Hlavní navigace

Elektronický podpis schválen

Marek Antoš

Poslanecká sněmovna včera ve třetím čtení definitivně schválila zákon o elektronickém podpisu, který už čeká jen průchod Senátem a po podpisu prezidentem může začít platit. Jde nepochybně o úspěch, který zvýrazňuje význam Internetu - praktický význam však nejspíš nebude nijak zásadní.

Je to možná poněkud nepatřičné přirovnání, ale včerejší průchod tohoto zákona poslaneckou sněmovnou mi tak trochu připomněl zlaté časy komunistického zákonodárství. Z přítomných 186 poslanců ho totiž podpořilo plných 169, proti nehlasoval nikdo, což na závěr hlasování sněmovna ocenila spontánním potleskem. Masová podpora má dva poměrně jednoduché důvody: jednak byl zákon navržen skupinou poslanců napříč politickým spektrem, především však poslanci mají pocit, že přijímají něco úžasně moderního, což musí voliči ocenit. A nakonec mají pravdu.

Přijetí zákona je nepochybně velkým úspěchem SPISu, který ho doslova prolobboval – jde totiž o návrh doc. Smejkala, který ho pro SPIS napsal na zakázku a ten ho poté skrze pana poslance Mlynáře dokázal protlačit do parlamentu. Je nutné říci, že mezi odbornou veřejností, zejména z řad internetové komunity, zákon vzbuzoval nejednotnou odezvu. Řada expertů, nejvýrazněji asi Jiří Peterka, mu vyčítala, že se odchyluje od zavedených standardů a zejména terminologie, která se používá nejen u nás, ale především v zahraničí. Výsledkem bylo několik kompromisních úprav, podle odpůrců zákona však byly údajně jen kosmetické a hlavní problémy neodstranily.

Osobně se domnívám, že hlavní přínos zákona není ani tak v tom, co zakotvuje, jako spíše v jeho samotném přijetí. Jinými slovy, do našeho právního řádu a snad také do myšlení odpovědných lidí ve státní správě i v poslanecké sněmovně pronikl Internet, elektronické obchodování a podobně. Právě podtrhnutí významu internetového světa je nejvýznamnějším přínosem tohoto zákona.

Nechci samozřejmě podceňovat ani samotný elektronický podpis, ale v první fázi zřejmě jeho zákonné zakotvení nebude mít valný efekt. Na smluvní bázi bylo již dnes možné elektronický (přesněji řečeno digitální) podpis používat, nejznámějším příkladem je Expandia banka, kam musel člověk osobně jen jednou: podepsat smlouvu o vedení účtu. Nyní si tedy bude moci ušetřit i onu první cestu, ale o průlom nejde. Mnohem zajímavější je možné uplatnění elektronického podpisu ve směru ke státní správě, už léta se hovoří o možnosti podávávat daňová přiznání po Internetu: tam si však stále ještě budeme muset počkat.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

14. 7. 2000 16:21

Ludek (neregistrovaný)
Neda se nic delat, je to dzungle ostatne jako vse v teto republice. Ale chce-li nekdo i nadale uzivat konvencnich postupu a nevyuzivat el. podpisu, neni nijak omezen. Je na tom porad lepe, nez ten kdo ho doposud vyuzivat chtel a nemohl. Co je lepsi?
Prijit o penize v kufru cestou z banky a byt pritom bit nebo se jednou podivat na konto a zjistit, ze mi ho nekdo pres internet vytuneloval? Kazdopadne je to bezpecnejsi.

31. 5. 2000 11:30

Dan Lukes (neregistrovaný)
Zakon zadne detailni technicke zalezitosti neobsahuje. Az si budete chtit udelat autoritu tak si ji udelate a stat (presneji receni k tomu ucelu zrizeny specialni Urad) vam ji za manipulacni poplatek 100000+10000Kc bud schvali nebo neschvali.

Osobne se domnivam, ze se nejspise prosadi PKCS klice/formaty. PGP bylo do znacne miry vyvijeno k necemu jinemu - v podstate vyhradne k elektronicke poste bez centralni autority - a ackoliv k nemu p. Zimmerman s kolegy (mimochodem, ted byl v Praze na navstev…

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat