
Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada