Hlavní navigace

Eliška Vyhnánková: Je to zlo. Prosím, nedělejte to

Eliška Vyhnánková 21. 3. 2014

Ta nabídka zní úžasně. Za pár stovek korun tisíce fanoušků na Facebooku navíc. Budete vypadat dobře a skoro nic to nestojí.

Přečtěte si prosím následující text velmi pečlivě, pak ještě jednou. Nasdílejte ho na sociální sítě, poté si ho schovejte a pošlete ho každému kolegovi či kamarádovi, který se vám spiklenecky svěří s tím, že by se něco dalo dělat s počtem fanoušků na Facebooku. Že mu volala jedna marketingová firma…

Ta nabídka zní úžasně. Za pár stovek korun tisíce fanoušků na Facebooku navíc. Budete vypadat dobře a skoro nic to nestojí. Konkurence pukne závistí nad tím skvělým číslem a noví fanoušci vás hned budou vnímat úplně jinak (uvidí přece to číslo) – peníze se pohrnou. Navíc firmy, nabízející tuhle kulišárnu, dokážou působit velmi přesvědčivě, takže rychle nabudete dojmu, že je to vlastně docela super nápad. A tak budete sedět u Facebooku, sledovat rostoucí číslo a spokojeně si mnout ruce. Co ale zřejmě netušíte, je fakt, že budete zároveň svědkem velmi rychlého zániku své stránky. Přemýšlíte proč?

Pojďme si nejdřív rozebrat, jak vlastně funguje šíření příspěvků na Facebooku. Ve chvíli, kdy vytvoříte na své firemní stránce nový status a kliknete na tlačítko Přidat příspěvek, zobrazí se výsledek pouze malému vzorku vašich stávajících fanoušků a situace se bude v budoucnu ještě zhoršovat. 

Představme si například, že má vaše stránka 100 fanoušků. Buďme optimističtí a řekněme, že se příspěvek v první vlně zobrazil 10 fanouškům (poslední průzkumy mluví o organickém dosahu kolem šesti procent). Pokud budou fanoušci na příspěvek reagovat, tedy klikat na To se mi líbí, komentovat a sdílet, bude se zobrazovat dál a dál většímu množství uživatelů, dosah příspěvku poroste a s ním půjdou ruku v ruce i noví fanoušci stránky. Takoví, kteří viděli váš příspěvek, zaujal je a dobrovolně se rozhodli, že chtějí vědět, co je u vás nového. Říkejme jim dobří fanoušci. Mají rádi vaší firmu a vaše příspěvky a vzorně je budou šířit dál.

Inu, sto dobrých fanoušků je hrozně málo a vy to chcete urychlit. Koupíte si tedy 10 000 fanoušků. Nebudu v tomto textu rozebírat, jakým způsobem k vám dorazí. Pokud vás to opravdu zajímá, David Kálal situaci velmi pěkně rozebral ve svém článku Click farmy a falešní fanoušci. Budeme jim říkat špatní fanoušci. Máte tedy 10 100 fanoušků a jdete jim napsat nový příspěvek. Facebook ho v první vlně opět zobrazí optimistickým deseti procentům vašich fanoušků, aby zjistil, jak se mu bude dařit…

Věřím, že většině z vás už zápletka došla. Příspěvek svede marný boj s pravděpodobností a pokud budete mít opravdu štěstí, ukáže se jednomu či dvěma dobrým fanouškům. Špatné fanoušky vaše příspěvky nebudou zajímat (pokud je vůbec něco zajímá), protože se na vaší stránku nedostali dobrovolně, neznají vás a nemají k vám žádný vztah. Nedostanete z nich žádné likes, nebudou komentovat a rozhodně nebudou příspěvky sdílet svým stejně nadšeným přátelům, ze kterých se mohou vyklubat další dobří fanoušci. Dosah příspěvků zemře a vaše stránka s ním.

MIF16

Jak to tedy dělat správně? Ignorujte číslo počtu fanoušků stránky a neposlouchejte své ego. Snažte se docílít co největšího zapojení vašich dobrých fanoušků, budujte si komunitu organicky, a pokud se rozhodnete růst fanoušků (či jednotlivé příspěvky) podpořit finančně, nerozhazujte peníze bezhlavě. Přemýšlejte a učte se. Problematika působení na Facebooku je samozřejmě mnohem komplexnější a nelze ji shrnout do několika vět. Pokud by existoval jednoduchý návod, nebylo by potřeba nás, social media konzultantů. Tento článek měl ale za úkol předat vám pouze jednu jedinou informaci:

Nakupování fanoušků je zlo a vaší stránce ublíží! Prosím, nedělejte to.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz