Hlavní navigace

Evropská komise chystá regulaci cen SMS a datových služeb

Jiří Macich ml.

Evropská komise skutečně bude chtít regulovat ceny SMS a datových služeb v rámci roamingu, o čemž se spekuluje již několik měsíců. Předseda Evropské komise José Barroso a eurokomisařka Viviane Redingová oznámili, že ceny jsou těžce předražené a komise proto prý začne připravovat řešení, které by je mělo snížit. Občané Evropské unie mají právo zasílat v zahraničí textové zprávy, aniž by byli oškubáni. Poplatky za roaming už příliš vysály peněženky zákazníků, nebrala si servítky eurokomisařka…

Evropská komise skutečně bude chtít regulovat ceny SMS a datových služeb v rámci roamingu, o čemž se spekuluje již několik měsíců. Předseda Evropské komise José Barroso a eurokomisařka Viviane Redingová oznámili, že ceny jsou těžce předražené a komise proto prý začne připravovat řešení, které by je mělo snížit. Občané Evropské unie mají právo zasílat v zahraničí textové zprávy, aniž by byli oškubáni. Poplatky za roaming už příliš vysály peněženky zákazníků, nebrala si servítky eurokomisařka Viviane Redingová. (Finanční noviny)

Stejně jako v případě zavádění regulace ceny hovorů v rámci roamingu, i teď se plánovaná opatření nelíbí mobilním operátorům. Regulaci v této podobě vnímáme jako krátkodobé a populistické opatření, které jen uměle zmrazí ceny. Nemyslí na budoucnost, zejména na rozvoj sítě a nových technologií a služeb pro zákazníky. Mnohem efektivnější je konkurence. Právě díky ní klesají ceny za hlasový i datový roaming či SMS ze zahraničí o desítky procent ročně, tvrdí Miroslav Čepický z českého Vodafonu.

Našli jste v článku chybu?
16. 7. 2008 11:47
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Nechci ti brat iluze, ale zpusob pridelovani licenci byl v CR nastaveny davno pred tim, nez jsme se vyskytli v EU a ohledne licenci nas nikdo nijak nereguluje. Jinak jestli mluvis o virtualnich operatorech, tak naopak tlak na zruseni propojovacich poplatku je presne to, co by mohlo jejich vzniku v CR vyznamne pomoct.
16. 7. 2008 11:43
uživatel si přál zůstat v anonymitě
normalni regulace ceny, ktera nepodleha trhu. Je to uplne v poradku. Jenom autor taknejak zapomel zminit, ze nejde o regulaci koncove ceny SMS, ale o regulaci propojovaciho poplatku. Takze nekterym prostym ctenarum zpusobil lehky chaos v makovickach ;-)