Hlavní navigace

EK: Google proti konkurenci zneužívá vyhledávání i AdSense

David Slížek 14. 7. 2016

Zneužívá Google své dominantní postavení na evropském trhu? Je tady druhá salva v jedné z jeho antimonopolních bitev s Evropskou komisí.

  • 17:00 – doplněno vyjádření Googlu

Googlu (respektive jeho mateřské firmě Alphabet) se v prvním kole nepodařilo přesvědčit Evropskou komisi, že nezneužívá své dominantní postavení na trhu vyhledávání a kontextové reklamy. Evropská komise dnes firmě poslala dvě dodatečná prohlášení o námitkách proti tomu, jak podle ní ve svých službách omezuje konkurenci. 

Brusel z toho firmu formálně obvinil v dubnu loňského roku. Google pak na oficiální námitky mohl reagovat. Komisi ale nepřesvědčil.

První obvinění se týká toho, že má ve výsledcích vyhledávání systematicky zvýhodňovat svůj srovnávač zboží proti službám konkurence. Komise Googlu podle tiskového prohlášení zaslala další důkazy mimo jiné o tom, „…jak se zobrazení internetové stránky mezi prvními výsledky vyhledávání služby Google odrazí na její návštěvnosti a změny v návštěvnosti služby porovnávání obchodních nabídek Google ve srovnání se službami jeho konkurentů.“

Podle Komise se kvůli tomu uživatelům nezobrazují ty nejrelevantnější výsledky vyhledávání, což poškozuje spotřebitele a také to brání inovacím.

Komise také odmítla argument Googlu, že by se jeho srovnávač měl posuzovat v kontextu služeb typu Amazon nebo eBay. Podle Komise jsou tyto obchodní platformy součástí jiného trhu. „I pokud by obchodní platformy byly součástí trhu postiženého praktikami společnosti Google, podle dnešního dodatečného prohlášení o námitkách představují služby porovnávání obchodních nabídek v každém případě podstatnou část tohoto trhu a Google svým jednáním oslabil, nebo dokonce vytlačil své největší konkurenty,“ dodává Komise.

Druhé obvinění míří na exkluzivitu, kterou Google vyžaduje od tzv. přímých partnerů v reklamním systému AdSense. Google má podle Komise na evropském trhu s kontextovou reklamou dlouhodobě asi 80% podíl. A své dominantní postavení zneužívá k tomu, že své partnery zavazuje k omezování konkurenčních reklamních systémů.

Exkluzivitu sice Google podle EK přestal vyžadovat v roce 2009, nahradil ji ale právem autorizovat konkurenční kontextovou reklamu nebo požadavkem na přednostní umístění kontextových reklam Googlu na nejprominentnějších místech webu. A od toho upustil až po zahájení antimonopolních šetření. Komise ale posuzuje jeho chování zpětně až do roku 2006.

MIF16

Google (Alphabet) teď má několik týdnů na to, aby se k obviněním vyjádřil. Až poté Komise rozhodne, zda se firma skutečně provinila. „Věříme, že naše inovace a vylepšování produktů dávají evropským spotřebitelům větší možnost výběru a prospívají konkurenci. Nové námitky komise podrobně prostudujeme a v nejbližších týdnech na ně odpovíme,“ zní oficiální komentář Googlu.

Evropská komise zároveň řeší i další obvinění Googlu ze zneužívání jeho dominantního postavení. Jedno se týká i podezření na kopírování internetového obsahu konkurentů (tzv. scrapingu, v případě Google Image Search) a dalšího mobilního operačního systému Android.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily