Hlavní navigace

E-mailování novodobou úchylkou

Eduard Hlava 10. 6. 2005

V současné době je na trhu stále ještě dostatek seminářů, které mají za cíl seznámit zájemce s Internetem a jeho používáním, včetně e-mailu. Nyní se ale začíná pomalu ukazovat, že v nejbližších letech bude zapotřebí zahájit zcela nový typ seminářů a školení zaměřených na to, jak se zbavit závislosti na e-mailu. Tento závěr mi mj. vyplynul z článku E-mail na ústupu?, který zde včera publikovala Rita Pužmanová.

V současné době je na trhu stále ještě dostatek seminářů, které mají za cíl seznámit zájemce s Internetem a jeho používáním, včetně e-mailu. Nyní se ale začíná pomalu ukazovat, že v nejbližších letech bude zapotřebí zahájit zcela nový typ seminářů a školení zaměřených na to, jak se zbavit závislosti na e-mailu. Tento závěr mi, mj, vyplynul z článku E-mail na ústupu?, který zde včera publikovala Rita Pužmanová.

E-mail a vůbec práce s Internetem se stává pro jistou (a stále se zvětšující) skupinu lidí „velmi“ nepostradatelným pomocníkem, bez kterého to prostě už ani jinak neumí. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se však tito lidé nestávali na e-mailu závislí.

Nedávno jsem mluvil s jedním kolegou, který se pohybuje ve finančním světě a Internet využívá zejména jako komunikační nástroj (e-mail). Dál se zatím nedostal. Přišla řeč na e-maily. Když prohlásil „Já si to přečtu až večer, to je čas, kdy kontroluju poštu, protože mám na to klid,“ ještě několik minut poté jsem mu tiše záviděl. Čte poštu jen večer. Celý den vydrží bez e-mailů, bez instant messengerů. Šťastný člověk. Taky bych to chtěl takhle umět.

Ale nedaří se mi to. Ač se snažím Outlook vypínat a číst poštu jen v nepravidelných časových úsecích, vzdálených od sebe více než 30 minut, přesto si už nedovedu představit, že čtu poštu až večer. Někteří odesilatelé dokonce nepřímo vyžadují mou okamžitou reakci, odpověď, akci. Na e-mail? Proboha! Ano, zdá se, že si pletou elektronickou poštu s telefonem. Stali (jsme) se rukojmími e-mailu. Znám pár lidí, kteří mají poštovního klienta zapnutý neustále, skoro 24 hodin denně. Když se nehlídám, stane se to i mně.

Je potřeba si ale uvědomit, že e-mail je pouhým komunikačním prostředkem a že tak jak nikdo nedokáže útržkovitě komunikovat orálně nepřetržitě celý den o velkém množství i nesouvisejících témat, stejně tak není možné, aby takto udržoval komunikaci elektronickou. Tím, jak má e-mail stále vyšší váhu při vzájemné výměně dat a informací, zvyšuje se tím i jeho důležitost ve skupině rušivých činitelů.

Tím nejrušivějším elementem je samozřejmě osobní styk (pokud nemáte u svého pracovního místa dveře, jste nahraní). Dále je tu telefon, ten už se ale dá nezvednout. Pak následují různí instant messengeři. Na samém chvostu řady rušičů se nachází e-mail. Přesto, že je nejméně rušivý, existuje možná nezanedbatelné procento uživatelů (existují výzkumy?), kteří se jím nechávají rádi a často rušit. Zcela dobrovolně.

Je to snad nějaká úchylka? Touha po tom být stále v obraze? Nebo prostě jen nemají nic lepšího na práci? Dostáváme se tak do fáze, kdy umíme bojovat se spamem (v nejhorším případě alespoň tak, že jsme se ho naučili ignorovat a automaticky mazat), ale neumíme bojovat s ostatní poštou, které je také čím dál tím více.

Našli jste v článku chybu?

13. 6. 2005 20:52

Flasi (neregistrovaný)
Nepsal jste, ze nezvedate telefony jenom ve 22:00 v sobotu (to je nezveda vetsina lidi, pokud nema duvod domnivat se, ze to bude nalehave). A nejde jenom o to, aby se vam dovolal sef, a ze to muze resit pres vaseho kolegu, ktery z toho musi byt nadseny a asi vas miluje. Aby se vam dovolali take kolegove (kteri vas patrne taky miluji) a nekteri spolupracovnici z firem s kterymi spolupracujete na projektu ve vztahu partner-parnter, nebo zakaznik-zadavatel.
Anebo jsou vase komunikacni dovednosti t…

13. 6. 2005 20:25

markon (neregistrovaný)
Nezvedání telefonů šéf řeší tak, že zavolá kolegovi vedle mě :-) Jinak sorry, ale když vám někdo z firmy zavolá v sobotu ve 22:00 proto, aby si ujasnil podnikové cíle, nedivte se, že pak telefony neberu.

Zásadně ignoruji lidi, co mi posílají a telefonují kvůli blbostem, na to si svého času opravdu cením. Když mě někdo potřebuje, volá 5x, pak vím že to není blbost a snad to i vezmu, když se mi chce.

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu