Hlavní navigace

Easy YouTube Video Downloader i Best Video Downnloader jsou podvod

 Autor: Google
Daniel Dočekal 24. 8. 2013

Sambreel se vrací s novými podvodnými aplikacemi na „stahování videí z YouTube“. Ve skutečnosti slouží k výměně inzerátů za vlastní a parazitování

V uplynulých letech se společnost Sambreel zapsala do internetových dějin podvodným software, které když se dostalo do počítačů uživatelů, tak nahrazovalo inzeráty na New York Times či Facebooku. Místo originálních inzerátů se uživatelům ukazovaly ty, které dodávala sama Sambreel a samozřejmě je prodávala a získávala za ně peníze, místo provozovatelů webů.

Nyní se stejné schéma vrací. Cílí na uživatelé, kteří hledají cestu jak z YouTube stahovat videa a nabízí jim Easy YouTube Video Downloader (už není k dispozici) a Best Video Downloader (už také není k dispozici, oboje zmizelo nedlouho poté co se celá záležitost dostala do médií) – oboje v podobě rozšíření do prohlížeče a samozřejmě včetně obvyklého přídavku v podobě změn reklamních pozic, které se uživateli zobrazují při prohlížení webů.

TIP: Přečtěte si New ‚Adware‘ Apps Bug Facebook, Google z prosince 2011, tedy z doby kdy se aktivity Sambreelu týkaly Facebooku i Google.

Falešný inzerát na YouTube (zdroj: Spider.io)

Falešný inzerát na YouTube (zdroj: Spider.io)

Sambreel tentokrát míří na reklamu zobrazovanou na YouTube – to že se vám podařilo něco takového chytit poznáte například tak, že se vám v prohlížeči na www.youtube.com objeví reklamní pozice, která tam ve skutečnosti nejsou. V tomto konkrétním případě se aktuálně zobrazuje velký banner ve spodní části stránky (žádný takový banner tam Google nemá). Případně je vyměňována inzerce klasická za vlastní – tam bude případné odhalení podstatně složitější, inzeráty často používají takový vzhled a formu, že vypadají jako legitimní.

Sambreel se po neúspěších a chycení Facebookem a New York Times samozřejmě skrývá za nové identity – Yontoo (opět již „mimo provoz“¨), Alactro či AdMatter (i zde čerstvě „mimo provoz“) a řadu dalších domén a firem, které jsou určeny k prodeji inzerátů (a využívání inzertních systémů), které se pro řadu inzerentů tváří, jako kdyby opravdu šlo o prodej inzerce na YouTube.

Žádná maličkost, miliony instalací

Jak upozorňuje spider.io, kteří se podíleli na odhalení praktik Sambreelu i v minulých případech, vůbec nejde o nic malého – podvodné rozšíření prohlížeče od Sambreelu najdete až 3.5 milionech prohlížečů. A v době nejvyššího rozmach se Sambreelu dařilo natolik, že tvořil až 15 % zásob inzerce na některých inzertních systémech.

Falešný inzerát na YouTube (zdroj: Spider.io)

Falešný inzerát na YouTube (zdroj: Spider.io)

Zajímavé na aktivitě Sambreelu je, že lze jenom velmi těžko dojít k jednoznačnému závěru o případné nelegálnosti podobného chování. Sambreel totiž inzeráty vyměňuje přímo u uživatele, podobně jako kdyby sám uživatel používal, například, nějaký systém na blokování inzerce. A uživatel si podobné rozšíření do počítače instaloval také dobrovolně, byť mu nikdo přímo neřekl, že se mu bude míchat do inzerce.

TIP: Sambreel a jím vyměňovaná inzerce je dokonce každých 120 sekund znovu nahrávána, což je něco co klasické inzeráty od Google nedělají. Což může být také jedno užitečné poznávací znamení.

Neméně zajímavé je to, že když Facebook zjistil aktivity Sambreelu, tak se postaral o zablokování na svých stránkách. Na což Sambreel reagoval žalobou. Tu posléz federální soud smetl ze stolu s tím, že používání Facebookou není základním lidským právem a že Facebook má právo vyloučit uživatele, kteří si nainstalovali program, který mění vzhled webu a zaměňuje inzeráty.

Nejde jen o inzerci, šíří i malware

Nejde ale zdaleka pouze o výměnu inzertních pozic a šíření vlastních inzerátů. Místo inzerce je často šířeno malware, škodlivý kód, který se buď snaží přímo využít nějakou bezpečnostní chybu v systému uživatele, nebo se ho nějakým sociálním inženýrstvím snaží přesvědčit k instalaci malware.

KL_HLASOVANI

Jde o klasické snahy spočívající v zobrazení varování před „outdated Java“, tedy toho, že uživatel má starou verzi Javy a z bezpečnostních důvodů je nutné provést aktuaizaci. Ke stažení je mu potom nabídnuto 100% malware, které si uživatel samozřejmě ochotně vpustí do systému.

Zdroj: Sambreel is Still Injecting Ads. Video Advertisers, Beware.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Konference Radiokomunikace se blíží

Konference Radiokomunikace se blíží

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní